Grudzień w Aptece Designu

1 grudnia 2023

Co prawda pierwsze płatki śniegu zawitały na Wesołą, ale w Aptece Designu zapowiada się bardzo gorący i obfity w wydarzenia grudzień. Fabryka Prezentów, Dzień Otwarty i spotkanie autorskie to tylko niektóre z nich.

Przed nami kolejny miesiąc pokazujący, jak dawna apteka przy ul. Kopernika 19A przerodziła się w miejsce, w którym szeroko rozumiany design spotyka się ze sztuką, nauką, nowymi technologiami i aktywizmem społecznym.

Co przed nami?

Biblioteka Kraków w Aptece Designu

Biblioteka Kraków zaprasza do Apteki Designu na wydarzenie w ramach cyklu: „Biblioteka w miejscach nieoczywistych”. Już 4 grudnia odbędzie się spotkanie autorskie z Marylą Szymiczkową, czyli Jackiem Dehnelem i Piotrem Tarczyńskim, którzy opowiedzą o najnowszych przygodach profesorowej Zofii Szczupaczyńskiej – bohaterki książki „Śmierć na Wenecji”. Jest to piąty tom serii. Jaką kryminalną zagadkę przyszło tym razem rozwiązać detektywce amatorce? O tym oraz o nowych planach wydawniczych z duetem pisarzy porozmawia Tomasz Pindel.
Liczba miejsc ograniczona, zapisy przez formularz dostępny jest na stronie Biblioteki Kraków.

Dzień Otwarty Apteki Designu

W ramach pierwszego dnia otwartego, już 9 grudnia, będzie można zwiedzić budynek oraz poznać projektantów, którzy swoje pracownie mają właśnie w Aptece. Aktywności rozpoczniemy o godz. 12.00 wernisażem wystawy „Dzielnica Wesoła i jej dziedzictwo”, która dzięki uprzejmości Archiwum Narodowego w Krakowie prezentowana będzie w Aptece Designu do końca stycznia 2024 roku. Następnie o godz. 13.30 rozpocznie się Warsztat genealogiczny – bo to ważne kim był Twój pradziadek!. Poprowadzą go przedstawicielki Stowarzyszenia Twoje Korzenie w Polsce. Głównym celem zajęć jest uświadomienie uczestnikom, jak ważna jest rodzinna historia. Kursanci będą poznawać własne korzenie oraz ciekawostki na temat swoich przodków i w efekcie stworzą podstawowe drzewo genealogiczne. Warsztaty pozwolą zdobyć wiedzę na temat pracy genealoga oraz dostarczą przydatnych wskazówek związanych z rozbudowywaniem drzewa genealogicznego oraz zasadami prowadzenia i zachowywania rodzinnego archiwum. Ważnym aspektem spotkania będzie zwrócenie uwagi uczestników na zabezpieczenie i zachowanie nie tylko rodzinnej, ale i lokalnej historii.

Designerska ,,Fabryka Prezentów” dla młodzieży i dorosłych

Kto z nas nie marzył kiedyś o tym, by zostać pomocnikiem Świętego Mikołaja? Teraz każdy będzie miał taką okazję. W niedzielę 10 grudnia w Aptece Designu dorośli i młodzież (wiek 16+) będą mogli spróbować swoich sił w wyrabianiu m.in. aromatycznych, musujących kul do kąpieli czy choinkowych kolczyków, które zachwycą każdego podczas spotkań przy świątecznym stole. W programie nie mogło zabraknąć zajęć z Kasią Sosenko – ich uczestnicy wykonają najprawdziwsze ruchome zabawki. Z kolei podczas warsztatów rękodzielniczych będzie można poznać technikę monotypii, czyli wydruku pojedynczych artystycznych odbitek. Efektem zajęć będą drukowane roślinne pocztówki. Na warsztaty można przyjść z dzieckiem, ponieważ w czasie ich trwania dla najmłodszych w czytelni Apteki zostaną zorganizowane zajęcia, które poprowadzą edukatorzy z Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie.
Szczegółowy program oraz bilety dostępne na stronie: kbfbilety.krakow.pl.

Muzeum Zabawek

Niezmiennie przez cały grudzień zapraszamy na wystawę „Jak to działa?” w pracowni Muzeum Zabawek. Muzeum po raz pierwszy prezentuje wystawę zabawek mechanicznych, czyli takich, które samodzielnie się poruszają, grają, podskakują i wykonują różne czynności. Ekspozycji towarzyszy warstwa graficzna pokazująca to, czego nie widać gołym okiem: wnętrze zabawki. Rysunki poglądowe i opisy działania wzmacniają przekaz wiedzy na temat budowy i funkcji zabawki. Do współpracy zaproszono projektantów i designerów, dzięki którym możemy poznać anatomię zabawki i proces projektowy.
Możliwość zwiedzania indywidualnego w soboty i niedziele w godz. 12.00–16.00 (23 i 24 grudnia wystawa będzie NIECZYNNA).

Dobra o kawie przy kawie

16 grudnia Dobra Palarnia Kawy zaprasza wszystkich miłośników kawy ciekawych jej smaku i aromatu. Na spotkaniu będziemy mogli dowiedzieć się, skąd się bierze i jak powstaje kawa. Dodatkowo omówiony i przeprowadzony zostanie proces oceny kawy w formie cuppingu.
Szczegóły wydarzenia oraz bilety dostępne na stronie: kbfbilety.krakow.pl.

Wokół Szopki

Grudniową zimową atmosferę dopełni jedna z szopek użyczonych przez Muzeum Krakowa, która zostanie ustawiona tuż przed wejściem do Apteki Designu. Ekspozycja jest częścią projektu Wokół Szopki.

Czytelnia

Niezmiennie, przez cały grudzień dla wszystkich czynna będzie czytelnia. Przypominamy, że to miejsce, dzięki któremu możemy chociaż na chwilę stać się częścią tej kreatywnej przestrzeni i zgłębić wiedzę na temat projektowania oraz jego wpływu na nasze otoczenie.

Godziny otwarcia czytelni w grudniu:
poniedziałki, środy: 12.00–16.00
wtorki, czwartki, piątki: 9.00–13.00

Szczegółowe informacje o spotkaniach w Aptece Designu znajdują się na stronie KBF: kbfbilety.krakow.pl.

Na część wydarzeń obowiązują zapisy lub wejściówki dostępne na stronie: kbfbilety.krakow.pl.

Więcej

Udostępnij

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<