Orszak Trzech Króli 2022

Widowiska plenerowe i happeningi

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • czwartek, 6 stycznia 2022, 10:30-12:00

6 stycznia 2022 roku ulicami Krakowa przejdzie 12. Orszak Trzech Króli. Z powodu pandemii nie może być taki sam jak dwa lata temu, ale udało się wypracować formułę hybrydową, w której przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa wydarzenie może się odbyć jednocześnie w przestrzeni publicznej i w Internecie. Hasłem tegorocznego Orszaku jest zawołanie Dzień dziś wesoły! z kolędy „Z narodzenia Pana”.

Orszak przejdzie trzema tradycyjnymi trasami: z katedry na Wawelu, salezjańskiego Parku Wioski Świata oraz z Placu Matejki. Będą to trzy zgromadzenia publiczne do 100 osób każde. W związku z koniecznością przestrzegania tych limitów prosimy, aby osoby obserwujące przemarsz Orszaku, nie dołączały się do niego lub podążały za nim indywidualnie i z zachowaniem odległości.

Orszakowe trasy

Orszak czerwony – europejski przejdzie trasą spod katedry na Wawelu, ulicami Droga do Zamku i Grodzką.

Orszak zielony  – symbolizujący kontynent azjatycki z salezjańskiego Parku Wioski Świata (ul. Tyniecka) dalej do kościoła św. Stanisława Kostki przy ul. Konfederackiej. Stamtąd trasą: ul. Bałuckiego – przez Rynek Dębnicki – Most Dębnicki – Retoryka – Garncarską – Studencką do kościoła św. Anny i przed nim skręt w Planty do ulicy Szewskiej, a dalej nią do Rynku.

Orszak niebieski – afrykański z Placu Matejki przejdzie ulicą Floriańska na Rynek.

Aktorzy Orszaku

Wszystkie człony Orszaku wyruszą ok. godziny 11.00. Role monarchów odegrają: Król Europejski: Kamil Syc, nauczyciel ze szkoły Wierchy, Król Afrykański: John Peter z Tanzanii, Król Azjatycki: Hung Trung Nguyen z Wietnamu.

Jednak najważniejszymi aktorami są oczywiście dzieci, które będą odgrywać rolę małych rycerzy i dwórek. Będą to uczniowie krakowskich szkół, którzy od tygodni wraz z rodzicami przygotowują stroje. Ich rodzice wystąpią w strojach pasterzy i jako straż orszaku będą pilnować porządku.

Orszak na Rynku Głównym

Trzy człony Orszaku spotkają się na Rynku Głównym i rozlokują się z zachowaniem bezpiecznej odległości. O zachowanie dystansu i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa prosimy także wszystkich, którzy przyjdą, aby na miejscu zobaczyć finał Orszaku.

Tymczasem trzej królowie przejdą na scenę pod wieżą ratuszową, gdzie oddadzą pokłon nowonarodzonemu Dziecięciu. Ze sceny już od godziny 11.00 popłyną dźwięki polskich kolęd i pastorałek wykonywanych przez popularnych artystów scen krakowskich. Kolędowanie na Rynku poprowadzi znana krakowska piosenkarka, prezenterka telewizyjna i radiowa, wokalistka zespołu Galicja – Lidia Jazgar w towarzystwie doskonałych konferansjerów: Łukasza Lecha i Bartka Sobieraja.

Program artystyczny ze sceny na Rynku Głównym oraz pokłon Trzech Króli będzie transmitowany w Internecie na profilu facebookowym www.facebook.com/OrszakTrzechKroliKrakow i jest to jeszcze jeden sposób uczestnictwa w wydarzeniu, do którego również gorąco zachęcamy. Można więc wyjść na trasę jednego z orszaków i powitać przechodzącego monarchę, a potem śledzić wydarzenia na Rynku dzięki transmisji on-line.

Orszakowe dzieło charytatywne

Od wielu lat podczas krakowskiego Orszaku Trzech Króli odbywa się zbiórka na rzecz projektu mieszkaniowego dla osób bezdomnych prowadzonego przez Dzieło Pomocy św. Ojca Pio. Organizacja obecnie prowadzi 12 mieszkań, w których osoby i rodziny bez domu przygotowują się do samodzielnego życia „pod dachem”. Pobyt w mieszkaniu jest swego rodzaju krokiem milowym na drodze do samodzielnego życia i czasem intensywnej pracy. Tu osoby doświadczające bezdomności uczą się codzienności: zarządzania czasem, budżetowania, czy dbania o wspólną przestrzeń. Jest to również czas na poukładanie sytuacji socjalnej, prawnej, rodzinnej.

Jednak ilość miejsc w mieszkaniach, którymi dysponuje Dzieło, jest ograniczona. Organizacja stara się jednak, by tę szansę mogło otrzymać jak najwięcej osób, dlatego program nieustannie się rozwija. Obecnie w Dziełowych mieszkaniach przebywa 25 osób. Oprócz dachu nad głową i namiastki domowego ciepła, lokatorzy otrzymują również stałe i kompleksowe wsparcie pracowników Dzieła. Nad każdą osobą i rodziną czuwa zespół specjalistów: pracownik socjalny, doradca zawodowy, asystent osoby bezdomnej, psychoterapeuta oraz koordynator mieszkań, którzy towarzyszą im na drodze wyjścia z bezdomności.

Od 2012 roku z pomocy mieszkaniowej Dzieła Pomocy św. Ojca Pio skorzystało już około 130 osób będących w kryzysie bezdomności. Do tej pory „na prostą” wyszło 51 byłych już lokatorów mieszkań, którym udało się usamodzielnić i znaleźć mieszkania na wolnym rynku, dzięki czemu dziś mogą cieszyć się „normalną” codziennością. Program mieszkaniowy może się rozwijać dzięki regularnemu wsparciu Darczyńców i Przyjaciół Dzieła Pomocy św. Ojca Pio. Dowiedz się jak pomóc: www.dzielopomocy.pl

Partnerzy i współorganizatorzy Orszaku

Dzieło Pomocy św. Ojca Pio – powstało ponad 17 lat temu w Krakowie z inicjatywy braci kapucynów, aby nieść pomoc osobom doświadczającym bezdomności. Dziś Dzieło to dwa nowoczesne Centra Pomocy, sieć mieszkań wspieranych i chronionych, magazyn odzieżowy i gospodarstwo rolne, które służą ponad 1600 osobom doświadczających bezdomności. W dwóch Centrach Pomocy – przy ul. Loretańskiej 11 i ul. Smoleńsk 4 w Krakowie osoby bezdomne otrzymują kompleksowe wsparcie:

- pomoc doraźną: możliwość zjedzenia posiłku, wzięcia kąpieli, wymiany odzieży na nową, wyprania odzieży, skorzystania z pomocy medycznej

- pomoc specjalistyczną: socjalną, zawodową, mieszkaniową, prawną, psychologiczną i duchową.

Dzieło Pomocy św. Ojca Pio prowadzi również 12 mieszkań, w których osoby bezdomne oraz całe rodziny objęte są opieką zespołu interdyscyplinarnego, który przygotowuje je do samodzielnego zamieszkania pod własnym dachem.

Organizacja prowadzi oraz angażuje się również w liczne kampanie społeczne, mające na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem bezdomności. www.dzielopomocy.pl

Orszak Azjatycki współorganizują Salezjanie na czele z Salezjańskim Wolontariatem Misyjnym

MŁODZI ŚWIATU. Wolontariat Misyjny już od 25 lat kontynuuje misję trzech króli, czyli niesie Dobrą Nowinę na wszystkie kontynenty. Wspomaga misjonarzy modlitwą, pracą Wolontariuszy oraz pomocą materialną.

Każdego roku wolontariusze Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego wyjeżdżają na misje, aby dotrzeć do najbiedniejszych i w duchu św. Jana Bosko uczyć, wychowywać, szkolić kadry, leczyć, budować szkoły, przedszkola i studnie. Salezjański Wolontariat Misyjny ma na swoim koncie już blisko 500 projektów pomocowych we współpracy z misjonarzami na 4 kontynentach. Od kilku lat wolontariat współpracuje z siostrami albertynkami, które prowadzą Centrum Jana Pawła II w Cochabambie w Boliwii, pomagając niemowlętom i kobietom brzemiennym. Otrzymując opiekę, matki decydują się urodzić i wychować dzieci wbrew wszelkim przeciwnościom. Dlatego dziś wolontariusze oprócz modlitwy proponują wam konkretne zaangażowanie się w pomoc dla samotnych matek w Boliwii, by nastał dla nich „dzień dziś wesoły”!

Tradycyjnie wspierają nas harcerze Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej oraz Skauci Europy. W orszakach śpiewają zespoły: Orkiestra Dęta ze Skomielnej Czarnej oraz Krakowiacy.

Główny organizator Orszaku Trzech Króli w Krakowie

Fundacja Kacpra, Melchiora i Baltazara została powołana dla realizacji Orszaku Trzech Króli w

Krakowie. Od 2011 roku koordynuje całość przygotowań organizacyjnych i administracyjnych łącząc we wspólnych przygotowaniach środowiska współtworzące wydarzenie w Krakowie: szkoły, zgromadzenia, organizacje i wolontariuszy. Ożywia tradycje związane ze świętowaniem okresu Bożego Narodzenia oraz udowadnia, że mogą one z powodzeniem funkcjonować we współczesnym świecie.

Orszak Trzech Króli przywraca do publicznej przestrzeni zarówno radosne wspólne kolędowanie, jak i tradycję wystawiania ulicznych przedstawień jasełkowych. Kultywując te staropolskie zwyczaje, Fundacja zwraca szczególną uwagę nie tylko na ich aspekt religijny, ale również „więziotwórczy”- prorodzinny, wspólnotowy, integrujący, pomagający budować autentyczne, głębokie relacje, łączący ludzi i całe pokolenia.

Miasto Kraków jest partnerem tego wydarzenia.

/materiały prasowe organizatora/

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<