Skarby epoki Piastów

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • wtorek, 21 stycznia 2020 - niedziela, 19 kwietnia 2020

NIECZYNNE DO ODWOŁANIA

20 stycznia 1320 roku koronacja Władysława Łokietka na Wawelu zakończyła trwający blisko dwa stulecia okres rozbicia dzielnicowego. Wawelska katedra stała się odtąd kościołem koronacyjnym niemal wszystkich polskich monarchów i ich małżonek. Z okazji rocznicy pierwszej krakowskiej sakry królewskiej możemy podziwiać prezentację Skarby epoki Piastów. Wystawa w 700. rocznicę koronacji Władysława Łokietka.

W Zamku Królewskim pokazano przechowywane w skarbcu katedralnym oraz wawelskich zbiorach najstarsze i najcenniejsze insygnia władzy królewskiej w Polsce: włócznię św. Maurycego, którą w roku 1000 otrzymał Bolesław Chrobry od cesarza Ottona III przy gnieźnieńskim grobie św. Wojciecha, oraz użyty podczas Łokietkowej koronacji miecz Szczerbiec, przez legendę również łączony z postacią pierwszego króla Polski. Zaprezentowano także wiele wybitnych zabytków złotnictwa oraz klejnotów pochodzących z okresu panowania dynastii Piastów, które zachowały się w historycznych kościołach, głównie w Małopolsce, Wielkopolsce i na Mazowszu. Wśród najwspanialszych obiektów z okresu od X do XIV wieku znalazły się m.in. pamiątki po św. Kindze z klasztoru ss. Klarysek w Starym Sączu, złoty krzyż wykonany z dwóch trzynastowiecznych koron, wspaniałe klejnoty tzw. skarbu ze Środy Śląskiej oraz cenne naczynia liturgiczne i obiekty sakralne ufundowane przez króla Kazimierza Wielkiego, ostatniego Piasta na polskim tronie. (Dorota Dziunikowska, miesięcznik „Karnet”)

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<