„Godland” i alchemia fotografii – pokaz filmu i prelekcja Mateusza Demskiego

Pokazy filmowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • środa, 1 lutego 2023, 18:00

Spektakularne pejzaże Islandii w filmie „Godland” Hlynura Pálmasona od paru tygodni można oglądać na naszych ekranach. Tymczasem w środę, 1 lutego, przed pokazem o kulisach powstania filmu, a także o poszukiwaniach pierwowzorów przedstawionych na ekranie zdjęć, opowie dziennikarz i krytyk filmowy Mateusz Demski.

Głównym bohaterem filmu „Godland” Hlynura Pálmasona („Zimowi bracia”, „Biały, biały dzień”) jest pochodzący z Danii ksiądz (Elliott Crosset Hove), który zmierza do swojej nowej, islandzkiej parafii. W drodze przez olśniewające przestrzenie Islandii towarzyszy mu lokalny przewodnik Ragnar (Ingvar Sigurðsson) oraz aparat fotograficzny, którym młody duchowny uwiecznia niezwykłą krainę i jej mieszkańców.

Inspiracją do powstania filmu były zrobione przez nieznanego duńskiego pastora zdjęcia, wykonane (pokazaną też na ekranie) metodą mokrego kolodionu, przypominającą alchemiczny proces. O historii odkrycia tych fotografii, o procesie kolonizacji i chrystianizacji Islandii, a także o twórczości Hlynura Pálmasona opowie przed seansem filmu "Godland" Mateusz Demski.

O FILMIE:

GODLAND | VANSKABTE LAND
reż. Hlynur Pálmason, Dania/Islandia/Francja/Szwecja 2022, 143’
Europejska Akademia Filmowa 2022 - nominacja: Najlepszy europejski aktor roku (Elliott Crosset Hove)
Najnowszy film Hlynura Pálmasona to wirtuozerski popis reżyserskiej metody. Spektakularne, dramatyczne, a przy tym zmienne i kapryśne pejzaże Islandii na bieżąco referują nam stan ducha bohaterów: wizualizują surowość zasad, portretują zlodowacenia duszy, zapowiadają spiętrzenie konfliktów. Przez zimne strumienie, nagie skały i szmaragdowe mchy zmierza ku nowej parafii luterański ksiądz Lucas (Elliott Crosset Hove). Młodemu Duńczykowi towarzyszy lokalny przewodnik i bajarz Ragnar (Ingvar Sigurðsson). Od początku ich relacja pełna jest napięć, bowiem kapłan ma misję i pasję kolonizatora, którym starzec uparcie się przeciwstawia.

O PRELEGENCIE:
Mateusz Demski - dziennikarz, krytyk filmowy, absolwent krakowskiego filmoznawstwa, publikujący m.in. w Przekroju, Przeglądzie, NOIZZ.pl i newonce.net. Prowadzi audycję filmową Off/On: Kamera, akcja! w Off Radiu Kraków.

Udostępnij

Więcej

  • 24 zł (normalny)
    21 zł (ulgowy)
    18 zł (senior)
    16 zł (klubowy)
    Dostępne w kasach oraz online
Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<