Po/wolna Sobota

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • sobota, 10 grudnia 2022, 09:00

Kolejna Po\wolna Sobota w Pałacu Potockich będzie sprzyjać zachęcaniu, by zwolnić – przyjrzeć się sobie, lokalnemu potencjałowi twórczemu (i nie tylko!) oraz filozofii powolnego odpoczywania. Trzy rozmowy będą prowadzone kuratorkę, Agę Kozak: jedna o menopauzie (czy Przepływie?), następna o zabawkach i kolejna na temat biżuterii. Oprócz tego, jak zawsze, warsztaty oraz joga hormonalna i hipnoterapia! Organizatorem wydarzenia jest Kraków5020, a partnerem KBF.

Dzień rozpocznie o godz. 9:00 po\wolną pobudką Marta Murzańska-Potasińska (Szkoła Jogi Yoga-ta by Agata Rozkocha). Marta poprowadzi praktykę jogi hormonalnej, a podczas zajęć skoncentruje się na wybranych sekwencjach, które pomogą uregulować pracę układu hormonalnego, co z kolei może złagodzić przykre objawy menstruacji.
Specjalnie dobrane asany pomogą zrównoważyć napięcie emocjonalne okresu przedmenstruacyjnego oraz czasu menopauzy, minimalizując jej inne, nieprzyjemne objawy. Często próbujemy sobie pomóc uciekając się do drastycznych diet, czy aktywności fizycznych źle dopasowanych do aktualnych potrzeb naszego ciała. Przyczyną tych stanów są duże wahania hormonów, nad których równowagą będziemy pracować. Na zajęciach mile widziane są wszystkie osoby zatem wszystkie osoby, które chcą odnaleźć równowagę, harmonię, spokój i akceptację, zbudować własną tratwę ratunkową. Zajęcia będą oparte na nauczaniu Gity Iyengar, niekwestionowanego autorytetu w dziedzinie praktyki jogi dla kobiet oraz Lois Steinberg, która opracowała szerokie kompendium wiedzy na ten temat.

O godz. 11:00 zaplanowano po\ranną kawę z Alicją Długołęcką, Iwoną Demko i Tamarą Pieńko. Alicja Długołęcka to autorka książki Przepływ (wydawnictwo ZNAK), pedagożka i edukatorka seksualna, która odczarowuje menopauzę. Dlaczego powinnyśmy nazywać ten okres w życiu kobiety klimakterium, co się wtedy z nami dzieje i jak czerpać z tego moc – opowie jedna z najbardziej znanych edukatorek w Polsce. W rozmowie z Agą Kozak wezmą udział także autorka fotografii w książce PrzepływTamara Pieńko, oraz jedna z jej bohaterek, artystka – Iwona Demko.

Następnie przyjdzie pora na odrobinę zabawy! Dosłownie! O 14:00 rozpocznie się po\wolne popołudnie z Gosią Borowy (wooden story), Katarzyną Piszczkiewicz (Muzeum Etnograficzne) i Markiem Sosenko (Muzeum Zabawek). Goście będą rozmawiać o zabawkach. Co zrobić, żeby bawiły? Co, żeby przy okazji jeszcze zrobione były z naturalnych materiałów i rzemieślniczo wykonane? Czy dzieci nadal mogą zajmować te, wykonane z drewna i papieru? Czego je uczą? Czy Małopolska i Kraków mają tradycje zabawkarskie? Jakie one są? Co w tym kontekście przywołuje nazwisko chociażby Zofii Stryjeńskiej? I czy naprawdę nasze zabawki zachwyciły Nowy Jork? Opowiedzą o tym producentka najpiękniejszych klocków, które podbijają Nowy Jork – założyciel Muzeum Zabawek i kustoszka zbiorów zabawek najbardziej krakowskich z Muzeum Etnograficznego.

W czasie Po\wolnej soboty uczestnicy będą także szukać odpowiedzi na pytanie: Dlaczego to, co błyszczy, tak nas pociąga? O godz. 17.00 organizatorzy zapraszają na po\wolną rozmowę o biżuterii z projektantkami biżuterii i jubilerkami z Krakowa. Rozmowa dotyczyć będzie także tego, czym różni się “sztuczna” biżuteria od “prawdziwej” (i czy nadal panuje takie rozróżnienie!) oraz oczywiście o tym, jak dobrać idealną dla danej osoby! Gościniami spotkania będą Patrycja Cyganek (Syncret), Ola z Todoro, Pola Zag (Pola Zag), Ania z TOSKA Studio i Ella Żubrowska (Ella Zubrowska Jewelery).

Na koniec, o 19.00, odbędzie się po\relaks z hipnoterapeutką Karoliną Szyszką. W czasie warsztatów będzie można się dowiedzieć, czym jest hipnoterapia i autohipnoza oraz jak je stosować. Uczestnicy będą mieć okazję, by doświadczyć stanu transu hipnotycznego i stworzyć w swoim umyśle swój własny “Wewnętrzny ogród”.

Kuratorką Po\wolnej Soboty jest Aga Kozak, nauczycielka dobrego życia, mentorka, dziennikarka, trenerka rozwoju osobistego. Na Po\wolną Pobudkę organizatorzy zapewniają matę i sprzęt do ćwiczeń. Polecają wygodny strój, w którym można uczestniczyć w każdym paśmie programu. Lista miejsc na poszczególne wydarzenia jest ograniczona.

Bezpłatne wejściówki będą do pobrania – osobno na każde pasmo – od 5 grudnia, godz.12.00 na kbf: bilety. Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc (zwłaszcza na po\wolną pobudkę i po\relaks) jedna osoba może pobrać tylko jedną wejściówkę. W przypadku, gdyby okazało się, że osoba, która pobrała wejściówkę nie może przyjść na spotkanie – organizatorzy proszą o sygnał – lista oczekujących zwykle jest długa i natychmiast wolna wejściówka trafi w czyjeś szczęśliwe ręce!

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<