Mural poświęcony Jerzemu Nowosielskiemu

19 października 2023

Przy ul. Lotniczej 22 powstał mural poświęcony Jerzemu Nowosielskiemu, inspirowany obrazem Sobotni wypoczynek. Inicjatorem projektu upamiętniającego artystę jest Ośrodek Badań nad Kulturami Pamięci. Mural zostanie uroczyście zaprezentowany 24 października o godz. 18.00.

Jerzy Nowosielski, jeden z najwybitniejszych polskich malarzy XX w., prawie całe życie spędził w Krakowie. To tutaj urodził się w 1923 r., tu dorastał i studiował, a później, po okresie przebywania wraz z żoną Zofią w Łodzi, w 1962 r. wrócił do Krakowa i zamieszkał na stałe w domu przy ul. Narzymskiego na krakowskich Grzegórzkach. W miejscu, w którym powstawały liczne spośród jego wielkich dzieł, toczyło się też zwykłe, codzienne życie, co pamiętają do dziś jego dawni sąsiedzi.

Przed powstaniem muralu w okolicy domu Nowosielskich nie pojawiła się żadna tablica pamiątkowa czy inna forma upamiętnienia artysty. Postanowili to zmienić badacze z Ośrodka Badań nad Kulturami Pamięci przy Wydziale Polonistyki UJ kierowanego przez prof. Romę Sendykę. W 2022 r., dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Archipelagi Kultury, idea upamiętnienia twórczej pracy wielkiego malarza zaczęła się krystalizować. W związku z setną rocznicą urodzin artysty i uchwaleniem przez Sejm RP roku 2023 Rokiem Jerzego Nowosielskiego pomysł został dopracowany i zgłoszony krakowskiemu Zespołowi ds. murali jako projekt nowego muralu.

Poza pozytywnymi rekomendacjami zespołu pomysł wsparli także mieszkańcy osiedla, opiekun dorobku Jerzego Nowosielskiego – Andrzej Starmach oraz radna Małgorzata Jantos. Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków miasta.

Mural został zrealizowany we wrześniu. Na ciemnożółtą ścianę bloku przy ul. Lotniczej 22 artyści z zespołu 101 murali dla Krakowa przenieśli detale jednego z najbardziej złożonych obrazów pędzla Jerzego Nowosielskiego zatytułowanego „Sobotni Wypoczynek”. Małgorzata Kopecka, współorganizatorka przedsięwzięcia ze Stowarzyszenia Archipelagi Kultury, wyjaśnia, że obraz ten, na którym można zobaczyć kompozycję zagadkowych kadrów z pustego mieszkania, został wybrany, ponieważ doskonale wpisuje się w nastrój spokojnego osiedla, przywołuje pamięć o wnętrzach domu artysty, a jednocześnie wiele mówi o nieobecności jego mieszkańców. Data powstania „Sobotniego Wypoczynku” upamiętnia ponadto pierwszy rok zamieszkiwania państwa Nowosielskich na ulicy Narzymskiego.

Oficjalna inauguracja muralu na ścianie bloku przy ul. Lotniczej 22 odbędzie się 24 października o godz. 18.00. Natomiast o godz. 18.30 w Młodzieżowym Domu Kultury „Dom Harcerza” im. prof. Aleksandra Kamińskiego przy ul. Lotniczej 1 rozpocznie się spotkanie „Pamięć po sąsiedzku”, podczas którego będzie można posłuchać i podzielić się wspomnieniami o wielkim malarzu i jego żonie. Gośćmi spotkania będą osoby osobiście znające państwa Nowosielskich, m.in. Krystyna Czerni i Włodzimierz Szturc.

Projekt został współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.

żródło: krakow.pl

Udostępnij

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<