Festiwal Conrada 2021

Festiwale

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • poniedziałek, 18 października 2021 - niedziela, 24 października 2021

Utytułowana hiszpańskojęzyczna pisarka Valeria Luiselli i jeden z najwybitniejszych amerykańskich pisarzy George Saunders – to pierwsi goście Festiwalu Conrada. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji będzie „Natura przyszłości” i właśnie o przyszłości będziemy w tym roku rozmawiać: zastanowimy się, w jaki sposób literatura może nam pomóc w lepszej trosce o środowisko naturalne, a także poruszymy wiele innych spraw, które wyznaczają trajektorię naszego losu. Nowością będzie cykl comiesięcznych wydarzeń, w ramach którego od maja do grudnia będziemy spotykać się z wybitnymi intelektualistkami i intelektualistami. Festiwal organizowany przez Miasto Kraków, KBF i Fundację Tygodnika Powszechnego odbędzie się między 18 a 24 października 2021 roku i tradycyjnie zakończy go wręczenie Nagrody Conrada.

„Od 13 lat październik jest świętem czytania – rozmawiamy o otaczającej nas rzeczywistości, oddajemy się lekturze książek i dyskutujemy z autorkami i autorami z całego świata. W tym roku nie może być inaczej, chociaż spotkania będą dostępne nie tylko dla krakowian, ale także dla wszystkich mieszkańców Polski . Każdy właściciel smartfona czy laptopa może stać się naszym wirtualnym gościem i uczestnikiem tegorocznej edycji Festiwalu Conrada” – mówi Izabela Błaszczyk, dyrektor KBF. „Na festiwalu nie może oczywiście zabraknąć wręczanej po raz siódmy Nagrody Conrada i różnorodnych pasm towarzyszących, jednak nie ograniczamy się do wspomnianego wcześniej października. W 2021 roku święto literatury będzie trwało przez cały rok, ponieważ uruchamiamy całoroczny cykl conradowskich spotkań! To spora nowość”.

Idea. Jaka będzie „natura przyszłości”?

Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się pod hasłem „Natura przyszłości”. „Zawarliśmy w nim celowo dwuznaczność: pytania o naturę przyszłości (jaka będzie i co nam przyniesie?) oraz o naturę w przyszłości – jako problem środowiska naturalnego” – mówi Michał Paweł Markowski, Dyrektor Artystyczny Festiwalu Conrada.

Środowisko na naszych oczach ulega degradacji – jesteśmy o krok od katastrofy klimatycznej. Czyste powietrze, zdrowie, dostęp do podstawowych dóbr i usług – takie oczywistości stają się powoli nieosiągalne, przyszłość jest coraz bardziej niepewna, a człowiek wciąż zachłystuje się pozornym panowaniem nad światem.

„Zadaniem kultury nie jest zamiatanie wiedzy o zbliżającej się katastrofie pod dywan, lecz upowszechnianie informacji o niej, prezentowanie różnych punktów widzenia, tłumaczenie. Festiwal Conrada od początku swego istnienia chciał i nadal chce stawiać pytania o naturę naszej wspólnej przyszłości, o przyszłość naszej wspólnej natury” – dodaje Markowski.

Valeria Luiselli i George Saunders

Urodzona w Meksyku hiszpańskojęzyczna pisarka i eseistka Valeria Luiselli to uznana autorka powieści fabularnych i gatunków non-fiction. Jej debiutancka powieść „Nieważcy” (2012) została nagrodzona „Los Angeles Times” Book Prize, a „Historia moich zębów” (2013), nieco surrealistyczna powieść napisana z lekkością i humorem, otrzymała National Book Critics Circle Award. Jedną z najbardziej znaczących pozycji w jej dorobku jest „Tell Me How It Ends. An Essay in Forty Questions” (2017) – utwór stworzony wokół czterdziestu pytań zadawanych przez amerykańskie instytucje do spraw migrantów nielegalnym uchodźcom z Ameryki Łacińskiej, w tym przypadku dzieciom, którym grozi deportacja. Jej najnowsza powieść to „Archiwum zagubionych dzieci” (2019). Książka ta, nominowana do Nagrody Bookera 2019, jest pierwszym utworem autorki napisanym w języku angielskim. Jej dzieła zostały przetłumaczone na ponad dwadzieścia języków.

George Saunders to jeden z najwybitniejszych amerykańskich pisarzy, twórca opowiadań, powieści, esejów i książek dla dzieci. Od dwudziestu lat wykłada kreatywne pisanie na Syracuse University. Zanim napisał pierwszą powieść, tworzył opowiadania, za które był wielokrotnie nagradzany m.in. PEN/Malamud Award for Excellence in Short Fiction. Pierwsza powieść Saundersa, „Lincoln w Bardo”, za którą zdobył Międzynarodową Nagrodę Bookera, powstała w 2017 roku. Najnowszą książką pisarza jest „A Swim in a Pond in the Rain”niezwykle fascynujące i inspirujące studium o siedmiu opowiadaniach autorstwa czterech rosyjskich pisarzy, w którym charakteryzuje twórczość Czechowa, Gogola, Tołstoja i Turgieniewa.

Udostępnij

Więcej

Położenie na mapie

Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<