UPIÓR w Krakowie. Z Łukaszem Kozakiem rozmawia Aleksandra Klęczar

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 3 grudnia 2021, 18:00

Kraków i Małopolska zajmują szczególne miejsce w zrekonstruowanej przez Łukasza Kozaka historii polskiego upioryzmu – to tu występował „łagodny strzygoń krakowski”, który wedle świadectwa Andrzeja Podbereskiego „jako pokutnik trzyma się najwięcej kościołów, drze ornaty, przewraca lichtarze, ogryza świece, księży na pokutę prowadzi, kiełbasą w zębach zadawala się i dosyć mu odlewanego policzka, żeby od napaści uwolnić się”. Podkrakowska wieś doświadczyła także najgłośniejszego być może w dziejach Rzeczpospolitej przypadku płanetnictwa – upiorycznego sprowadzania chmur deszczowych. Epizod ten wiązał się z krakowskim pogrzebem Adama Mickiewicza z 1890 roku, który wedle małopolskiego chłopstwa „był jakowymś płanetnikiem, co chmury prowadzi”, „wstawał w nocy i łamał świece na ołtarzach” i „miał w sobie złego ducha”.

„UPIÓR. HISTORIA NATURALNA” Łukasza Kozaka otwiera całkowicie nowy rozdział w postrzeganiu tej części polskiej i europejskiej kultury, która była albo marginalizowana, albo – odcięta od źródeł – ulegała deformacji i zepchnięciu na pozycje „ludowej demonologii”. Bogactwo nieznanych dotąd materiałów źródłowych odsłania zapomnianą i odrzuconą historię życia, śmierci i czegoś pomiędzy nimi – historię wiary i praktyk trwających w Polsce przynajmniej przez pół tysiąclecia, aż do schyłku XX wieku.

ŁUKASZ KOZAK jest mediewistą, ekspertem w dziedzinie technologii oraz promocji dziedzictwa kulturowego, badaczem nieoczywistych wątków w historii kultury, wykładowcą. Kurator cyklu muzyki dawnej na festiwalu Nowe Epifanie, współtwórca audycji mediewistycznej „Kryzys wieku średniego” nadawanej w Programie 2 Polskiego Radia. Autor „Upiora”, pracy uhonorowanej nagrodą Książki Roku „Nowej Fantastyki” (2021) i „With Stake and Spade. Vampiric Diversity in Poland” – pierwszych wyczerpujących opracowań na temat polskich wierzeń i epizodów wampirycznych.

Z autorem „Upiora” rozmawiać będzie dr hab. ALEKSANDRA KLĘCZAR, badaczka literatury i tłumaczka, autorka serii książek fantasy „Dzieci dwóch światów” (wraz z Agnieszką Fulińską), popularyzatorka mitologii, wykładowczyni w Instytucie Filologii Klasycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wydarzenie odbędzie się w piątek 3 grudnia o godzinie 18.00 w Pałacu Potockich (Rynek Główny 20). Partnerami wydarzenia są KBF, Kraków Miasto Literatury UNESCO, Pałac Potockich oraz Muzeum Etnograficzne w Krakowie im. Seweryna Udzieli.

Zapraszamy do pobrania bezpłatnych wejściówek dostępnych od poniedziałku, 29 listopada 2021 od godz. 12.00 na stronie kbfbilety.krakow.pl.

 

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
Zapisz się do newslettera
Co zyskujesz?
Co dwa tygodnie wybór najciekawszych wydarzeń kulturalnych w Krakowie
Sign up to our newsletter!
What do you get?
Every two weeks a selection of the most interesting cultural events in Krakow