Klub Czytelniczy Sztuka Opowieści #18: „Argonauci” | #MOCAKonline!

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • niedziela, 28 listopada 2021, 18:00
W niedzielę 28 listopada o godzinie 18 Biblioteka MOCAK-u zaprasza na spotkanie online Klubu Czytelniczego Sztuka Opowieści, podczas którego będziemy rozmawiać o książce Maggie Nelson „Argonauci” w tłumaczeniu Kai Gucio (Wydawnictwo Czarne, 2020).
 
W tej odsłonie Klubu Czytelniczego Sztuka Opowieści skupiamy się na tematyce cielesności. Uznając ciało za nośnik zmian społecznych, chcemy dyskutować o jego dominujących reprezentacjach, estetyzacji i polityczności. Autobiografie, reportaże i powieści prezentowane w cyklu w różny sposób dotykają tematu doświadczania ciała i opowiadania o nim. Ich lektura stanie się dla nas okazją do dyskusji nad strategiami artystycznymi opartymi na użyciu ciała jako środka wyrazu i źródła symboli, których głównymi polami działania w sztukach wizualnych są malarstwo i performans, a także autoportrety tworzone za pomocą różnych mediów. W tym zakresie odniesiemy się do trwającej w MOCAK-u wystawy „Artysta jest obecny”: bit.ly/3kj4npP. Proponujemy lekturę porównawczą, poszerzającą kontekst prezentowanych prac.
Maggie Nelson, amerykańska pisarka i intelektualistka, nawiązując do Barthes’owskiej interpretacji mitu o Argo, odnawia znaczenia najważniejszych dla siebie pojęć. Bo „Argonauci” to z jednej strony intymny opis doświadczeń autorki jako partnerki osoby niebinarnej, matki i córki, a z drugiej – erudycyjna rozprawa na temat tożsamości, seksualności i przemijania. Autorka sprawnie przeplata osobiste doświadczenia z teorią queer, psychologię z historią sztuki, filozofię z codziennością. Dzięki poświęceniu uwagi wyzwaniom, z jakimi na początku XXI wieku mierzą się kobiety w nieheteronormatywnych związkach, i niejednokrotnie stawaniu w opozycji do głównego – męskiego – nurtu pisania o LGBTQ+, „Argonauci” bez wątpienia wpiszą się w historię literatury feministycznej i queerowej.

(opis wydawcy)

Spotkanie odbędzie się na platformie Zoom. Opłata za udział wynosi 2 zł. Bilety do kupienia w sklepie internetowym MOCAK Bookstore pod tym linkiem: bit.ly/3qfjSmr
Po zakupie biletu wyślemy Państwu szczegółowe wskazówki dotyczące udziału w dyskusji. Jeśli w ciągu 24 godzin nie otrzymają Państwo e-maila zwrotnego, bardzo prosimy o sprawdzenie folderu spam oraz kontakt z Biblioteką MOCAK-u.
Z Biblioteką można się skontaktować pod adresem e-mail biblioteka@mocak.pl oraz pod numerami telefonu 12 263 40 35 (poniedziałek – sobota, godz. 9–16) i 735 408 348 (w dniu spotkania).
„Argonautów” znajdziecie w księgozbiorze Biblioteki MOCAK-u – zachęcamy do wypożyczania.
Klub Czytelniczy Sztuka Opowieści to spotkania dotyczące książek, które w literacki sposób podejmują temat sztuki bądź mogą być inspiracją do dyskusji o niej. Naszym celem jest swobodna, niehierarchiczna rozmowa o współczesnej sztuce i rozwijanie społeczności czytelników.
Spotkanie poprowadzi Joanna Łępicka – redaktorka i czytelniczka, od 2019 roku zajmująca się w Bibliotece MOCAK-u dyskusyjnym klubem czytelniczym.
Nadchodzące spotkania:

12.12.2021 Ta-Nehisi Coates – „Między światem a mną”

23.01.2022 Kallia Papadaki – „Dendryty”

20.02.2022 Ali Smith – „Zima”

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
Zapisz się do newslettera
Co zyskujesz?
Co dwa tygodnie wybór najciekawszych wydarzeń kulturalnych w Krakowie
Sign up to our newsletter!
What do you get?
Every two weeks a selection of the most interesting cultural events in Krakow