Dni Krakowa 2024

23 maja 2024

Tradycja organizowania Dni Krakowa, czyli zebrania pod wspólnym szyldem imprez organizowanych w mieście na początku lata, sięga czasów przedwojennych.

W 1936 roku Jerzy Dobrzycki, ówczesny szef miejskiej propagandy, zainicjował pierwsze Dni Krakowa – wydarzenie promujące miasto, które wówczas było nowatorskie na skalę europejską. Po latach Kraków wrócił do organizacji Dni Krakowa w formule nawiązującej do pierwotnych idei, z czego chętnie korzystają mieszkanki, mieszkańcy i odwiedzający miasto.

Miasto od lat zaprasza krakowianki, krakowian i gości do wspólnego świętowania w ramach Dni Krakowa. Na to przedsięwzięcie składa się tak wiele wydarzeń, takich jak festiwale, miejskie tradycje, koncerty, przedsięwzięcia artystyczne, zaproszenie do Magistratu, a także historyczne Święto Miasto Krakowa i Święto Flagi Miasta Krakowa, że z powodzeniem możemy nazywać je krakowskim karnawałem. Cieszę się, że po raz pierwszy będę brał udział w Dniach Krakowa jako prezydent miasta i zachęcam wszystkich do dołączenia do wspólnego świętowania – zaprasza Aleksander Miszalski, prezydent Krakowa.

Dni Krakowa to festiwal lubianych przez krakowian i gości imprez. Niektóre z nich mają wieloletnią, czasem nawet przedwojenną tradycję. To czas zabawy, a także celebrowania ważnych dla miasta tradycji.

Muzycznie, filmowo, naukowo, artystycznie

Tegoroczny cykl wydarzeń wpisujących się w Dni Krakowa rozpoczął się jeszcze w maju – wraz ze startem 25. Letniego Festiwalu Opery Krakowskiej. W maju odbywa się także popularnonaukowy Copernicus Festival, w tym roku zorganizowany pod hasłem „Maszyna”.

Na 26 maja zostały zaplanowane dwa ciekawe wydarzenia − Dzień Otwarty Magistratu, czyli możliwość zwiedzenia siedziby władz miasta przy placu Wszystkich Świętych i urzędu zlokalizowanego w historycznym budynku przy Rynku Podgórskim oraz Święto Rodziny Krakowskiej. Tegoroczna edycja święta krakowskich rodzin, organizowana na terenach zielonych przy TAURON Arenie Kraków, koncentruje się na edukacji ekologicznej, przyrodzie i tematach związanych ze zdrową żywnością.

Koniec maja to także czas lubianych festiwali. Festiwal Muzyki Filmowej, w tym roku realizowany w terminie 22–26 maja, wypełnił miasto dźwiękami z takich filmów i seriali jak m.in. Chłopi, Znachor, Napoleon, Obiecująca. Młoda. Kobieta, Spider-Man, Gwiezdne wojny, 1670. Najmłodsi będą mogli obejrzeć Króla lwa z muzyką na żywo. Planowane jest też wydarzenie upamiętniające 30-lecie premiery Listy Schindlera. Filmowe emocje zapewni też 64. Krakowski Festiwal Filmowy_insider (26 maja – 2 czerwca). Także w maju rozpocznie się Międzynarodowe Triennale Grafiki.

Lajkonik i smoki

Czerwiec to czas Święta Miasta Krakowa oraz Święta Flagi Miasta Krakowa – obydwa obchodzone są 5 czerwca. Wybór daty nie jest przypadkowy, tego dnia przypada rocznica nadania Krakowowi przywileju lokacyjnego w 1257 r. przez księcia Bolesława Wstydliwego. Z kolei towarzyszące rocznicy lokacji święto flagi przypomina o znaczeniu biało-niebieskiego symbolu miasta.

Tradycyjny krakowski pochód Lajkonika wyruszy 6 czerwca. W tym roku przejdzie zmienioną trasą ze względu na remont ulic Kościuszki i Zwierzynieckiej. Rozpocznie się przy ul. Senatorskiej, a zakończy tradycyjnie na Rynku Głównym, gdzie na scenie pod wieżą Ratuszową odbędzie się finał imprezy, czyli taniec Lajkonika i odebranie „haraczu” z rąk prezydenta miasta.

Czerwiec w Krakowie to czas, kiedy miasto opanowują… smoki. A to za sprawą Wielkiej Parady Smoków oraz smoczego widowiska plenerowego na Wiśle. W tym roku wydarzenia organizowane są pod hasłem „Smoki bajek, baśni i powieści" w terminie 8-9 czerwca. Drugi czerwcowy weekend obfituje w szereg atrakcyjnych propozycji – poza smoczymi wydarzeniami odbywają się wtedy także: Wodecki Twist Festival, Noc Tańca, Festiwal Black or White, rodzinny festyn z okazji Dni Nowej Huty, Małopolski Festiwal Komiksu, a także koncert organizowany z okazji finału jubileuszu miejskiej orkiestry Sinfonietta Cracovia.

W połowie czerwca obędzie się kolejna odsłona cyklu Krakowskie Noce – Noc Teatrów (15 czerwca). To wydarzenie, podczas którego prezentowane są najciekawsze spektakle teatralne sezonu, a także odbywają spotkania z aktorkami, aktorami i ludźmi teatru oraz zwiedzanie niedostępnych na co dzień teatralnych zakamarków.

Wianki, obwarzanki, fotografia i kultura żydowska

20 czerwca działające w Krakowie Żywe Muzeum Obwarzanka zaprasza na kolejną edycję inicjatywy nazwanej Obwarzanek Day – organizowanej na wzór amerykańskiego Pretzel Day, który w Stanach Zjednoczonych jest świętem narodowym.

22–23 czerwca to czas Wianków, które w tym roku odbywają się w dwudniowej formule, przy bulwarze Czerwieńskim. 23 czerwca rozpocznie się 33. edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej. Poprzednie edycje poświęcone były żywiołom, a od tego roku organizatorzy rozpoczynają nowy cykl tematyczny przybliżający różne oblicza żydowskiej duchowości i mistycyzmu.

Z kolei 27 czerwca rozpocznie się tegoroczna edycja Miesiąca Fotografii, tym razem realizowana w formule biennale. Warto zaplanować udział w festiwalowych wydarzeniach – taka szansa zdarza się raz na dwa lata.

Jazz i poezja

Końcówka czerwca będzie w Krakowie jazzowa i poetycka. 29 czerwca rozpocznie się 29. Summer Jazz Festival Kraków, który potrwa do 1 września. Tegoroczną edycję otworzy solowy recital Brada Mehldaua. 12 lipca na scenie w Muzeum Manggha wystąpi trio Christiana Sandsa. Na festiwalu zadebiutuje też trio Stacey Kent, Lizz Wright ze świeżo wydanym albumem „Shadow” oraz wokalista José James z zespołem.

I na koniec wspomniane akcenty poetyckie, czyli Festiwal Miłosza. To organizowane w Krakowie międzynarodowe święto poezji. W tym roku festiwal potrwa aż osiem dni − od 30 czerwca do 7 lipca. Poetyckie święto rozpocznie się w rocznicę urodzin poety, a sam festiwal zbiegnie się z obchodami Roku Czesława Miłosza. Z tej okazji wznowione zostaną wybrane książki noblisty, w tym – po raz pierwszy od 1945 roku – tom „Ocalenie”, którego tytuł jest jednocześnie hasłem przewodnim tegorocznej edycji wydarzania. Swoją obecność w Krakowie potwierdziły poetki z europejskiej sieci poetyckiej Versopolis: Yolanda Aurora Bohm Ramirez oraz Yolanda Castaño.

Udostępnij

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<