Jaka jest relacja człowieka z nowymi technologiami? Jak powstają i czy są niezbędne, by funkcjonować we współczesnym świecie? Jak wpływają na pogłębianie nierówności społecznych i do jakiego rodzaju wykluczeń doprowadzają? Czy mogą pomóc w projektowaniu nowych dzielnic kreatywnych?
Te kluczowe pytania będą nas zajmować aż do końca roku podczas wydarzeń w Aptece Designu. Będziemy analizować relację technologii i społeczeństwa w oparciu o koncepcję STS (społeczeństwo – nauka – technologia) i zastanawiać się, jaką rolę technologia pełni we współczesnym świecie. Chcemy przyjrzeć się roli projektantów w tej złożonej relacji i dowiedzieć się, dlaczego niektóre z technologii zostają zaakceptowane, a inne odrzucone.
W październikowym programie Apteki Designu
Czy dzielnica kreatywna ma szansę powstać w Krakowie? Dowiemy się na spotkaniu autorskim 22 października z naszym gościem specjalnym Basile’em Michelem, francuskim badaczem i autorem książki Dzielnice kreatywne i kulturalne. Wieloznaczność sztuki i kultury w mieście postindustrialnym. To pierwsza publikacja w języku polskim, która porusza zagadnienia powstawania i rozwoju dzielnic kreatywnych i kulturalnych. Spotkanie z autorem będzie niepowtarzalną okazją do zgłębienia tematu rewitalizacji i miastotwórczości.
W dniach 17–26 października w Aptece Designu zagości 13. edycja Festiwalu Sztuki Cyfrowej Patchlab. W programie m.in. immersyjne projekcje audiowizualne CHROMOSPHERE FULLDOME w kopule 360° (17–20.10), instalacja TIMÉE Guillaume’a Marmina (17–26.10), panel dyskusyjny o zrównoważonych praktykach w sztukach cyfrowych Amplifying Sustainability (18.10) oraz spotkanie z Victorine van Alphen na temat przełamywania tabu w sztuce immersyjnej (19.10). Zaplanowane są także warsztaty tworzenia filmów sferycznych (20.10).
O sztucznej inteligencji i projektowaniu porozmawiamy 25 października na spotkaniu dotyczącym najnowszego wydania czasopisma „Formy”. Na pytanie, czy AI należy pokochać, spróbują odpowiedzieć Agnieszka Zgud, Katarzyna Janota oraz Kuba Kulesza, a spotkanie poprowadzi redaktor naczelny „Form” Piotr Hojda.
Czy maszyny mogą myśleć? Od tego pytania postawionego w 1950 roku przez Alana Turinga zaczniemy 29 października spotkanie Nierówności i wykluczenia symulowane przez technologie. Spotkanie jest efektem działań Zespołu ds. Planu Równości Płci AGH, SoTechLab przy Katedrze Studiów nad Społeczeństwem i Technologią przy współpracy Apteki Designu. Dyskusja skupi się na konsekwencjach działań projektowanych technologii, które symulują ludzkie zachowania, a także na wyzwaniach związanych z nierównościami i wykluczeniami społecznymi.
To nie wszystko…
Niebawem wystartuje II edycja konkursu w Programie Pracowni i Co-workingu w Aptece Designu! Jeśli chcesz współtworzyć żywe laboratorium rozwiązań dla miasta, masz pomysł na rozwój Wesołej, na co dzień zajmujesz się projektowaniem, brandingiem, storytellingiem... i szukasz przestrzeni do własnej pracy, koniecznie śledź nasze media społecznościowe! Więcej informacji o konkursie pojawi się wkrótce.
Pełny program wydarzeń Apteki Designu na stronie: https://kbf.krakow.pl/aktywnosci-articles/apteka-designu/#program
Informacje o naszej działalności znajdziesz również na Instagramie i Facebooku.
Masz pytanie? Napisz do nas na adres: aptekadesignu@kbf.krakow.pl.
Organizatorzy: Miasto Kraków, KBF
Partnerami Apteki Designu są: Nowy Styl, Homla i Dobra Palarnia Kawy.