Nie tylko Bruegel i Rubens. Malarstwo Niderlandów na Wawelu

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • wtorek, 30 listopada 2021 - niedziela, 13 marca 2022

Po spektakularnej wystawie stworzonych w Brukseli królewskich arrasów Zamek Królewski na Wawelu zaprasza na niezwykle ciekawy pokaz dzieł pochodzących z tej samej części Europy: 31 obrazów ze zbiorów wawelskich oraz Muzeum Narodowego w Gdańsku. Panorama twórczości z czasów wielkich mistrzów renesansu i baroku, Bruegla i Rubensa, jest zarazem przeglądem gustów bogacącego się mieszczaństwa północnej Europy, który wiele mówi o tym, jak tworzył się europejski rynek sztuki.

„W XVI wieku i pierwszej połowie XVII stulecia Niderlandy Południowe, obejmujące tereny dzisiejszej Belgii, były jednym z najważniejszych europejskich centrów sztuki. Rozwojowi twórczości artystycznej sprzyjała korzystna sytuacja gospodarcza. Wiodąca rola przypadła Antwerpii – dogodne położenie na skrzyżowaniu europejskich dróg handlowych, przywileje dla osiedlających się tu rzemieślników i kupców, dynamiczny rynek finansowy o międzynarodowym zasięgu sprzyjały intensywnej wymianie handlowej i przyczyniły się do niebywałego rozkwitu miasta. Tutaj ukształtował się rynek sztuki, powstały pierwsze cabinets d’amateurs wypełnione obrazami, rzeźbami i innymi cennymi przedmiotami, a śladem antwerpskich kolekcjonerów podążyli rychło miłośnicy sztuki z innych krajów” – mówi dr Joanna Winiewicz-Wolska, kuratorka wystawy, kustosz, kierownik Zbiorów Malarstwa Zamku Królewskiego na Wawelu.

Wystawa dostępna w ramach biletu do Reprezentacyjnych Komnat Królewskich prezentuje obrazy tworzone dla rezydencji władców, ale też takie, które zdobiły wnętrza domów zamożnych antwerpskich mieszczan. Są to zarówno wysokiej klasy dzieła znanych artystów, jak i prace ich działających w popularnych warsztatach naśladowców. „Malarstwo Niderlandów XVI i pierwszej połowy XVII wieku to »nie tylko Bruegel i Rubens« – to liczna rzesza artystów, którzy zaspokajali popyt na dobra luksusowe bogacącego się mieszczaństwa” – podkreśla kuratorka.

Zwiedzanie:
Wystawa w salach II piętra Zamku, zwiedzanie w ramach biletu do Reprezentacyjnych Komnat Królewskich

  • wtorek–niedziela, 9.30–17.00, ostatnie wejście 16.30 (26 i 31 grudnia, 6 stycznia – ostatnie wejście 16.00)
  • nieczynna: 24, 25 grudnia, 1 stycznia

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<