WELCOME

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

26 maja rozpoczyna się jubileuszowa 20. edycja Miesiąca Fotografii. Jest to odsłona poszukująca, zaangażowana, badająca i krytycznie komentująca aktualne zjawiska polityczne i społeczne. Jednym z wydarzeń weekendu otwarcia będą organizowane przez Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie: konferencja i wystawa towarzyszące premierze publikacji WELCOME, której Miesiąc Fotografii jest współwydawcą. Projekt WELCOME  poszerza spojrzenie na kwestie kryzysu migracyjnego szczególnie o wydarzenia mające miejsce po 24 lutego 2022 roku.

WYSTAWA (un)WELCOME
Wystawa (un)WELCOME powstawała jako forma reakcji na aktualne wydarzenia związane z kryzysem migracyjnym. Prezentuje postawy artystyczne osób, które na przestrzeni ostatnich lat łączyły swoją praktykę artystyczną z aktywnością społeczną i poprzez zaangażowanie na rzecz mniejszości niejednokrotnie umożliwiły udzielenie realnej pomocy, m.in. polegającej na oddaniu głosu osobom wykluczonym. W ramach wystawy pokazujemy sztukę zaangażowaną; wszelkie formy aktywizmu realizowane w duchu radykalnej troski, działania partycypacyjne z osobami uchodźczymi, a także artystki i artystów, którzy reprezentują mniejszości w naszym kraju, a ich prace są ważnym komentarzem odnoszącym się do współczesności. W wystawie uczestniczą również przybyłe niedawno z Ukrainy artystki, które opowiadają o doświadczeniu gościnności oraz ukraińskie twórczynie przebywające obecnie w ojczyźnie.
Impulsem do powstania ekspozycji było wydanie publikacji WELCOME (Wyd. ASP i Fundacja Sztuk Wizualnych, aut. MNRT*). Wystawa poszerza spojrzenie na kwestie migracji o wydarzenia mające miejsce po 24 lutego 2022 roku.
Artystki i artyści: Adelina Cimochowicz, Valeriia Dotsenko, Monika Drożyńska, Justyna Górniak, Vira Hanzha & Pamela Bożek,  Masha Leonova, Omar Marquez, Maria Mathiasova, Svitlana Mikhno, Joanna Musiał, Anastasiia Nekypila, Karina Praizner, Joanna Rajkowska, Marta Romankiv, Irmina Rusicka, Khrystyna Savitska, Sonya Sem, Daria Shevchenko, Elena Subach, Natalia Wiernik, Krzysztof Wodiczko.
Udział specjalny: Słuszna Strawa
Kuratorka: Joanna Kunert (MNRT*)
Wystawa będzie prezentowana w Galerii ASP podczas Miesiąca Fotografii w Krakowie 2022 w dniach 26.05–26.06. Oficjalne otwarcie wystawy zaplanowano na 27.05.
Galeria ASP. pl. Jana Matejki 13
Wernisaż 27.05.2022, 18.00

PUBLIKACJA WELCOME
WELCOME (aut. MNRT*, wyd. ASP i Fundacja Sztuk Wizualnych) – photobook / książka o kryzysie migracyjnym. Na tę publikację składają się teksty autorstwa m.in Andy Rottenberg, Zbigniewa Mikołejko, Doroty Masłowskiej, Kholoud Charaf (poetki syryjskiego pochodzenia), Poliny Zherebtsovej (czeczeńskiej pisarki) oraz fotografie i obrazy takich artystów jak: Omar Marques, Karolina Gembara, Joanna Kunert, Natalia Wiernik.
Idea powstania tego projektu dojrzewała przez kilka lat i pozwoliła zgromadzić obserwacje dotyczące problemu migracji, jej przyczyn oraz skutków. W pracy nad publikacją spotkali się specjaliści różnych dziedzin – socjolodzy, pisarze, historycy i teoretycy sztuki – i razem z artystami podjęli dialog poświęcony zjawiskom związanym z zagadnieniem migracji, takim jak strach przed nieznanym, wykluczenie czy manipulacja informacjami („fake news”), powielanymi w doraźnych celach. Na ostateczny kształt książki miały wpływ wydarzenia związane z sytuacją uchodźców z Bliskiego Wschodu i ich obecnością na granicy Polski i Białorusi oraz radykalna zmiana sytuacji w Europie i na świecie związana z inwazją Rosji na Ukrainę, przynosząca kolejne informacje i obrazy, których ciężar otwiera nowe rozdziały tej historii – największego kryzysu uchodźczego od czasów II wojny światowej.
Dochód ze sprzedaży książki zostanie przekazany na cele charytatywne i na rzecz Fundacji Ocalenie.

KONFERENCJA WELCOME. Interdyscyplinarne spojrzenie na kryzys migracyjny
27 maja w Auli ASP w Krakowie planowana jest konferencja naukowa pt. WELCOME. Interdyscyplinarne spojrzenie na kryzys migracyjny. Konferencja towarzyszy premierze książki o tym samym tytule. Podczas tego wydarzenia wypowiedzą się osoby, które tworzą współczesną naukę i sztukę. Naukowcy, artyści, pisarze, poeci, których zaprosiliśmy do współtworzenia konferencji, mogą odpowiedzieć na nasze zaproszenie w dowolnej formie. Wszystkie wystąpienia będą nawiązywać do słowa „welcome” i zagadnień związanych z kryzysem migracyjnym – z perspektywy dotychczasowych i aktualnych wydarzeń, kwestii godności człowieka i tolerancji. Konferencja będzie komentarzem, a zarazem ważnym dokumentem aktualnego czasu.
PROGRAM KONFERENCJI WELCOME:
Aula Akademii Sztuk Pięknych, pl. Jana Matejki 13
27 maja, 13.00–18.00

  • 13.00 Panel Refugees (un)welcome | Magdalena Chodownik, Karolina Czerska-Shaw, Grażyna Makara, Jacek Kołtan | Prowadzenie: Natasza Styczyńska
  • 15.00 Panel hoW ARe you? | Pamela Bożek, Yulia Krivich, Kaja Kusztra, Maria Matiashova, Julia Kasutskaya, Ala Savashevich | Prowadzenie: Asia Tsisar
  • 15.00 Wykład Przepustki do raju | Anda Rottenberg

*MNRT – The MINORITY międzynarodowy kolektyw współczesnych artystów, fotografów i naukowców tworzących w Polsce. Kolektyw odpowiedzialny jest za powstanie publikacji WELCOME, jest pomysłodawcą wystawy i działań wokół niej.
Członkowie zespołu: Gabriela Basta, Joanna Kunert, Aleksandra Krajewska, Magdalena Krajewska, Omar Marques, Natasza Styczyńska, Natalia Wiernik.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<