Obserwując otoczenie, zmieńmy perspektywę: zauważymy to, co małe, nierówne, wystające, rosochate, czyli to, czego zwykle nie dostrzegamy, czym w pierwszej chwili się nie zachwycamy – i spójrzmy razem w przyszłość. Zapraszamy w sierpniu do Apteki Designu!
By je dostrzec, musimy zmienić perspektywę. Na co dzień są niewidziane. Często umykają naszej uwadze. W sierpniu zachęcamy do odkrywania tych elementów otoczenia, które dopiero w całości tworzą pełen obraz miejskiego życia.
Dobry design powinien działać intuicyjnie i bezproblemowo, odpowiadając przy tym na potrzeby różnych użytkowników. Kiedy tak nie jest, dochodzi do wykluczenia, czyli pozbawienia jednostek lub grup społecznych pełnego uczestnictwa w życiu społecznym, ekonomicznym, politycznym lub/i kulturalnym. Czy pełna inkluzywność kultury jest możliwa? Jak do niej dążyć?
Warto być świadomym, że każdy z nas może być pozbawiony pełnej sprawności, choćby chwilowo. Uniwersalne i inkluzywne projektowanie nie tylko nie obniża jakości i użyteczności miejsc, rzeczy czy usług, ale wręcz podnosi ich dostępność i przyjazność dla wszystkich. Każdy z nas będzie się dobrze czuł w takiej przestrzeni, która dostępna jest dla wózków i rowerów, dzieci i osób starszych, gdzie chodniki są szerokie i nie parkują na nich samochody.
----------------------------
ZMIANA PERSPEKTYWY
Projektowanie uniwersalne często nazywane jest niewykluczającym, ukierunkowanym na potrzeby NIEWIDZIALNYCH, czyli m.in. dzieci, osób starszych, osób z niepełnosprawnościami, rodziców, kobiet w ciąży, imigrantów, ale także istot nieludzkich: zwierząt czy przyrody. To oni staną się bohaterami wystawy „NIEWIDZIALNI”, na wernisaż której zapraszamy już 9 sierpnia o 18.00. Kuratorka i autorka wystawy Magdalena Milert odda głos marginalizowanym grupom społecznym, kładąc nacisk na zrównoważoną koegzystencję z lokalnym ekosystemem, ochronę miejsc życia dzikiej fauny i flory oraz zapewnienie zielonych przestrzeni dostępnych dla wszystkich mieszkańców. Kontrola nad poziomem hałasu, oświetlenie dostosowane do naturalnych rytmów dobowych, czyste powietrze i przyjemne zapachy to elementy, które mimo ogromnego wpływu na nasze codzienne samopoczucie, zazwyczaj są marginalizowane w procesach urbanistycznych; dlatego wystawa skupi się również na zmysłach i emocjach.
SPOJRZENIE W PRZYSZŁOŚĆ
Dżungla na Wesołej, kultura generowana algorytmem czy może symbioza świata zwierząt i ludzi? Między 26 a 30 sierpnia spotkamy się już po raz drugi na Ćwiczeniach z wyobraźni – półkoloniach dla dorosłych. Podczas pięciu spotkań w formie warsztatów lub/i spacerów badawczych, przy użyciu narzędzi pozwalających zaprojektować przyszłość, zbadamy, czego potrzebujemy i możemy potrzebować na Wesołej za… 25 lat, czyli w 2050 roku. To jest podróż w świat nieskrępowanej wyobraźni prowadzonej przez trendy i sygnały zmian. Dokąd nas to zaprowadzi? Jaką przewidzimy przyszłość dla tego miejsca i czy potrafimy ją zaprojektować? Wysiłek intelektualny, współdziałania w grupie i pobudzenie kreatywności to przepis na dobre półkolonie dla dorosłych (dzieci będą Wam zazdrościć!). Projekt został dofinansowany z budżetu Rady Dzielnicy II – Grzegórzki.
Warsztaty są częścią projektu badawczego realizowanego przez Agatę Bisping w ramach jej doktoratu realizowanego pomiędzy AGH i KBF.
OBSERWACJA OTOCZENIA
Spacerując czy przemieszczając się po mieście, nie zawsze mamy czas, aby podnieść głowę i rozejrzeć się dookoła. Pełnia lata sprawia, że warto odbierać miasto różnymi zmysłami. Pierwsza okazja już 1 sierpnia o 18.00. Czeka nas wtedy kolejne spotkanie Klubu Ilustratora. Będziemy malować siebie nawzajem w otoczeniu natury, a zainspiruje nas spotkanie z Mają Starkiewicz – wykładowczynią w Pracowni Rysunku Narracyjnego na krakowskiej ASP.
W ramach Dużych i małych letnich opowieści zapraszamy 13 sierpnia o godz. 10.00 na spotkanie „Podaj dalej!” z Aldoną Radomską-Paluchowską – autorką książek „Dzieciaki konta kryzys” i „Podaj dalej”. Przedstawione są w nich losy mieszkańców Wesołej – zwyczajnych ludzi, którzy dzięki współpracy i solidarności dokonują niezwykłych rzeczy. Natomiast 21 sierpnia o 10.00 autorka poprowadzi Smaczny spacer rodzinny po Wesołej, podczas którego poznamy dzielnicę, jej historię, kulturę oraz lokalnych przedsiębiorców.
***
Szczegółowe informacje o wydarzeniach znajdziecie w całości na stronie internetowej Apteki Designu. Zachęcamy do śledzenia naszego programu na bieżąco!
Na większość wydarzeń obowiązują zapisy lub darmowe wejściówki dostępne na stronie: kbfbilety.krakow.pl.
Obserwujcie nas na Instagramie: www.instagram.com/apteka.designu
oraz Facebooku: www.facebook.com/apteka.designu
Godziny otwarcia czytelni w Aptece Designu (ul. Kopernika 19A): poniedziałki i środy: 12.00–15.30, wtorki, czwartki, piątki: 9.00–13.00