23. Festiwal Filmu Niemego

Festiwale i przeglądy filmowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • czwartek, 8 grudnia 2022 - niedziela, 11 grudnia 2022

8 grudnia rusza 23. Festiwal Filmu Niemego - najstarszy w Polsce przegląd filmów niemych, prezentowanych z towarzyszeniem muzyki na żywo!

Metamorfozy kinematografii

Justyna Skalska
Kraków Culture

Motywem przewodnim 23. Festiwalu Filmu Niemego są „Przemiany”. W programie znajdziemy klasykę tego gatunku, m.in. słynny melodramat Davida Warka Griffitha opowiadający o miłości młodego Chińczyka do angielskiej nastolatki, czyli Złamaną lilię, oraz Dyktatora – pierwszy dźwiękowy (choć stylistycznie należący jeszcze do epoki kina niemego) film Charliego Chaplina będący ostrą satyrą na Adolfa Hitlera. Zobaczymy również poszukujące nowych środków wyrazu dzieła awangardowe Mai Deren i filmy stojące u progu fonicznej rewolucji, m.in. Szantaż Alfreda Hitchcocka, który powstał w dwóch wersjach: niemej i dźwiękowej, oraz Janko Muzykant w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego, jeden z pierwszych polskich filmów dźwiękowych z 1930 roku. Nie zabraknie muzyki na żywo towarzyszącej projekcjom w wykonaniu m.in. Adriana Konarskiego, tria Stefana Wesołowskiego czy duetu TANŌK. Na wydarzenie tradycyjnie zapraszają Kino Pod Baranami i Fundacja Dla Kina.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<