Musica Divina 2021: Iosqvinvs

Festiwale

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • wtorek, 3 sierpnia 2021 - sobota, 7 sierpnia 2021

W tym roku festiwal muzyki sakralnej Musica Divina ma niezwykłego patrona, którego duch unosi się nad całym programem.

Chcemy w tym roku zrealizować pięć koncertów, których motywem przewodnim będzie postać Josquina des Prez w 500. rocznicę śmierci kompozytora – mówi Łukasz Serwiński, dyrektor artystyczny wydarzenia. – Ale że Musica Divina rozgrywa się w nieprzypadkowym miejscu – bo Kraków jest przecież stolicą muzyki dawnej – chcemy twórczość Josquina możliwie najściślej powiązać z kontekstem Polski i naszego miasta. Stąd pomysł na wykorzystanie zbiorów pochodzących z archiwów katedry wawelskiej: dzieł twórców krakowskich i polskich współczesnych Josquinowi. Posiłkujemy się serią wydawniczą Musica in Ecclesia Cathedrali Cracoviensi Audita publikowaną przez Musica Iagellonica, w której ukazują się utwory mało znanych polskich kompozytorów: Tomasza Szadka, Marcina Paligona, Krzysztofa Borka czy Walentego Gawary – zapowiada dalej program festiwalu.

Tytułową postać przedstawi w eseju, opublikowanym w książce festiwalowej, Katarzyna Matwiejczuk, a jego kolebkę – a więc muzyczny kontekst, który niewątpliwie miał wpływ na muzyczny geniusz des Preza zilustruje znakomity Sollazzo Ensemble z Bazylei (3 sierpnia). Sporo miejsca w programach koncertów zajmą utwory kompozytorów związanych z królewskim Miastem Krakowem, na czele z Krzysztofem Borkiem i jego interpretacją Josquinowej mszy Missa Mater Patris/Matris. Przekraczając granice świata Zachodniego, po raz kolejny Musica Divina sięgnie po śpiewy staroruskie (poezję religijną i materiał liturgiczny) w wykonaniu żeńskiego kwintetu Uzorika z Moskwy (4 sierpnia). A w ramach omijania wykonawczych ususów, w repertuarze znajdzie się jednak miejsce dla (całkiem zachodniej) muzyki Tomasza z Szadka!

W wyniku wielu lat wytężonej pracy, doświadczenia wykonawczego i doskonalenia się w lutniowych intabulacjach powstał program hiszpańskojęzycznego ensemblu Armonía Concertada (Ariel Abramovich & rewelacyjna sopranistka Maria Christina Kiehr z gościnnym udziałem Jonatana Alvarado, 5 sierpnia). Obejmie on przede wszystkim utwory Josquina des Preza w niecodziennych aranżacjach polifonicznych rozpisanych na głosy wokalne i instrument strunowy.

W koncercie dobrze znanej festiwalowej publiczności Anny Marii Friman, tym razem w towarzystwie Heleny Ek, obok tradycyjnych pieśni skandynawskich zabrzmią również kompozycje Mariusza Kramarza napisane w hołdzie dla flamandzkiego mistrza polifonii. W ich wykonaniu wesprze sopranistki zespół festiwalowy powołany specjalnie na potrzeby tego wydarzenia pod kierownictwem Katarzyny Śmiałkowskiej (6 sierpnia). Musica Divina zwieńczy bodaj najbardziej wyczekiwany koncert, który miał odbyć się jeszcze w ubiegłym roku: grupa The Gesualdo Six wykona utwory Piotra z Grudziądza i trzy części wspomnianej już wyżej mszy Missa Mater Matris Krzysztofa Borka/Josquina des Prez (7 sierpnia).

Jak więc brzmi muzyka najwybitniejszego twórcy przełomu XV i XVI wieku, zaliczanego do renesansowych „książąt” pośród muzyków? W jaki sposób spotyka się z twórczością innych kompozytorów tego (i nie tylko) czasu? Słuchajcie na Musica Divina!

3 sierpnia 2021 | 20.30
kolegiata św. Anny
Kolebka Josquina: muzyka burgundzka w czasach młodości Josquina des Préz
Sollazzo Ensemble

4 sierpnia 2021 | 20.30
kościół św. Floriana
Ukryta od wieków – śpiew liturgiczny i poetycki dawnej Rosji
Uzorika

5 sierpnia 2021 | 20.30
kościół pw. Przemienienia Pańskiego oo. Pijarów
W boskiej komnacie: tabulaturowy szyfr Josquina do grania i śpiewania
| En el Divino Aposento: Iusquin en cifras, para cantar y tañer
Armonía Concertada

6 sierpnia 2021 | 20.30
kolegiata św. Anny
Ave Maris Stella – średniowieczne i współczesne ścieżki prowadzące do polifonii
Anna Maria Friman & Helena Ek z udziałem zespołu festiwalowego pod kier. Katarzyny Śmiałkowskiej

7 sierpnia 2021 | 20.30
bazylika Bożego Ciała
Josquin w Europie. Odkrywanie powiązań między polską i europejską muzyką dawną
The Gesualdo Six

Wstęp wolny na wszystkie koncerty, obowiązują wejściówki: [KLIK]

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<