Otwarcie nowej siedziby i 30-lecie Goethe-Institut Krakau

Spacery i zwiedzanie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • czwartek, 23 czerwca 2022 - sobota, 25 czerwca 2022

Goethe-Institut Krakau, który przez wiele lat mieścił się przy Rynku Głównym, teraz zaprasza do nowej lokalizacji. Nowe miejsce niesie ze sobą zupełnie nowe możliwości i całkiem nowe pomysły, a nie zmienia się tylko jedno: wszyscy są tu zawsze mile widziani! Przed nami trzy dni pełne wydarzeń towarzyszących otwarciu nowej siedziby przy ul. Podgórskiej 34.
Okazji do świętowania jest więcej: w 2022 roku Goethe-Institut świętuje 30-lecie obecności w Krakowie!

23 czerwca 2022
Otwarcie budynku dla publiczności

Nowe pomieszczenia Instytutu zostaną zaanektowane przez grupę tancerzy pod przewodnictwem jednego z najciekawszych niemieckich choreografów Bena J. Riepego, znanego już w Goethe-Institut w Krakowie, gdzie zorganizował performens w ramach działań związanych z obchodami Europejskiej Stolicy Kultury we Wrocławiu w 2016 roku.

We czwartek 23 czerwca zorganizowane grupy będą mogły odwiedzić pomieszczenia Instytutu, za przewodników mając tancerzy z zespołu Bena J. Riepego, i obejrzeć przestrzenie w innej, nietypowej aranżacji.

Ben J. Riepe studiował taniec i choreografię na Uniwersytecie Folkwang w Essen. Po ukończeniu studiów podjął pracę jako tancerz sceniczny w Tanztheater Wuppertal Piny Bausch, a także w V.A. Wölfl/NEUER TANZ. Pracował jako freelancer od 2006 roku, natomiast od 2010 roku ten wielokrotnie nagradzany choreograf prowadzi własny zespół w Düsseldorfie, realizując spektakle we współpracy z Goethe-Institut oraz dla malezyjskiego DPAC DANCE COMPANY, Korea National Contemporary Dance Company, Vivadança Salvador w Brazylii, Starego Browaru w Poznaniu, a także dla Folkwang Tanzstudio Essen czy festiwalu teatralnego FAVORITEN. W październiku 2015 roku otrzymał nagrodę jury festiwalu teatralnego FAVORITEN w Dortmundzie za pracę Livebox: Persona. W latach 2013–2016 pracował jako artysta stowarzyszony w PACT Zollverein w Essen, a wiosną 2017 roku otrzymał stypendium na program rezydencyjny Goethe-Institut Vila Sul w Salvador Bahia w Brazylii.

24 czerwca 2022
Otwarcie wystawy w ramach projektu Bodies – unprotected w Galerii Kuns(z)t

Atak militarny Rosji na Ukrainę wstrząsnął politycznymi fundamentami Europy. Choć determinacja ukraińskiego społeczeństwa w obronie wolności budzi wielki szacunek, pytanie, w jakim stopniu ta wojna zniszczy dyskursy postkolonialne, jest wciąż aktualne. Analizy pierwszych tygodni ze wszystkich stron politycznego spektrum po raz kolejny pokazały, że Europa Wschodnia do pewnego stopnia pozostaje jedynie przedmiotem, rzadziej podmiotem analizy (por. Naomi Klein, Noam Chomsky itd.). Jednak wola bycia wysłuchanym jest z czasem coraz silniejsza.

Głównym celem projektu i planowanej wystawy jest wyrażenie siebie za pomocą własnego głosu, zakwestionowanie dyskursów „westplainingu”, które pojawiają się na Zachodzie. Ciało staje się podczas wojny polem bitwy. Opór, bezbronność i przemoc, determinacja i wola walki są cielesne. Położenie ciał kilkadziesiąt kilometrów poza „właściwą” granicą nadaje cielesności charakter geopolityczny. Te kilometry decydują o bezpieczeństwie i prawie do obrony oraz do posiadania „żywego” ciała.

Wystawy w ramach projektu Bodies – unprotected mają budować społeczne archiwum cielesnego oporu ukraińskiego – opowiedzieć o nim poprzez teksty, materiały fotograficzne i wideo od osób, które obecnie przebywają w Ukrainie, lub od tych, którym udało się wyjechać. Teksty będą publikowane na międzynarodowej platformie, głównie w języku angielskim, zaś część materiałów zostanie zaprezentowana w Galerii Kuns(z)t, czyli nowej przestrzeni wystawienniczej Goethe-Institut Krakau.
Kuratorki: Marta Romankiv/Yulija Krivich/Agata Cieślak

25 czerwca 2022
Gra miejska, gry i zabawy dla dzieci, transmisja koncertu Filharmoników
Berlińskich

W sobotę Goethe-Institut otworzy podwoje dla szerokiej publiczności. W godz. 11.00–14.00 zapraszają biblioteka i letnia czytelnia, w której odbędą się gry i zabawy dla najmłodszych z elementami języka niemieckiego.

Także w tych godzinach weźmiemy udział w grze miejskiej Go!ethe. Wielkie Odkrycia Geograficzne, czyli Pierwsza Narodowa Ekspedycja z Rynku Głównego na Kazimierz, której trasa poprowadzi z Rynku do nowej siedziby Instytutu przy ul. Podgórskiej 34.

Wieczorem o godz. 20.00 zabrzmi muzyka klasyczna – za sprawą transmisję koncertu Berlińskich Filharmoników pod batutą Kirilla Petrenki, z którymi wystapi pianista Daniił Trifonow. W program koncertu wprowadzi nas Mateusz Ciupka.
Ostatni koncert przed letnią przerwą sezonową orkiestry tradycyjnie odbywa się w berlińskim amfiteatrze Waldbühne. Daniił Trifonow, gwiazda Deutsche Grammophon, jeden z najlepiej zapamiętanych finalistów Konkursu Chopinowskiego w 2010 roku, zagra ikoniczny XX-wieczny koncert fortepianowych: II Koncert Rachmaninowa, w równym stopniu przepełniony liryzmem, jak i zapierającą dech w piersiach wirtuozerią. Program otworzy Kikimora Anatolija Liadowa, rzadziej w Polsce słuchanego kompozytora rosyjskiego, spadkobiercy kunsztu instrumentacyjnego Rimskiego-Korsakowa. Na finał – najsłynniejsze dzieło inspirowane sztukami wizualnymi, czyli Obrazki z wystawy Musorgskiego w symfonicznym opracowaniu Maurice’a Ravela.

Program obchodów 30-lecia

23 czerwca 2022, 18.00 Performans Bena J. Riepego (obowiązują zapisy)
24 czerwca 2022, 18.00 Otwarcie wystawy If there is no war today, it doesn’t mean there is no war
25 czerwca 2022, 11.00 Gra miejska Go!ethe Pierwsza Narodowa Ekspedycja z Rynku Głównego na Grzegórzki (obowiązują zapisy)
25 czerwca 2022, 11.00 Mal mal! / Namaluj!, zabawy dla dzieci
25 czerwca 2022, 20.00 Transmisja na żywo koncertu Filharmoników Berlińskich

Udostępnij

Więcej

  • Organizator: Geothe-Institut Krakau
  • goethe.de/krakau
  • Wstęp na wszystkie wydarzenia nieodpłatny, ze względu na ograniczoną liczbę miejsc na niektóre wydarzenia obowiązują zgłoszenia mailowe.
Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<