Mozart i Salieri

Muzyka klasyczna

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Opowieść o ich rywalizacji nie wzięła się znikąd. Współzawodnictwo o posady, miejsce na dworze wiedeńskim, uznanie (i pieniądze…) cesarza Józefa II, popularność ich dzieł – to wszystko wydarzyło się naprawdę, choć nie brak w tej historii i przypadków, że koledzy po fachu wspierali się, a nawet współpracowali ze sobą. A jednak to pytanie powraca i nie daje spokoju już od 230 lat – czy Salieri faktycznie zdobyłby się na otrucie Mozarta? Miloš Forman pokazał je na srebrnym ekranie w nagrodzonym Oscarem filmie, zaś wcześniej jedną ze swych „małych tragedii” poświęcił mu Aleksander Puszkin.

Na bazie tej sztuki powstało libretto opery Nikołaja Rimskiego-Korsakowa, stworzonej w duchu Potężnej Gromadki. Na szczególną uwagę zasługuje u przede wszystkim stawiająca bardzo duże wymagania wykonawcy rola Antonia Salieriego – wszak napisana została dla samego Fiodora Szalapina.

Opera Krakowska zaprasza na premierę kameralnego dzieła rosyjskiego kompozytora, w którym na scenie przy kolacji spotykają się zdolny rzemieślnik i geniusz wszech czasów. Czy dla jednego z nich to będzie ostatni posiłek w życiu?

Nikołaj Rimski-Korsakow Mozart i Salieri

Kompozytor: Fred Apke
Kierownictwo muzyczne: Kai Bumann
Współpraca reżyserska: Marta Klubowicz

Scenografia i kostiumy: Bożena Pędziwiatr
Premiera: 20 listopada 2021, Scena Kameralna

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.