Popatrz

29 maja 2017

Urodzinowa 15. odsłona festiwalu po raz kolejny stawia pytania o miejsce fotografii we współczesnym świecie.

Fotografia „zawsze pozostaje na zewnątrz i spogląda na to, co wewnątrz”: przekonanie o roli fotografa jako wyposażonego w technologiczne możliwości badacza-obserwatora zjawisk stanowiło punkt wyjścia dla Gordona MacDonalda, kuratora Programu Głównego Miesiąca Fotografii w Krakowie 2017 (19 maja – 18 czerwca 2017). Konsekwencją było pytanie o relacje między rzeczywistością a jej fotograficznym przedstawieniem. Sześć zaproponowanych przez MacDonalda wystaw balansuje na granicy prawdy i fikcji, widzom pozostawiając ostateczną interpretację przedstawionych obrazów. Umieszczone na festiwalowym plakacie zaproszenie „POPATRZ” zachęca do przyjrzenia się materiałom z kolekcji słynnego badacza UFO Wendelle’a Stevensa oraz z archiwum Warszawskiego Towarzystwa Badań NOL „UFO-Video”, poddania się (?) artystycznym manipulacjom związanym z wojną i jej przedstawieniami w mediach, podpatrzenia zatrzymanych w kadrze momentów tanecznej ekspresji, przeanalizowania sielskich obrazków z życia amerykańskiej prowincji czy namysłu nad skomplikowaną historią naznaczonych przez II wojnę światową terenów dawnego kamieniołomu Liban oraz KL Plaszow. „Prezentując serię wystaw składających się na Zewnątrz wewnątrz, wychodzę z założenia, że wszystko jest prawdziwe, a zarazem takie nie jest, oraz że fotografie każdego rodzaju mogą być jednocześnie fikcją i twardymi dowodami” – mówi MacDonald. Program Główny dopełniają w tym roku wystawy gości specjalnych wydobywające obecne we współczesnej polskiej fotografii wątki korespondujące z tematem festiwalu.

Prezentowane w Sekcji ShowOFF projekty ośmiu wyłonionych w konkursie artystów koncentrują się wokół powszechnego w szybko zmieniającym się współczesnym świecie poczucia niepewności. Autorzy przedstawiają różne sytuacje zmiany – przejścia granicznego, utraty ciągłości, braku stałych punktów odniesienia, zarówno w sensie egzystencjalnym, jak i politycznym.

Choć festiwal trwa już od połowy maja, przed nami wciąż sporo wydarzeń towarzyszących, wśród nich badająca prawdy i mity związane z nocnym życiem polskich uzdrowisk wystawa ubiegłorocznego laureata Przeglądu Portfolio Wiktora Dąbkowskiego, spotkania, prezentacje książek, warsztaty. A na koniec: rowerowy Tour de Festiwal oraz piknik. No i last but not least – w całej Małopolsce trwa wielkie fotograficzne święto skupione wokół odbywającego się równocześnie z festiwalem Krakow Photo Fringe.

A zatem POPATRZ-my! (Dorota Dziunikowska, miesięcznik „Karnet”)

Więcej

Udostępnij

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<