Koncert bożonarodzeniowy Filharmonii Krakowskiej

Muzyka klasyczna

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • czwartek, 22 grudnia 2022, 18:00

Monumentalne (pełna wersja to blisko trzy godziny muzyki!) WeihnachtsoratoriumOratorium na Boże Narodzenie Jana Sebastiana Bacha jest właściwie zbiorem sześciu kantat, wykonanych po raz pierwszy podczas sześciu najważniejszych świątecznych dni od 25 grudnia 1734 do 6 stycznia 1735 roku. Co ciekawe, ta wspaniała muzyczna relacja losów Świętej Rodziny – od stajenki w Betlejem po ucieczkę do Egiptu – jest przykładem muzycznego recyklingu: uroczyste, pogodne chóry i zachwycające arie-kołysanki w warstwie dźwiękowej pochodzą z wcześniejszych dzieł kompozytora. Dziś dziwi nas ta praktyka, jednak wówczas była ona czymś normalnym (mistrzem samozapożyczeń był m.in. Vivaldi), sam Bach uważał zaś, że muzyka – jak pisał jego biograf Albert Schweitzer – „nie powinna pleśnieć w skrzyniach”. Popieramy, zwłaszcza gdy wyszła spod ręki lipskiego mistrza!

Bachowskie arcydzieło zabrzmi w Filharmonii Krakowskiej podczas specjalnego koncertu bożonarodzeniowego, którego gościem specjalnym będzie Paul Esswood, legendarny już dziś śpiewak i dyrygent, profesor londyńskiej Royal Academy of Music, gdzie prowadzi zajęcia z interpretacji wokalnej utworów barokowych.

Johann Sebastian Bach Oratorium na Boże Narodzenie BWV 248

Magdalena Drozd – sopran
Yana Hurtova – alt
Iwona Sułkowska-Kozłowska – alt
Bartłomiej Chorąży – tenor
Patryk Wyborski – bas
Wojciech Tabiś – bas
Orkiestra i Chór Filharmonii Krakowskiej
Piotr Piwko – chórmistrz
Paul Esswood – dyrygent

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<