„Rzeszot”. Spotkanie z Bartoszem Sadulskim

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • środa, 16 czerwca 2021, 18:00
Wspólnie z wydawnictwem Książkowe Klimaty i Cafe Nowa Księgarnia zapraszamy na premierowe spotkanie z Bartoszem Sadulskim wokół jego debiutu prozatorskiego, powieści „Rzeszot”. Z autorem porozmawia Paulina Małochleb.
„Rzeszot” to awanturnicza biografia pioniera przemysłu naftowego, historia polskiego barona Münchhausena – Pana Podedwornego. Człowieka, który wszędzie był, wszystko widział, wszystkich poznał, wywoływał rewolucje i powstania, przyjaźnił się ze Słowackim, z Dickensem i z Łukasiewiczem, wykopał także pierwszy w dziejach szyb naftowy. A co najważniejsze: chciał wpłynąć na losy Europy i świata.

„Rzeszot” to XIX wiek w pigułce, opowieść o polskiej emigracji w czasie między dwoma powstaniami, przypomnienie dziejów Galicji, literacka bajka i reportaż „antyhistoryczny” o narodzinach i upadkach naftowych fortun, o awansie klasowym w państwie Habsburgów. W końcu – „Rzeszot” to drwina z rodzimego romantyzmu i bohaterskich biografii.

„Oto spalona ziemia, galicyjska lichota, paryskie salony, błotniste wertepy, wiedeńskie wystawy, czarne odmęty ropy. W brawurowej kawalkadzie stylów, metafor i znaczeń wirują obrazy, postaci, intrygi, żądze, triumfy i klęski. Biografia Podedwornego, mitomana-łotrzyka, który pojawia się w różnych zakątkach Europy, wywołując kataklizmy i omdlenia, to opowieść erudycyjna i pieczołowita, sarkastyczna i samoświadoma, rozedrgana i gęsta. Uniwersalna, lecz do szpiku polska. Olśniewająca. Sadulski tworzy własne imaginarium post-romantyczne, w którym prawda miesza się z fikcją literacką, patos z hucpą, groza z drwiną, brud z wykwintnością, sentymentalizm z okrucieństwem. Czegoś takiego jeszcze nie czytaliście” – tak do lektury powieści zachęca Małgorzata Rejmer.
 
Książka została wyróżniona Nagrodą Krakowa Miasta Literatury UNESCO.
Bartosz Sadulski (ur. 1986 w Namysłowie) - poeta, dziennikarz, redaktor. Autor tomów wierszy „post”, „tarapaty” oraz „mniej niż jedno zwierzę”. Stały współpracownik portalu dwutygodnik.com, sekretarz redakcji kwartalnika „Herito”. Mieszka w Nowej Hucie.
 
dr Paulina Małochleb - krytyczka, badaczka literatury i wykładowczyni. Publikuje w „Polityce”, „Krytyce Politycznej”, ‚Przekroju”. Laureatka Nagrody Prezesa Rady Ministrów, stypendystka NCK „Młoda Polska”. Autorka książki „Przepisywanie historii” oraz bloga ksiazkinaostro.pl.
 
Spotkanie zostało zaplanowane z udziałem publiczności. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w księgarni, obowiązują zapisy: cafe@nowaksiegarnia.pl.
 
Rozmowa transmitowana będzie na profilach Krakowa Miasta Literatury UNESCO, Wydawnictwa Książkowe Klimaty i Cafe NOWA Księgarnia. Później jej zapis zostanie udostępniony na platformie PLAY KRAKÓW.
 
Projekt zrealizowany przy wsparciu finansowym Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO, realizowanej przez KBF ze środków Gminy Miejskiej Kraków.
 

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<