Aga Kutylak-Hapanowicz. Pieśni życia

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 14 maja 2021, 19:00 - piątek, 11 czerwca 2021

Galeria New Era Art zaprasza na wystawę malarstwa Agnieszki Kutylak-Hapanowicz.

O wystawie: „Zobaczcie stworzenia nie do końca rzeczywiste, które jednak mogą być w jakiś sposób znajome, choć nie istnieją w świecie uważanym za rzeczywisty. W każdym niemal przedmiocie ze świata natury tkwią niewyczerpane siły życia. To jest ta siła, dzięki której na pozór zniszczone drewno, zeschnięty liść mogą zamienić się w coś nowego: stworzenie niemożliwe albo w symbol.
Najwięcej znajdziecie tu ptaków, które są luźno tylko powiązane ze światem realnym, są symbolem, oknem na inny świat. Dla mnie największą tajemnicą są ptasie oczy, połyskujące światłem odbitym i jeszcze czymś, co jest wewnątrz. Zastanawiam się, co w tych oczach jest: może wiedzą więcej, niż my? Czy mogą nam przynieść pocieszenie?
Moje prace, pokazane w zakamarkach galerii, czasem poukrywane tu między roślinami, to wyraz afirmacji świata przyrody, Jej nieustannej zmiany formy, nieubłaganych praw, z których wynika jednocześnie życie i śmierć, i znów życie. Za Rilkem chcą mówić: 'Ziemio, umiłowana, wierz mi, nie trzeba mi nawet Twoich wiosen: jedna, ach, jedna, to już za wiele dla mojej krwi. Bezimiennie przystałem na ciebie, Ty zawsze miałaś słuszność, i Twoim świętym pomysłem jest zgon poufny'. Wszystko to śpiewa o życiu, o poważnej radości, o tęsknocie za bezinteresowną zabawą w stwarzanie, o przenikaniu się, migotliwości form ożywionej materii” (Aga Kutylak-Hapanowicz).

Aga Kutylak-Hapanowicz, rocznik 1976. Absolwentka filologii polskiej i edytorstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, mieszka i pracuje w Krakowie jako redaktorka i ilustratorka. Jej inspiracją jest przyroda ożywiona: owady, gady, ale szczególnie ptaki. Duży wpływ na jej twórczość mają dawne, XVII i XVIII-wieczne ryciny z atlasów historii naturalnej. Większość stworzeń Agi Kutylak-Hapanowicz nie ma jednak odpowiednika w świecie realnym, istnieją tylko w wyobraźni i snach.
Używa akwareli, tuszu, akryli, farb własnoręcznie zrobionych oraz pigmentów mineralnych i roślinnych. Tworzy na papierze, na płótnie, powierzchniach stworzonych przez naturę, jak kamień czy drewno odzyskane.

 

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<