Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale

Spektakle teatralne

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego nie jest nie grzecznym, akademickim spektaklem. To piękne muzyczne show z elementami szaleństwa, humoru, wzruszenia!

Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale to opera komiczna we dwóch aktach oryginalnie napisana przez Wojciecha Bogusławskiego. To właściwie singspiel, czyli śpiewogra inspirowana Mozartem i jego Uprowadzeniem z Seraju i Czarodziejskim fletem.

Wystawiona po raz pierwszy w 1794 roku w Teatrze Narodowym w Warszawie i od tego momentu pojawia się regularnie na polskich scenach i w repertuarze opery narodowej. Przez Leona Schillera została okrzyknięta pierwszą operą narodową. Jej narodowość opiera się na próbie uchwycenia wiejskiego krajobrazu, na wesołych i rubasznych scenach gdzie Krakowiacy, śpiewając uprawiają ziemie i śpiewając biją się za nią. Miłość, intrygi, konflikt klanów, śpiew i taniec. Brzmi to prawie jak scenariusz na musical country albo polskie West Side Story. W krakowskim teatrze premierę reżyseruje Cezary Tomaszewski – zatem można mieć pewność, że nie będzie to grzeczny, akademicki spektakl. Szykujemy się na piękne muzyczne show z elementami szaleństwa, humoru, wzruszenia i podjęcia ważnych tematów. Aranżacje muzyczne będą nowoczesne, ale czerpiące z pierwowzoru Jana Stefaniego. Opracował je Tomasz Leszczyński.

Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale to tytuł, który poza swoją atrakcyjną muzyczną formą zabierał głos w tematach politycznych od insurekcji kościuszkowskiej zaczynając. Tym samym jest medium z przeszłości do zadawania istotnych pytań odnośnie współczesności. Dlatego postanowiłem zgłębić ten materiał. W Teatrze im. J. Słowackiego mam komfort pracy z uzdolnionym (także wokalnie i tanecznie) zespołem, a obsada spektaklu jest naprawdę duża” wprowadza w premierę Cezary Tomaszewski.

Na scenie zobaczymy: Ewelinę Cassette, Agnieszkę Kościelniak, Dorotę Godzic, Lidię Bogaczównę, Katarzynę Zawiślak-Dolny, Alinę Szczegielniak, Bożenę Zawiślak-Dolny (gościnnie), Karolinę Kazoń, Daniela Malchara, Antoniego Milanceja, Rafała Szumerę, Karola Kubasiewicza, Tomasza Wysockiego, Mateusza Bieryta, Dominika Strokę i Oskara Malinowskiego (gościnnie).

  • Autor: Wojciech Bogusławski
  • Reżyseria: Cezary Tomaszewski
  • Dramaturgia: Iga Gańczarczyk, Daria Kubisiak
  • Scenografia i kostiumy: Bracia - Agnieszka Klepacka, Maciej Chorąży
  • Aranżacje: Tomasz Leszczyński
  • Przygotowanie wokalne: Mira Smrek
  • Choreografia: Barbara Olech
  • Reżyseria światła: Jędrzej Jęcikowski
  • Inspicjent: Anna Wójcicka
  • Producent: Bartosz Jelonek

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<