11. LGBT Film Festival

Festiwale i przeglądy filmowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

 • piątek, 18 września 2020, 00:01 - czwartek, 24 września 2020

Kino Pod Baranami zaprasza na doroczny LGBT Film Festival: największe w Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie kulturalne prezentujące kinematografię z pojemnego, kolorowego parasola LGBT+. 

LGBT Film Festival odbędzie się w dziewięciu miastach w całej Polsce. Jak co roku, zawita również do Krakowa, gdzie na ekranach Kina Pod Baranami zaprezentowanych zostanie dwanaście wyjątkowych produkcji, ujmujących w filmowe ramy rozmaite doświadczenia queerowych społeczności.

Tęczowa jesień w Kinie Pod Baranami zaprezentuje się w oszałamiająco międzynarodowym wydaniu. W jej programie znalazły się dwie produkcje z Ameryki Południowej: niepokojący argentyński Łowca (w reżyserii jednego z najbardziej znanych twórców kina LGBT, Marco Bergera) oraz oryginalna brazylijska Greta, koncentrująca się na postaci dojrzałego geja, doświadczającego gwałtownej siły pożądania. Z północnej części kontynentu amerykańskiego pochodzi przewrotna komedia Szalone noce z Emily prezentująca postać słynnej poetki Emily Dickinson w zupełnie nowym, przebojowym wydaniu.

Listę europejskich tytułów otwiera głośne A potem tańczyliśmy - rozgrywający się wśród tancerzy Gruzińskiego Baletu Narodowego film Levana Akina, który wzbudził liczne kontrowersje w Gruzji. Przyszłość należy do nas Faraza Shariata odnosi się do wielokulturowego oblicza niemieckiego społeczeństwa i rozgrywa częściowo w ośrodku dla uchodźców. Ponadnarodowy charakter ma francuski melodramat My dwie, w którym słynna niemiecka aktorka Barbara Sukowa wciela się w postać emerytki Niny, od lat będącej w sekretnym związku z sąsiadką Madeleine (Martine Chevallier). Z trudności życia we dwoje doskonale zdają sobie sprawę Dana i Arthur – małżeństwo z rumuńskiego filmu Monsters., które musi w końcu zmierzyć się ze swoimi demonami.

W programie LGBT Film Festival nie zabrakło dokumentów, starających się uchwycić szczególnie intrygujące aspekty rzeczywistości. W dokumentalnym eseju Normal, włoska reżyserka Adele Tulli zastanawia się jak sztywne, tradycyjne role płciowe wpływają na kształt naszego życia. Tymczasem Yolande Zauberman w filmie M ukazuje utalentowanego muzycznie mężczyznę, który wraca po 15 latach do dzielnicy ortodoksyjnych Żydów, by skonfrontować się z traumą z przeszłości.

Polską perspektywę zapewniają twórcy dwóch filmów krótkometrażowych, ukazujących queerowych bohaterów w niezwykłych sytuacjach. W Nad Wisłą, młoda kobieta pod wpływem wydarzeń z Marszu Niepodległości na nowo odkrywa samą siebie, a w Obcym człowieku pewien zawodowy żołnierz rozważa wyjazd na misję do Kosowa, jednak sprzeciwia się temu jego partner. Warto zwrócić także uwagę na niezwykle aktualny dokument Wojtka Jankowskiego Punkt zapalny, będący opowieścią o losach słynnej warszawskiej tęczy – niezapomnianej instalacji autorstwa Julity Wójcik.

Festiwalowi towarzyszy specjalna kolekcja filmów do zobaczenia online na  www.e-kinopodbaranami.pl.

PROGRAM:

piątek, 18 września
19.00
GRETA | GRETA
reż. Armando Praça, Brazylia 2019, 97’

sobota, 19 września
19.00
ŁOWCA | EL CAZADOR
reż. Marco Berger, Argentyna 2020, 101’

niedziela, 20 września
19.00
NORMAL | NORMAL
reż. Adele Tulli, Italia/Szwajcaria/Szwecja/Wielka Brytania 2019, 70’ (dokument)

poniedziałek, 21 września
19.00
PRZYSZŁOŚĆ NALEŻY DO NAS | FUTUR DREI
reż. Faraz Shariat, Niemcy 2020, 89’
21.00  MY DWIE | DEUX
reż. Filippo Meneghetti, Francja/Luksemburg/Belgia 2019, 99’

wtorek, 22 września
19.00
SZALONE NOCE Z EMILY | WILD NIGHTS WITH EMILY
reż. Madeleine Olnek, USA 2018, 84’
21.00 A POTEM TAŃCZYLIŚMY | AND THEN WE DANCED
reż. Levan Akin, Francja/Gruzja/Szwecja 2019, 113’

środa, 23 września
19.00
PUNKT ZAPALNY | PUNKT ZAPALNY
reż. Wojtek Jankowski, Polska 2019, 84’ (dokument)
21.00 M | M
reż. Yolande Zauberman, Francja/Izrael 2018,105’ (dokument)

czwartek, 24 września
19.00
POLSKIE FILMY KRÓTKOMETRAŻOWE
NAD WISŁĄ
| NAD WISŁĄ
reż. Agata Korycka, Polska 2020, 40’
OBCY CZŁOWIEK | OBCY CZŁOWIEK
reż. Mario Podpora, Polska 2019, 20’
20.45 MONSTERS. | MONSTRI.
reż. Marius Olteanu, Rumunia 2019, 116’

Udostępnij

Więcej

 • kinopodbaranami.pl
 • BILETY:
  24 zł (normalny)
  17 zł (ulgowy)
  Karnet (11 seansów): 132 zł
  Karnet (8 seansów): 99 zł
Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.