Drugi weekend Designu w Krakowie

20 listopada 2023

Jakiego festiwalu designu potrzebuje Kraków? – debata dotycząca potrzeb i oczekiwań wobec takiego wydarzenia w naszym mieście to ostatni punkt w programie projektu „Design w Krakowie – Sztuka do Rzeczy”. Ale wcześniej Miasto Kraków oraz KBF zapraszają do Apteki Designu na cały weekend pełen warsztatów, wykładów i spotkań. 25 i 26 listopada na wszystkich zainteresowanych współczesnym designem czeka również społeczna wymiana książek, premiera książki o dzielnicach kreatywnych, oprowadzanie po wystawie oraz rozmowy o wyzwaniach stojących dziś przed projektantami czy sposobach pracy i komunikacji w zespole projektowym. Wydarzenia są bezpłatne, choć na większość z nich obowiązują wejściówki. Projekt jest częścią miejskiej inicjatywy „Sztuka do Rzeczy – Design w Krakowie”.

Tym razem spotkania będą skoncentrowane wokół działań oddolnych – goście zaproszeni na 25 i 26 listopada odniosą się do zjawisk, w których to społeczność lub jednostki podejmują inicjatywy, decyzje i prowadzą projekty mające wpływ na ich lokalne środowisko lub obszar działania. Dla wszystkich pragnących świadomie i aktywnie włączyć się w procesy kształtowania otaczającej ich przestrzeni przygotowano warsztaty: Czułe spacerowanie oraz dwie odsłony zajęć moje typopolo.

Sobotnie popołudnie upłynie pod znakiem społecznej wymiany książek o designie zorganizowanej przez Spółdzielnię Ogniwo (na to wydarzenie nie obowiązują wejściówki), a jego zwieńczeniem będzie dyskusja towarzysząca polskiej premierze książki Basile’a Michela Dzielnice kulturalne i kreatywne. Wieloznaczność sztuki i kultury w mieście postindustrialnym (Wydawnictwo Wysoki Zamek, 2023). Na koniec dnia będzie można wziąć udział w oprowadzaniu po wystawie Jednostka urojona, na której prezentowane są autorskie projekty zrealizowane w Pracowni Grafiki Książki Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

W niedzielę 26 listopada odbędą się wykłady skupione wokół problematyki partycypacyjnego projektowania przestrzeni publicznej, miejskości z perspektywy oddolnej, recyklingu i employer brandingu w świecie projektantów. Paweł Kubicki, Bartłomiej Kisielewski, Małgorzata Szymczyk-Karnasiewicz, Piotr Hojda , Krzysztof Klimek i Czesława Frejlich – to między innymi tych prelegentów posłuchamy w niedzielne popołudnie i wspólnie z nimi zastanowimy się nad współczesnym projektowaniem i partycypacją. Ukoronowaniem całego wydarzenia będzie dyskusja o przyszłości festiwalu designu w Krakowie, w której udział wezmą Agata Bisping, Jadwiga Husarska i Marek Liskiewicz. Spotkanie poprowadzi Rafał Stanowski.

Wszystkie wydarzenia odbywają się w Aptece Designu (ul. Kopernika 19A).

W Aptece Designu można cały czas bezpłatnie zwiedzać dwie wystawy:

  • wystawa ASP w Katowicach pt. Jednostka urojona, czynna 20–24.11 w godzinach otwarcia Czytelni w Aptece Designu oraz 25 i 26.11 w godzinach 10.00–18.00;
  • wystawa Muzeum Zabawek w Krakowie pt. Jak to działa? Zabawki napędzane nauką, czynna w każdy weekend do 31 stycznia 2024 r. w godzinach 12.00–16.00 (w pozostałe dni możliwe jest bezpłatne oprowadzanie kuratorskie po umówieniu: kontakt@muzeumzabawekrakow.pl).

______

Wszystkie wykłady i debaty będą streamowane na kanale YouTube KBF: https://www.youtube.com/@biurofestiwalowe

Pełen program wydarzenia można znaleźć tutaj: https://kbf.krakow.pl/aktywnosci-articles/design-w-krakowie/

________________

Bezpłatne wejściówki można pobierać na stronie www.kbfbilety.krakow.pl oraz w aplikacji KBF: PLUS: od 20 listopada od godz. 12.00

______________

Projekt jest częścią miejskiej inicjatywy „Sztuka do Rzeczy – Design w Krakowie. Rzemiosło, tradycja, sztuka, design – na tych tematach koncentrują się inicjatywy proponowane w ramach tegorocznej, szóstej już edycji projektu, który odbywa się od 4 do 30 listopada 2023 roku.

________________

Organizatorami wydarzenia są: Miasto Kraków i KBF.

Zachęcamy do dołączenia do wydarzenia na Facebooku: www.facebook.com/events/868285591494139

Więcej

Udostępnij

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<