Inwazja. Przed i Po

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • czwartek, 2 lutego 2023, 18:00 - niedziela, 26 lutego 2023

Wystawa lwowskiej grafiki powstała w ramach projektu „Inwazja. Przed i Po”, którego celem jest zapobieganie zapominaniu i odwracaniu się świata od Ukrainy w tym trudnym dla niej czasie wojny i pokazanie poprzez dzieła sztuki, że Ukraińcy są nie tylko narodem silnym i odważnym, ale też niezwykle utalentowanym i kreatywnym.

Wystawa ma charakter wydarzenia wędrującego, żmienia autorów, prace i tytuł. Ale niezmienną jest deklaracja pewnej postawy lwowskich artystów, którzy potępiają wojnę i jednocześnie twierdzą, że Ukraińcy będą bronić swojej niepodległości do ostatniej chwili życia.
Dlaczego właśnie grafika lwowska? Lwowska szkoła graficzna jest szczególnym fenomenem artystycznym, w którym można prześledzić wpływy szkół europejskich. Posiada wieloletnie tradycje rozwoju, które współczesne pokolenie kontynuuje. Ze względu na swoją wyjątkowość, elitarność oraz treść filozoficzną i intelektualną lwowska grafika artystyczna zawsze była przedmiotem zainteresowania badaczy i historyków
sztuki.
Na wystawie znalazło się kilkadziesiąt grafik znanych lwowskich artystów różnych pokoleń, których nazwiska są rozpoznawalne nie tylko w Ukrainie, ale także za granicą. Są to Ihor Biłykiwśkyj, Mychajło Drimajło, Ostap Honczar, Serhij Iwanow, Ihor Kolisnyk, Ołeksandr Korovaj, Ołeksij Kosatyj, Bohdan Łokatyr, Wołodymyr Czornobaj, Serhij Michnowśkyj, Bohdan Pikułyćkyj, Anna Wojtiuk, Marharyta Żurunowa, Łesia Roś, Marta Łukiw, Jarosława Popowych, Andrij i Hanna Kuczabśki, Wiktorija Misztur.
Prace artystyczne można podzielić na dwie kategorie – przed i po – wybuchu wojny. Są tu bolesne reakcje na współczesne wydarzenia wojenne, ale i nastrojowe oraz liryczne dzieła na temat ojczystej, różnorodnej w swym bogactwie kulturowym, przedwojennej Ukrainy. (Iryna Wonnikowska, Olha Lukovska)

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<