Świąteczne Targi Rzeczy Wyjątkowych

Targi i kiermasze

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

W czasie poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia warto odwiedzić Rynek Podgórski i odbywające się na nim Świąteczne Targi Rzeczy Wyjątkowych – wydarzenie przygotowane przez Centrum Kultury Podgórza i Stowarzyszenie PODGORZE.PL. W ustawionych u stóp neogotyckiego Kościoła św. Józefa kramach będzie można zakupić towary, pamiątki i smakołyki wykonane przez lokalnych rzemieślników. Świąteczny klimat zapewnią różnorodne warsztaty i animacje, a także możliwość przejażdżki unikatową, ponad 100-letnią karuzelą wiktoriańską. Targi będą odbywać się w weekend 27-28 listopada na Rynku Podgórskim, w godzinach 11.00-20.00. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

„Magiczna atmosfera Świąt Bożego Narodzenia zawita do Podgórza w tym roku wcześniej, bo już w ostatni weekend listopada. Po rocznej przerwie jest mi niezwykle miło zaprosić wszystkich mieszkańców Krakowa i odwiedzających miasto gości na Świąteczne Targi Rzeczy Wyjątkowych, wydarzenie zrzeszające najbardziej utalentowanych twórców rękodzieła, rzemieślników i artystów z całego Podgórza” – zachęca Anna Grabowska, Dyrektor Centrum Kultury Podgórza.

Rynek Podgórski w czasach Wolnego Królewskiego Miasta Podgórza był centrum handlu rzemieślniczego, gdzie okoliczni artyści, twórcy i rękodzielnicy sprzedawali swoje towary mieszkańcom miasta. Idea przywrócenia rynkowi roli tętniącego życiem placu targowego narodziła się w szeregach członków Stowarzyszenia PODGORZE.PL, co zaowocowało zorganizowaniem pierwszych Podgórskich Targów Rzeczy Wyjątkowych. Targi odbywają się na terenie Podgórza już po raz trzynasty, a od 2015 roku organizowane są w okresie przed Świętami Bożego Narodzenia. Co roku targi oferują mieszkańcom dzielnicy, krakowianom oraz turystom możliwość zakupienia unikatowych prezentów, dekoracji świątecznych, dań na ciepło i tradycyjnych przysmaków. Celem wydarzenia jest nie tylko promocja lokalnych rękodzielników, ale przede wszystkim integracja społeczności lokalnej. Dlatego kramom towarzyszą aktywności, animacje, warsztaty i występy przygotowane przez Centrum Kultury Podgórza i partnerów wydarzenia.

Warsztaty i atrakcje

W świąteczny nastrój wprowadzą dekoracje świetlne, światełka choinkowe, a także towarzysząca targom od 2017 roku, wiktoriańska karuzela. Możliwość przejażdżki na pochodzącej z czasów Cesarstwa Austro-Węgierskiego karuzeli to niecodzienna atrakcja zarówno dla dzieci jaki i dla dorosłych. Między stoiskami wystawienniczymi znajdą się stanowiska z warsztatami, gdzie najmłodsi uczestnicy targów będą mogli sprawdzić swoje umiejętności rękodzielnicze, poznać sekrety natury, nauczyć się nowych technik dekoracyjnych i stworzyć własnoręczne ozdoby. W tym roku na Targach z inicjatywy podgórskiej Fundacji Targ Pietruszkowy odbędzie się cykl spotkań "NGO dla NGO", mających na celu promocję i wspieranie działalności lokalnych organizacji pozarządowych. Krakowskie organizacje pozarządowe zaproszą gości targów do lepszego poznania instytucji trzeciego sektora oraz udziału w warsztatach. Na terenie targów odbywać będą się animacje chemiczne, teatralne i literackie, a podgórskie dzielnice zaprezentują swoją działalność. Targi odwiedzi również najbardziej oczekiwany przez najmłodszych gość – św. Mikołaj, który będzie miał dla dzieci zdrowy poczęstunek.

Kramy rękodzielników

W tegorocznej edycji targów weźmie udział ponad 60 wystawców, a asortyment oferowany na ich stoiskach to jedyne i niepowtarzalne, tworzone z pasją przedmioty. Wśród bogatego asortymentu będzie można zakupić m.in. dekoracje świąteczne, ręcznie robioną biżuterię, plecaki, torby i nerki wykonane z wysokogatunkowych materiałów. Nie zabraknie również kramów oferujących naturalne kosmetyki, przepiękną ceramikę, produkty pszczele, książki, gry planszowe i zabawki edukacyjne wykonane z filcu, drewna lub bawełny. Na odwiedzających targi czekać będzie również strefa gastronomiczna, w której będzie można zakupić tradycyjne potrawy z różnych regionów polski i świata, a także wypić kawę czy poczęstować się gorącą czekoladą.

Szczególne zasady bezpieczeństwa

Ze względu na wytyczne sanitarne związane z pandemią COVID-19 wstęp na teren wydarzenia będzie ograniczony tak, by umożliwić zachowanie wymaganego dystansu społecznego. Wszystkie osoby przebywające na terenie wydarzenia będą zobligowane do przestrzegania zasad bezpieczeństwa i higieny.

Organizatorami Świątecznych Targów Rzeczy Wyjątkowych są Centrum Kultury Podgórza i Stowarzyszenie PODGORZE.PL. Partnerem wydarzenia jest Dzielnica XIII Podgórze, Dzielnica XI Podgórze Duchackie, Fundacja Targ Pietruszkowy, Wawel S.A. i Nadleśnictwo Niepołomice. Wydarzenie zostało objęte patronatem medialnym przez portal Magiczny Kraków, dwutygodnik miejski Kraków.pl, telewizję kraków.pl, magazyn Karnet oraz Radio Kraków.

Udostępnij

Więcej

Miejsce wydarzenia

Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
Zapisz się do newslettera
Co zyskujesz?
Co dwa tygodnie wybór najciekawszych wydarzeń kulturalnych w Krakowie
Sign up to our newsletter!
What do you get?
Every two weeks a selection of the most interesting cultural events in Krakow