Napisać własny utwór do filmu Jestem Celine Dion – oto wyzwanie, przed jakim staną uczestnicy 13. edycji FMF Young Talent Award. Międzynarodowy konkurs jest dla młodych kompozytorów szansą, by zyskać uznanie ekspertów i szerokiej publiczności. Zwycięski utwór usłyszymy na żywo w maju podczas 18. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie.
Krakowski FMF należy do najważniejszych festiwali muzyki filmowej. Gościli na nim między innymi wybitni kompozytorzy nagrodzeni Oscarem: Volker Bertelmann, Alexandre Desplat, Jan A.P. Kaczmarek, Steven Price, Howard Shore i Hans Zimmer. Stałą częścią festiwalu jest konkurs FMF Young Talent Award, który promuje uzdolnionych twórców młodego pokolenia. W poprzednich edycjach wzięło udział ponad siedmiuset kompozytorów z kilkudziesięciu krajów, a laureaci z sukcesami działają na arenie międzynarodowej.
Zadaniem, przed jakim staną uczestnicy 13. edycji konkursu, jest skomponowanie własnej muzyki do fragmentu filmu Jestem Celine Dion w reżyserii Irene Taylor. Ten głośny dokument z 2024 roku daje wgląd w życie prywatne i zawodowe kanadyjskiej wokalistki, kompozytorki i autorki tekstów, która zmaga się z poważnym schorzeniem: zespołem sztywności uogólnionej. Oryginalną ścieżkę dźwiękową, która sugestywnie ilustruje filmową historię, skomponował uznany wiolonczelista Redi Hasa.
Celine Dion jest bez wątpienia jedną z najbardziej rozpoznawalnych gwiazd muzycznych swojego pokolenia. Od czasu debiutu w 1981 roku na całym świecie sprzedało się ponad 250 milionów jej albumów. Znaczącą pozycją w dorobku Dion są piosenki filmowe – dwie z nich nagrodzono Oscarem: wiodący utwór z Pięknej i bestii (1991) oraz My Heart Will Go On z Titanika (1997). W 2022 roku problemy zdrowotne zmusiły artystkę do rezygnacji z trasy koncertowej i do skupienia się na leczeniu. „Ostatnie lata były dla mnie ogromnym wyzwaniem – przebyłam daleką drogę od odkrycia mojej choroby do nauczenia się, jak sobie z nią radzić, nie pozwalając, by mnie definiowała” – podkreśla Dion. Na zarejestrowanie części swojej codzienności zdecydowała się po to, aby zwiększyć świadomość społeczną na temat zespołu sztywności uogólnionej i „pomóc innym osobom, które otrzymały tę samą diagnozę”.
„Konkurs FMF Young Talent Award jest naszą inwestycją w przyszłość, bo młodzi ludzie udowadniają w nim, jak niesamowitą kreatywnością dysponują. Z dumą obserwujemy rozwój kariery laureatów poprzednich edycji, którzy wracają na FMF jako uznani już twórcy” – mówi Marta Nawrocka, menedżerka Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. „Kompozytorki i kompozytorzy biorący udział w konkursie stają przed złożonym zadaniem. Przede wszystkim powinni skoncentrować się na obrazie filmowym i zadać sobie pytanie o przekaz, jaki niesie Jestem Celine Dion. Komponując, muszą szukać własnego języka muzycznego, choć z pewnością trudno oprzeć się pokusie inspiracji znakomitym soundtrackiem autorstwa Rediego Hasy. Jestem przekonana, że efekty tych twórczych procesów jak zwykle nas zaskoczą” – dodaje Nawrocka.
Prace oceni międzynarodowe jury, w którego skład wchodzą zarówno kompozytorzy, jak i wykonawcy oraz inne osoby związane z branżą muzyki filmowej. Obradom przewodniczyć będzie Miriam Cutler – nominowana do nagrody Emmy kompozytorka, specjalizująca się w filmach dokumentalnych, a równocześnie producentka, edukatorka i współzałożycielka The Alliance for Women Film Composers.
Spośród uczestników konkursu zostaną wyłonieni laureaci pierwszego, drugiego i trzeciego miejsca. Zwyciężczyni lub zwycięzca otrzyma statuetkę FMF Young Talent Award oraz będzie mieć możliwość wykonania swojego utworu na żywo podczas 18. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie w maju 2025 roku. Część nagrody głównej stanowi także urządzenie do masteringu Bettermaker Stereo Passive Equalizer, ufundowane przez współorganizatora konkursu – markę Bettermaker, która tworzy wysokiej klasy sprzęt studyjny dla inżynierów i producentów muzycznych.
Ponadto dwanaścioro autorów najlepszych prac weźmie udział w prestiżowych warsztatach dla młodych kompozytorów, prowadzonych przez specjalistów z branży muzyki filmowej w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Uczestnicy otrzymają możliwość nagrania swoich kompozycji podczas profesjonalnej sesji nagraniowej.
W konkursie mogą uczestniczyć osoby w wieku od 18 do 35 lat, w tym uczniowie, studenci oraz absolwenci szkół artystycznych, którzy ukończyli studia maksymalnie 5 lat temu.
Zgłoszenia będą przyjmowane do 2 marca 2025 roku. Kompozycję konkursową należy przedstawić do 6 marca 2025 roku. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni 24 kwietnia 2025 roku.
--
Organizatorami Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie są: Miasto Kraków, KBF i RMF Classic.
Program wydarzenia zostanie ogłoszony wkrótce.
--
Jak wziąć udział w konkursie?
Zasady ogólne:
– Konkurs adresowany jest do osób między 18. a 35. rokiem życia (urodzonych po 31 grudnia 1989 roku), które w momencie zgłoszenia są pełnoletnie.
– Każdy uczestnik może wysłać tylko jedno zgłoszenie.
– W konkursie nie mogą brać udziału zwycięzcy poprzednich edycji oraz finaliści FMF Young Talent Award 2024.
Zgłoszenie krok po kroku
1. Wypełnij formularz zgłoszeniowy dostępny TUTAJ.
2. Po pozytywnej weryfikacji zgłoszenia otrzymasz:
– adres internetowy, z którego pobierzesz fragment filmu na potrzeby wykonania zadania;
– skład orkiestry;
– link do dysku, na który należy wgrać pracę;
– przyporządkowany indywidualny numer zgłoszenia.
3. Skomponowany utwór oznacz otrzymanym numerem zgłoszenia.
4. Wgraj na dysk pracę o nazwie identycznej z numerem zgłoszenia w formacie ZIP lub RAR (np. 123.zip). Zgłoszenie powinno zawierać dwa pliki:
– partyturę w formacie PDF (123.pdf);
– plik audio-wideo w formacie MP4 lub QuickTime (123.mp4, 123.mov lub 123.m4v).
5. O przyjęciu lub odrzuceniu zgłoszenia zostaniesz powiadomiony drogą elektroniczną na podany w formularzu zgłoszeniowym adres e-mail.
Regulamin konkursu FMF Young Talent Award i kryteria oceny prac znajdują się TUTAJ.
FAQ - TUTAJ
Źródło: materiały organizatora
Foto: Robert Słuszniak