Krakowski Salon Poezji w Starym Teatrze

Inne wydarzenia literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Krakowski Salon Poezji zainaugurowany przez Annę Dymną w 2002 roku, w swojej dotychczasowej, doskonale znanej widzom konwencji, przenosi się na stałe do Narodowego Starego Teatru im. H. Modrzejewskiej w Krakowie.

Kameralny, skoncentrowany na słowie i jego interpretacji salon zmieniając siedzibę, nie zmienia charakteru. Tak jak dotychczas przez blisko dwie dekady swojej działalności, w niedzielę, spotkają się wybitni aktorzy, którzy przeczytają wiersze poetów – zarówno tych doskonale znanych szerokiej publiczności, jak i tych, których twórczość pozostaje niszowa lub niedawno zadebiutowała. Oprawa muzyczna wydarzenia, które odbywać się będzie w gmachu przy ul. Jagiellońskiej, dodatkowo przywodzi na myśl klasyczne wykonania poezji, którą pierwotnie recytowało się przy akompaniamencie.

3.10
Kolejny sezon Krakowskiego Salonu Poezji rozpoczniemy celebrując, przypadającą niedawno, 100. rocznicę urodzin Julii Hartwig – jednej z najwybitniejszych polskich poetek przełomu XX i XXI wieku. Tę wielką postać upamiętni jej poezja w interpretacji Anny Dymnej i Natalii Kai Chmielewskiej, przy muzyce wieloletnich przyjaciół Salonu Haliny Jarczyk (skrzypce) i Jacka Bylicy (fortepian).

10.10
Świętując krakowską Noc Poezji, sposób symboliczny, przyłączymy się jednocześnie do uroczystości pogrzebowych, zmarłego niedawno, Adama Zagajewskiego – wybitnego poety, eseisty, krytyka i tłumacza, który większość swojego życia związany był z Krakowem. Jego wiersze, w oprawie muzycznej Aleksandry Owczarek (skrzypce), zinterpretują studenci Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie:
Karolina Bednarek
Bartosz Cwaliński
Bartłomiej Deklewa
Agnieszka Kijewska
Marta Piętka
Kamil Pudlik
Scenariusz wydarzenia przygotują Urszula Grabowska i Jacek Romanowski.

17.10
Zachęcamy do wysłuchania poezji Siergieja Jesienina w nowym tłumaczeniu Bronisława Maja. Wiersze imażynisty zinterpretują Krzysztof Orzechowski, Łukasz Gosławski, Damian Sosnowski, a także sam Bronisław Maj. Wydarzeniu towarzyszyć będzie chór z Kalisza. Salon współorganizowany z Instytutem Teatralnym im. Mieczysława Hertza.

24.10
W ramach Salonu Rekomendacji polecamy Państwa uwadze poezję Natalii Malek – laureatkę 16. Edycji Nagrody Literackiej Gdynia, którą otrzymała za tom „Karapaks”. W trakcie Salonu, oprócz tradycyjnego czytania wierszy przy muzycznym akompaniamencie, widzowie będą mieli okazję wziąć udział w rozmowie z poetką, którą poprowadzi literaturoznawczyni Anna Marchewka.

31.10
31 października zapraszamy Państwa na poetyckie Zaduszki, w trakcie których aktorzy i aktorki krakowskich teatrów dokonają interpretacji tekstów poetyckich swoich bliskich zmarłych, także ze świata kultury.

Sala Modrzejewskiej

 

Udostępnij

Więcej

  • 10 zł
Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<