Zofia Matuszczyk-Cygańska – pokaz tkanin

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 2 grudnia 2022 - niedziela, 5 lutego 2023

Zofia Matuszczyk-Cygańska (1915–2011) to polska projektantka tkanin użytkowych, autorka tkanin artystycznych w technice gobelinu, malarka używająca w swej twórczości nie tylko farb, ale i kolorowych nici, budująca z nich ekspresyjne, sugestywne obrazy. Od 2 grudnia 2022 roku tkaniny jej autorstwa będzie można oglądać w Kamienicy Szołayskich.

Wystawa w Kamienicy Szołayskich przestawia przykłady dwóch ważnych aspektów jej działalności w latach 50. i 60. XX wieku – pracy dla Spółdzielni Artystów Plastyków „Ład” oraz indywidualnych, kreatywnych poszukiwań w technikach tkackich. Pokaz obejmie dziesięć tkanin: dziewięć żakardowych i jedną eksperymentalną.

Te pierwsze są użytkowymi, estetycznymi tkaninami, urozmaiconymi pod względem podjęcia tematu i opracowania wzorów. Na uwagę zasługuje ich kolorystyka, komponowana z wyczuciem z wielu różnobarwnych nici. Tkaniny te przekonują o swojej ekspozycyjności, dedykowaniu do konkretnych wnętrz.

Tkanina eksperymentalna jest interesującą wypowiedzią artystyczną, zrealizowaną z sizalu, włókien agawy.

Prezentowane tkaniny w 2022 roku wzbogaciły kolekcję MNK w ramach zadania „Budowa kolekcji designu MNK – zakup obiektów projektu Andrzeja Pawłowskiego i Zofii Matuszczyk-Cygańskiej”. Zakup był możliwy dzięki dofinansowaniu z rządowego programu „Narodowa kolekcja sztuki współczesnej” ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<