Przy ul. Wita Stwosza można podziwiać kolejną zwycięską realizację. Tym razem hasło konkursu, ogłoszonego przez Galerię Rozproszoną, brzmiało: ― „Powitanie to początek relacji”.
Komisja, złożona z przedstawicieli Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Polskiego Związku Firm Deweloperskich , Fundacji Tytano oraz Echo Investment i Archicom, z szeregu nadesłanych wyłoniła projekt Zofii Hyjek.
Praca artystki to wielkoformatowy komiks, który zwraca uwagę nie tylko oryginalną formą graficzną, ale również prostym i ważnym przekazem ― pokazuje, jak wiele znaczą codzienne gesty: uśmiech, spojrzenie czy podanie ręki. Realizacja została oparta na kontrastowych kolorach, a jej ważnym elementem są wyobrażenia dłoni, pokazujących litery alfabetu migowego. Wskazują one na otwartość i zapraszają do uważniejszej, bardziej inkluzywnej komunikacji.
Projekt powstawał w pracowni przez blisko trzy tygodnie. Tworzony był etapami a następnie został przeniesiony i zainstalowany w docelowej lokalizacji.
Zofia Hyjek podkreśla, że ta największa w jej dotychczasowym dorobku realizacja stała się okazją do przekraczania własnych granic twórczych i eksperymentowania z nowymi rozwiązaniami technicznymi.
― „Kiedy dowiedziałam się, że praca ma być na zewnątrz i że jest to konkurs na mural – mówi artystka – pomyślałam, że to jest coś, co bardzo mnie interesuje. Choć tradycyjna galeria sztuki, szczególnie dla osób, które ukończyły malarstwo, może być traktowana jako cel w ich twórczości, wiąże się ona jednak z pewną sztywnością i formalnością. Dla mnie o wiele bardziej naturalne jest działanie w przestrzeni miejskiej, gdzie sztuka się nie wywyższa, lecz raczej współistnieje z ludźmi, którzy patrząc na nią mogą czuć się komfortowo,. Chciałabym, żeby mural budził w odbiorcach sympatię, aby mogli spojrzeć na to dzieło i poczuć, że je rozumieją, że jest to coś logicznego, a dodatkowo niosącego pozytywny przekaz”.
***
„Galeria Rozproszona” to unikalny projekt, wspierający młodych artystów poprzez prezentację ich prac w nietypowych, zmieniających się przestrzeniach. Ruchome wystawy przenoszą sztukę do niekonwencjonalnych miejsc, łącząc świat sztuki i biznesu w inspirującą całość. Według autorów projektu sztuka powinna być obecna wszędzie, nie tylko w muzeach.
Dlatego „Galeria Rozproszona” stawia na demokratyzację dostępu do sztuki, czyniąc tę ostatnią bardziej dostępną i widoczną. Dzięki organizowanym konkursom młodzi twórcy zyskują wyjątkową możliwość zaprezentowania swoich prac w przestrzeni miejskiej.