Galeria Historycznych Militariów

Wystawy stałe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • Wydarzenie stałe

W odrestaurowanych wnętrzach krakowskiej historycznej kamienicy przy ulicy Gołębiej 5 znajdziecie jedną z największych w Polsce kolekcji hełmów i czapek wojskowych. Ekspozycja ukazuje ich różnorodność oraz przybliża historię wojskowych nakryć głowy. Dzięki prezentacji, jak zmieniał się ich wygląd, może także poznać kolejne stadia rozwoju sztuki wojennej.

Hełmy już w starożytności stały się najważniejszym elementem uzbrojenia ochronnego i pozostały nim aż do czasu wynalezienia broni palnej, kiedy utraciły swoje podstawowe funkcje. Zostały wyparte przez wygodniejsze, a zarazem bardziej praktyczne kapelusze i czapki wojskowe. Wciąż jednak bardzo istotny pozostał ich walor ideologiczny. To dlatego nakrycie głowy jest najważniejszym elementem umundurowania, gdyż skupia w sobie wszystkie funkcje symboliczne oraz praktyczne. I często to właśnie ono stanowi jedyny wyróżniający się element stroju.

Na wystawie obejrzymy blisko 400 eksponatów, w większości historycznych nakryć głowy z różnych okresów. Na kolekcję składają się także przykłady umundurowania różnorodnych formacji polskiej armii na przestrzeni wieków – od XVII do XX.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
Zapisz się do newslettera
Co zyskujesz?
Co dwa tygodnie wybór najciekawszych wydarzeń kulturalnych w Krakowie
Sign up to our newsletter!
What do you get?
Every two weeks a selection of the most interesting cultural events in Krakow