Beata Bigaj. człowieczeństwo…

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • czwartek, 30 czerwca 2022, 18:00 - czwartek, 21 lipca 2022

Twórczość Beaty Bigaj to malarstwo pełne emocji. Artystka kreuje wizerunek człowieka osaczonego, skazanego na wieczne bojowanie, doświadczającego nieustannej obecności śmierci. Absolwentka krakowskiej ASP, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie, zapisuje ekstremalne, nieokiełzane namiętności. Demaskuje i obnaża utajone uczucia przez pryzmat deformacji, groteski, karykaturalnych przerysowań. Jej prace układają się w tematyczne sekwencje i cykle. Dzieła Beaty Bigaj nawiązują formalnie do rozbudowanych kompozycji doby baroku czy niemieckiego ekspresjonizmu początku XX wieku. W sposób bardzo aktualny podejmują temat egzystencjalnych rozterek współczesnego człowieka.

Beata Bigaj (ur. 1972 w Chrzanowie) – polska malarka i graficzka, jest profesorem nadzwyczajnym Akademii Ignatianum w Krakowie. Studiowała w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 1994 roku otrzymała stypendium kanadyjskiej The Elizabeth Greenshields Foundation. Zajęcia z malarstwa realizowała w pracowniach prof. Zbysława Maciejewskiego oraz prof. Stanisława Rodzińskiego. Laureatka Grand Prix Konfrontacji Najmłodszych Artystów Krakowskich i Bratysławskich (Myślenice 1998) oraz nagrody D'Ann i Gusa Mazocca (Kraków 1996). W 1997 otrzymała dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Litografii na Wydziale Grafiki ASP (promotor: prof. Roman Żygulski).W roku 2005 uzyskała stopień doktora sztuk plastycznych za pracę doktorską „Figura i odniesienie", której promotorem był prof. Stanisław Rodziński, a w 2012 stopień doktora habilitowanego sztuk plastycznych w dyscyplinie sztuki piękne za pracę „Sub-realizm. Obrazowanie wobec człowieka". W pracy naukowej skupia się na problemach warsztatu artystycznego i doświadczeń procesu twórczego, interesuje ją sztuka figuratywna, a także przemiany artystyczne początków XX wieku i twórczość ekspresjonistyczna.
W roku 2008 otrzymała Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska". W 2017 była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest członkinią Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Focus-Europa. Współtworzyła Stowarzyszenie Artystów Kontrapost (2001–2018).
Swój bogaty dorobek twórczy w zakresie malarstwa i grafiki prezentowała w ramach kilkudziesięciu wystaw indywidualnych oraz licznych pokazów zbiorowych. Jej prace znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Frissiras Museum w Atenach, licznych galeriach oraz kolekcjach prywatnych.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<