Apteka Designu już otwarta

26 września 2023

W Krakowie powstało miejsce, gdzie szeroko rozumiany design spotyka się z nauką, nowymi technologiami i aktywizmem. Apteka Designu jest częścią strategii rewitalizacji Wesołej. Uroczyste otwarcie budynku wraz z czytelnią odbyło się dzisiaj, 26 września, a od października do pracowni wprowadzają się designerzy!

„W 2019 r. Kraków kupił od Szpitala Uniwersyteckiego ponad 9-hektarową działkę wraz z nieruchomościami: dawnymi klinikami i budynkami poszpitalnymi. Naszym głównym założeniem było stworzenie wielofunkcyjnej przestrzeni dla mieszkańców Krakowa, którzy od samego początku współdecydowali o tym, jak będzie wyglądać ta dzielnica” – mówi Jacek Majchrowski, prezydent Miasta Krakowa.

„Naszym wspólnym celem było stworzenie prawdziwie kreatywnej przestrzeni, wypełnionej funkcjami publicznymi, zielonej oraz zintegrowanej z historyczną częścią miasta. Miejsca takie jak Wesoła to już rzeczywistość wielu aglomeracji, jak Barcelona, Berlin czy Wiedeń. Wierzę, że Wesoła stanie się wizytówką Krakowa, jak Rynek Główny czy Kazimierz” – podkreśla Jacek Majchrowski.

Jednym z pierwszych etapów rewitalizacji dzielnicy jest nadanie nowej funkcji budynkowi dawnej apteki przy ulicy Kopernika.

„Apteka Designu na Wesołej stanie się miejscem spotkań i współpracy środowiska designerów, ale efekty działań będą owocne zarówno dla dzielnicy, jak i dla mieszkańców – przekonuje Carolina Pietyra, dyrektorka KBF. Bardzo się cieszę, że możemy już zaprosić Państwa do tego wyjątkowego miejsca” – dodaje.

Postmodernistyczna bryła Apteki Designu wyróżnia się na tle dziewiętnastowiecznej architektury dominującej na Wesołej. Wnętrze budynku podzielone jest na kilka poziomów. Wysoki parter będzie mieścić pracownie designerów i przestrzeń co-workingową oraz czytelnię. Niski parter stanie się przestrzenią warsztatową oraz miejscem eksperymentowania i prototypowania, służącym kołom naukowym ASP, projektantom pracującym piętro wyżej i każdemu, kto będzie miał potrzebę pracy w warsztacie.

Rodzaj designu, dla którego otwiera się przestrzeń Apteki, odróżnia się od sztuki czy rzemiosła, zabierając nas w podróż w potencjalną przyszłość i pomagając w budowaniu nowych narracji. Co design może dać społeczności lokalnej, przekonamy się poprzez program aktywności partycypacyjnych i edukacyjnych dla mieszkańców dzielnicy i inicjatyw sąsiedzkich na Wesołej, a także podczas dni otwartych i warsztatów organizowanych cyklicznie w tym miejscu.

Apteka Designu jest również miejscem, wokół którego zintegruje się środowisko szeroko pojętego designu w Krakowie. Realizację tego celu zapewnią planowane spotkania dla branży oraz wspólne procesy projektowe wspierane przestrzenią żywą, dostosowaną do potrzeb projektantów reprezentujących różne dziedziny i różne środowiska: uczelnie wyższe, kolektywy, NGO-sy, autorytety i początkujących, start-upy i przedsiębiorstwa. W listopadzie odbędzie się tutaj pierwsza edycja wydarzenia pod nazwą „Design w Krakowie”, która wpisuje się w miesiąc działań miejskich Sztuka do Rzeczy. Miejsce będzie miało głównie branżowy charakter, ale w jego profilu mieści się również oferta dla lokalnej społeczności, osób zainteresowanych designem, młodzieży i dorosłych. Aptekę Designu będzie można regularnie odwiedzać w ramach dni otwartych, a za jej zarządzanie odpowiedzialny będzie KBF.

„Od momentu, kiedy Agencja Rozwoju Miasta Krakowa podjęła się wyzwania, jakim jest rewitalizacja Wesołej, jednym z głównych zadań było opracowanie nowych zastosowań dla zabytkowych budynków w tym miejscu i tchnięcie w nie nowego życia. Bardzo cieszymy się, że ten cel udaje się zrealizować – tłumaczy Jan Pamuła, prezes Agencji Rozwoju Miasta Krakowa, która jest partnerem projektu. Uruchomienie Apteki Designu to symboliczny start i nadanie dynamiki całemu procesowi rewitalizacji” – dodaje.

W sierpniu został ogłoszony konkurs na udział w Programie Pracowni i Co-workingu w Aptece Designu. Wśród wyłonionych zgłoszeń znaleźli się projektanci działający na pograniczu aktywizmu i designu oraz projektanci produktu i usług. W zamian za możliwość pracy w przestrzeniach apteki nowi lokatorzy będą też dzielić się efektami swojej pracy na rzecz dzielnicy. Szkoła kultury i warsztaty dla młodzieży i dorosłych to tylko niektóre wydarzenia zaplanowane w Aptece Designu jeszcze w tym roku.

Organizatorzy: Miasto Kraków, KBF.
Partnerami projektu Apteka Designu są: Agencja Rozwoju Miasta Krakowa, Nowy Styl, Homla oraz Dobra Palarnia Kawy.

=> pełny program wydarzeń w Aptece Designu
=> czytaj więcj o Wesołej

Więcej

Udostępnij

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<