21. Małopolskie Dni Książki „Książka i Róża”

Festiwale

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • czwartek, 21 kwietnia 2022 - sobota, 23 kwietnia 2022

Już po raz 21. spotkamy się na Małopolskich Dniach Książki „Książka i Róża”! W tym roku możemy w końcu z ulgą odetchnąć i spotkać się na żywo. Jednak domatorzy lubiący zacisze czterech ścian także znajdą coś dla siebie w tegorocznym programie festiwalu! Jakie atrakcje zaplanowaliśmy?

Patronką roku 2022 została ustanowiona decyzją Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej niesamowita kobieta, jedna z najwybitniejszych himalaistek świata – Wanda Rutkiewicz. To właśnie ona jako pierwsza zdobyła szczyt K2 (pierwsza kobieta na świecie i pierwsza osoba z Polski), a wspinaczką na Mount Everest wyznaczyła ówczesny polski rekord wysokości. Zainspirowani życiorysem oraz osiągnięciami Rutkiewicz postanowiliśmy tegoroczne Dni Książki poświęcić czemuś, co polska himalaistka kochała najbardziej – górom.

SPOTKANIE Z JĘDRZEJEM PASIERSKIM
gdzie: Arteteka WBP w Krakowie
kiedy: 21.04.2022, godz. 18.00

Pierwszy dzień festiwalu rozpoczniemy od spotkania z Jędrzejem Pasierskim, autorem thrillera „W imię natury” oraz cyklu powieści kryminalnych o Ninie Warwiłow – „Dom bez klamek”, „Roztopy”, „Czerwony świt”, „Kłamczuch i gniazdo”.
W jednym z wywiadów wyjaśnił, skąd wzięło się jego zamiłowanie do gór: „W dużej mierze jest to kraina mojego dzieciństwa i lubię się w niej zanurzać. Z punktu widzenia pisarskiego oferuje zaś cudowną różnorodność: mniejsze i większe wioski, bogate plenery, ciekawą historię i obyczajowość, Gorlice, lokalną kulturę… Długo mógłbym jeszcze wymieniać. Jest to literacko wdzięczna sceneria, a do tego góry zawsze były bardzo »kryminalne«”.
Jeśli jesteście ciekawi, czym Jędrzej Pasierski inspiruje się przy kreowaniu swoich postaci literackich – zapraszamy na spotkanie, które odbędzie się w ramach Krakowskiego Czwartku Kryminalnego. Rozmowę poprowadzi Anna Czarnota. Do zobaczenia 21 kwietnia o 18.00 w Artetece!

WWRAJSKA. GOŚĆ SPECJALNY: ANNA KAMIŃSKA
gdzie: online, facebookowy profil WBP w Krakowie
kiedy: 22.04.2022, godz. 17.00

Doskonale znana wszystkim seria WWRajska w tym miesiącu będzie gościć specjalną osobę! Anna Kamińska to autorka bestsellerowych biografii, m.in. himalaistki Wandy Rutkiewicz pt. „Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz” oraz himalaistki Haliny Krüger-Syrokomskiej pt. „Halina. Dziś już nie ma takich kobiet. Opowieść o Halinie Krüger-Syrokomskiej”. Obie biografie spod pióra tej autorki ukazały się w Wydawnictwie Literackim.
Łukasz Wojtusik oraz Marcin Wilk zadadzą Annie Kamińskiej pytania dotyczące jej twórczości literackiej oraz pracy pisarza. Gospodarze spotkania porozmawiają także o książkach, których tytuły znajdziecie w wydarzeniu na Facebooku we czwartek przed spotkaniem. W nadchodzące piątkowe popołudnie nie pozostaje zatem nic innego, jak przygotować ulubioną herbatę lub kawę, wygodnie rozsiąść się w fotelu i dać się porwać w wir literackiej dyskusji. Do zobaczenia!

AKTYWNY TY, CZYLI IDZIEMY W TATRY
gdzie: online
kiedy: 22.04.2022, godz. 9.00
czas trwania: 1 h

zapisy: monika.krawczyk@rajska.info
Warsztaty przeznaczone są dla młodzieży i dorosłych zainteresowanych turystyką górską. W czasie spotkania uczestnikom zostanie zaprezentowane, jak przygotować się do wycieczki w góry, co zabrać, jakie tatrzańskie dolinki, hale czy szlaki wybrać na pierwszy wypad w góry. Oczywiście znajdą się też informacje i opisy szlaków dla bardziej wytrawnych turystów chcących wybrać się na wymagające i trudne szczyty.
Na koniec spotkania uczestnicy będą mogli sprawdzić swoją wiedzę rozwiązując quiz przygotowany na https://quizizz.com.
Zajęcia poprowadzi Monika Krawczyk, pracownik WBP w Krakowie, z wykształcenia bibliotekoznawca, której ogromną pasją są góry.

SPOTKANIE Z BEATĄ SABAŁA ZIELIŃSKĄ
gdzie: online, facebookowy profil WBP w Krakowie
kiedy: 23.04.2022, godz. 18.00

Koniecznie zarezerwujcie czas w sobotnie popołudnie, bowiem o 18.00 na facebookowym profilu WBP w Krakowie widzimy się na spotkaniu z Beatą Sabałą Zielińską – rodowitą góralką, publicystką, dziennikarką radiową, autorką i współautorką książek o Zakopanem. Wśród jej zainteresowań literackich znajdują się przede wszystkim góry, a każdy fan wędrówek po szlakach zna „TOPR. Żeby inni mogli przeżyć” i „Pięć Stawów. Dom bez adresu”, które wyszły spod jej pióra. Rozmowę z autorką poprowadzi niezastąpiony Łukasz Wojtusik.

WYSTAWA „JEST W GÓRACH TYLE PIĘKNA I W TYLU POSTACIACH, ŻE TRUDNO TO WYRAZIĆ”
gdzie: WBP w Krakowie, I piętro, prawe skrzydło
kiedy: 12.04.2022 – 31.05.2022

Wszystkich miłośników gór i sztuki zapraszamy na wyjątkową wystawę! Jej tytuł wziął się od słów wypowiedzianych przez patronkę tegorocznych Dni Książki - Wandę Rutkiewicz.
Góry od dawna inspirowały malarzy, poetów, fotografów. Ich piękno pejzażu, malowniczość, niedostępna natura, perspektywa, majestat szczytów od zawsze intrygowały i pociągały artystów. Dla wielu ludzi góry kojarzą się z momentem wytchnienia, więzią z przyrodą. Stając w obliczu ich potęgi nabieramy pokory. Góry to też pojawiający się w sztuce i literaturze symbol wtajemniczenia i mistycznego spotkania z Bogiem. Góry są niezmienne, stałe i niewzruszone.
Wystawa prezentuje prace trzech artystów: Karoliny Bochenek, Elżbiety Maj oraz Macieja Zielińskiego, którzy w swojej twórczości chętnie wracają do tej tematyki. Na prezentowanych obrazach będziemy mieli okazję zobaczyć góry we wszystkich ich skrajnościach i barwach. Indywidualność podejścia do tematu przez każdego z autorów z pewnością zaspokoi gusta wielu amatorów sztuki!

LOTNA CZYTELNIA
gdzie: Planty
kiedy: 19–21.04.2022, godz. 12.00–15.00

Wielu z pewnością zna charakterystyczny, wypełniony książkami, biały rower cargo krążący po Plantach i częstujący literaturą! Lotna Czytelnia, bo o niej mowa, na stałe wpisała się w krajobraz ciepłych krakowskich dni. Zasady akcji są proste i niezmienne: nie potrzeba karty bibliotecznej, nie ma terminu zwrotu… Wystarczy wziąć książkę z Lotnej Czytelni i czytać, po przeczytaniu oddać do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie (ul. Rajska 1), do roweru (jeśli akurat nas spotkasz), bądź przekazać komuś innemu. Tym razem w rowerze znajdziecie również książki o tematyce górskiej.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<