Miasto, masa, maszyna. Weekend towarzyszący wystawie Nowy początek. Modernizm w II RP

Wykłady, spacery i warsztaty artystyczne

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • sobota, 10 grudnia 2022 - niedziela, 11 grudnia 2022

Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na ostatni w tym roku weekend towarzyszący wystawie Nowy początek. Modernizm w II RP. Tym razem odbędzie się on pod hasłem: miasto, masa, maszyna. 10 i 11 grudnia w Gmachu Głównym czekają zajęcia dla najmłodszych, zajęcia ruchowe dla dorosłych, oprowadzania tematyczne i kuratorskie, a także koncert i pokaz filmu.

W dniach 9–11 grudnia wstęp na wystawę Nowy początek. Modernizm w II RP w cenie 5 zł.

W programie:

10 grudnia 2022

10.00 TRUCHTEM PRZEZ WYSTAWĘ
Za zamkniętymi drzwiami muzeum, w małej grupie pod okiem doświadczonej instruktorki fitness i tancerki przejdziemy przez wystawę wykonując proste ćwiczenia fizyczne inspirowane dziełami sztuki. W kameralnej atmosferze będziemy się zginać i wyginać, truchtać i przyglądać, ale przede wszystkim z innej perspektywy eksplorować wystawę Nowy początek. Modernizm w II RP.
Jeśli zaintrygowały Cię te zajęcia, chcesz spróbować czegoś nowego, weź wygodny strój i przyjdź do muzeum. Gwarantujemy, że już z samego rana poczujesz się dobrze we własnym ciele.
Zapraszamy młodzież i dorosłych bez względu na stopień zaawansowania sportowego, każdy znajdzie coś dla siebie.
Prowadzenie: Ewa Kalita-Garstka
Udział: 30 zł, https://bilety.mnk.pl/ oraz kasie Gmachu Głównego MNK w dniach poprzedzających wydarzenie. Uwaga! Przed zajęciami nie będzie można kupić biletów w kasie.

10.00–13.00 MIASTO / MASA / MASZYNA – ZAJĘCIA DLA DZIECI
Podczas zajęć  poprzez serię praktycznych działań będziemy badać, jak dźwięk może być wykorzystany do tworzenia instalacji artystycznych. Wspólnie stworzymy  interwencję dźwiękową osadzoną w przestrzeni wystawy. Poprzez praktykę głębokiego słuchania zanurzymy się w niuansach pejzażu dźwiękowego, specyficznych i różnorodnych środowisk akustycznych. Sprawdzimy, jak działania na pograniczach różnych dziedzin – muzyki, architektury, rzeźby i fizyki, mogą rozbudzić naszą wyobraźnię oraz inspirować do przekraczania utartych ścieżek w tworzeniu miast, być może maszyn, lub wszelkiego rodzaju mas.Gmach Główny MNK, al. 3 Maja 1

  • Warsztaty dla dzieci w wieku 8-10 l.
  • Cena: 15 zł od dziecka, bilety.mnk.pl
  • Miejsce zbiórki: Gmach Główny, sala edukacyjna

12.00 PRACA, PRACUJĄCY I PRACUJĄCE W II RP. OPROWADZANIE TEMATYCZNE PO WYSTAWIE
Po I wojnie światowej rozpoczęto odbudowę kraju oraz modernizacje wielu aspektów życia. W procesy te było zaangażowanych wielu aktorów: od władzy państwowej, po przez administrację na różnych szczeblach, aż po obywateli i obywatelki.  Stad też tematyką pracy, jej skutkami dla infrastruktury oraz postępem technologicznym zajmowali się tacy artyści jak Leon Chwistek, Rafał Malczewski czy Władysław Strzemiński. Podczas oprowadzania zaprezentujemy także nowe udogodnienia w pracy domowej oraz to jak Polacy i Polki angażowali się w pracę społeczną. Przyjrzymy się malarstwu ikonograficznie związanym z pracą i postępem oraz z projektami, modelami i zdjęciami dokumentującymi zmiany w nowo budowanym państwie. 
Prowadzenie: Zofia Grząślewicz – studiuje kierunek historia sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim a także udziela się w kole naukowym. Współpracuje z Działem Edukacji Muzeum Narodowego w Krakowie. Jej zainteresowania obejmują architekturę XX wieku oraz jej społeczny wymiar.
Wstęp: w cenie biletu na wystawę.

12.00 LATAJĄCY DYWAN. OPOWIEŚCI PRZEDMIOTÓW
Zimowa bajka z serca miasta. O tym, że czasem w grudniu nawet w miejskich zaułkach kryje się magia
Opowiada: Cieszka Żółtko – aktorka, mim i opowiadaczka historii. Od lat związana ze Stowarzyszeniem Sztukmisja, które stara się za pomocą środków teatralnych i parateatralnych dać widzowi przestrzeń do przemyśleń i stawiania pytań o sens istnienia, istotę piękna, prawdy i miłości. Działa w nim jako aktorka, asystent reżysera i edukatorka. Prowadzi warsztaty teatralne, wykłady na temat języka ciała, świadomości sceny i wykorzystania technik teatralnych w edukacji. Lubi piec chleb i rozmawiać z ludźmi. Ale czasem woli pomilczeć. Gdy była mała, marzyła, że jak dorośnie i będzie mogła robić co chce – przestanie się myć, spać i jeść brukselkę. Nie je brukselki.

  • Cykl skierowany do dzieci w wieku 4–7(8) lat
  • Czas trwania: ok. 45 min
  • Cena: 15 zł od osoby, bilety.mnk.pl

 ***
11 grudnia 2022

12.00 OPROWADZANIE KURATORSKIE PO WYSTAWIE NOWY POCZĄTEK. MODERNIZM W II RP
Na wystawie „Nowy początek. Modernizm w II RP” zgromadzone są różnorodne obiekty: od grafiki i malarstwa przez fotografie i film aż po meble, rzemiosło artystyczne i wynalazki techniczne. Aby odnaleźć się w tej mnogości przedmiotów, zapraszamy na oprowadzanie z kuratorem wystawy prof. UAM dr. hab. Piotrem Juszkiewiczem. Podczas oprowadzania publiczność będzie mogła poznać główne założenia i osie tematyczne wystawy, a także historię i kontekst wybranych obiektów.
Prowadzenie: prof. Piotr Juszkiewicz
Oprowadzanie w cenie biletu na wystawę.

16.30 DZIEWCZYNA SZUKA MIŁOŚCI (1938) – POKAZ FILMU
Tomasz Kotlica (Jan Kurnakowicz), bogaty przemysłowiec i prezes towarzystwa handlowego w Rio de Janeiro, który przed laty wyemigrował do Brazylii i tam dorobił się majątku, przyjeżdża z córką Janiną (Tamara Wiszniewska) na wakacje do rodzinnego kraju. W drodze do swojej wiejskiej posiadłości, na jednej z warszawskich ulic, samochód, którym podróżuje, ulega awarii. Pomoc znajduje w niedalekim warsztacie ślusarsko-mechanicznym. Pracujący tam Jerzy Zamiejski (Mieczysław Cybulski) okazuje się wielkim miłośnikiem lotnictwa, który w pobliskiej szopie buduje własnoręcznie samolot. Kotlica, któremu zaimponował młody pasjonat, zaprasza go do siebie na wieś i przedstawia pomysł założenia polsko-brazylijskiej linii lotniczej, proponując jednocześnie wznowienie przerwanych studiów, a w przyszłości zbudowanie samolotu dalekiego zasięgu i lot do Brazylii. Jerzy żegna się z Janiną, którą pokochał z wzajemnością, i rozpoczyna studia na wydziale lotnictwa warszawskiej politechniki...
Sala Samurajów, Gmach Główny. Wstęp bezpłatny.

19.00 KONCERT ŚLADAMI OBRAZÓW WŁADYSŁAWA STRZEMIŃSKIEGO
Zapraszamy na projekt Kwartetu Śląskiego i Zygmunta Krauzego, obchodzącego w tym roku jubileusz 60-lecia pracy artystycznej, który pragnie przybliżyć twórczość Władysława Strzemińskiego, wielkiego polskiego malarza XX wieku, twórcy unizmu, kierunku w malarstwie, autora „Sztuki widzenia” – historii sztuki o unikatowym podejściu. W muzyce polskiej unizm zaszczepił i kultywował Zygmunt Krauze. Na każdym z koncertów oprócz improwizacji fortepianowej związanej z miejscem prezentacji wykonany zostanie Kwintet fortepianowy Zygmunta Krauzego z autorem przy fortepianie oraz jeden Kwartet smyczkowy polskiego kompozytora.

„Moim przyjaciołom Żydom”
Program:
Aleksander Tansman
VI Kwartet smyczkowy
Zygmunt Krauze
5 kompozycji unistycznych
Zygmunt Krauze
Kwintet fortepianowy

Wykonawcy:
KWARTET ŚLĄSKI
Szymon Krzeszowiec  skrzypce I
Arkadiusz Kubica  skrzypce II
Łukasz Syrnicki altówka
Piotr Janosik wiolonczela
Zygmunt KRAUZE   fortepian

Gmach Główny MNK, hol. Wstęp bezpłatny.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<