Krakowskie Spotkania Artystyczne – Terytoria

Festiwale sztuk wizualnych

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

 • czwartek, 26 maja 2022 - niedziela, 31 lipca 2022

Krakowskie Spotkania Artystyczne to projekt prezentujący twórczość krakowskich artystów wielu pokoleń w wymiarze interdyscyplinarnym i multimedialnym. Na wystawach zobaczymy rysunek, rzeźbę, sztukę książki, sztukę papieru, fotografię i grafikę.

W latach 70. i 80. XX wieku do najważniejszych polskich prezentacji nowoczesnych tendencji w polskim malarstwie, grafice i rzeźbie należały cykliczne przeglądy Spotkania Krakowskie oraz Rzeźba Roku organizowane przez Związek Polskich Artystów Plastyków w krakowskim Pawilonie Wystawowym BWA oraz Pałacu Sztuki TPSP. Właśnie do tych tradycji w 2017 roku nawiązał ZPAP Okręg Krakowski, zapraszając związanych z naszym miastem twórców do udziału w letnim festiwalu sztuki pod hasłem Krakowskie Spotkania Artystyczne. Wydarzenie zaplanowane w cyklu dwuletnim miało kolejną odsłonę w roku 2019, otwarcie edycji 2021 z powodu pandemii zostało przesunięte na przełom maja i czerwca tego roku.

Spotkaniom towarzyszy zawsze zaproponowane przez organizatorów hasło przewodnie – „Konfiguracje” w roku 2017 i „Dialogi” dwa lata później, a tym razem artystom zgłaszającym udział w projekcie jako temat przewodni zaproponowano „Terytoria”. „Hasło odnosi się do szeroko rozumianych obszarów ludzkiego funkcjonowania w zakresie miejsca życia i pracy oraz prywatnej przestrzeni ograniczonej zewnętrznymi lub wewnętrznymi normami, uwarunkowaniami lub okolicznościami. Punkt wyjścia prezentowanych na wystawach prac stanowi odwołanie się do ogłoszonej wiosną 2020 roku ogólnoświatowej pandemii COVID-19, która zmieniła świat, i do postrzegania człowieka w zakresie wolności, niezależności, bezpieczeństwa oraz niespodziewanego zagrożenia” – tłumaczy Joanna Warchoł, prezes ZPAP OK i dodaje, że tytułowe terytoria to z jednej strony „obszary rozwoju cywilizacji i jej osiągnięć dających człowiekowi wiarę w nieograniczone możliwości ludzkiej myśli”, a zarazem „skutki niektórych realizacji tej myśli doprowadzające do destrukcji świata – zaburzające równowagę natury, a także wpływające na bezpieczeństwo człowieka i życia na ziemi”.

Zbiorowe wystawy główne dadzą przegląd aktualnej twórczości krakowskich artystów: obok rysunku i rzeźby kameralnej (pokazy w Pałacu Sztuki) oraz prac multimedialnych (wystawa Covidoki w Galerii Promocyjnej ASP) zobaczymy sztukę papieru (Papierowe emocje, kolejna ekspozycja w Pałacu Sztuki), książkę artystyczną i grafiki (prezentacje Granice książki i Warsztat graficzny w związkowej Galerii Pryzmat) oraz fotografię artystyczną (Nowohuckie Centrum Kultury). W NCK zaplanowano także wystawę interdyscyplinarną Struktury powiązań oraz pokaz rzeźby plenerowej. Oficjalne otwarcie festiwalu nastąpi 26 maja w Pałacu Sztuki, w kolejnych dniach odbędą się koncert krakowskich artystów sztuk pięknych i zaproszonych wokalistów w NCK oraz panel dyskusyjny w Akademii Sztuk Pięknych. A już od kwietnia krakowskie galerie zapraszają na wystawy i wydarzenia towarzyszące.

„Artyści przedstawią prace odwołujące się do szeroko rozumianego miejsca człowieka w zagrożonym niebezpieczeństwem dla jego życia i aktywności świecie. Wskażą istniejące obszary wolności i niezależności, strefy zewnętrznego bezpieczeństwa jednostki i społeczeństwa, a także ograniczenia, obostrzenia i zakazy wpływające w sposób bezpośredni na psychikę i funkcjonowanie człowieka oraz stabilność natury i praw nią rządzących” – zapowiada pandemiczną edycję Krakowskich Spotkań Artystycznych Joanna Warchoł.

WYSTAWY GŁÓWNE:

Górny Pałac Sztuki TPSP w Krakowie
26.05 – 26.06.2022
wernisaż: 26.05.2022

 • Kraina wrażliwości
  rysunek
 • Intuicje
  rzeźba
 • Papierowe emocje
  sztuka papieru
 • Dolny Pałac Sztuki TPSP w Krakowie
  Covidoki
  multimedia

Nowohuckie Centrum Kultury
27.05–28.06.2022

wernisaż: 27.05.2022

Galeria Promocyjna ASP w Krakowie
3–30.06.2022

wernisaż: 03.06.2022

 • Covidoki
  multimedia

Galeria Pryzmat ZPAP OK

 • 1–30.06.2022
  wernisaż: 02.06.2022
  Granice Książki
  książka artystyczna
 • 5–31.07.2022
  wernisaż: 05.07.2022
  Warsztat graficzny
  grafika

WYSTAWY TOWARZYSZĄCE –> w załączniku

załączniki

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<