Teatralny Instytut Młodych – wielkie otwarcie już 9 września

17 sierpnia 2023

Teatralny Instytut Młodych to rezultat rewitalizacji dawnej Sceny Stolarnia i zupełnie nowa, w pełni nowoczesna i dostosowana do potrzeb najbardziej wymagających widzów przestrzeń, która zabije pełną piersią już 9 września. Tego dnia na trzech, zupełnie nowych scenach widzowie będą mogli zobaczyć fragmenty spektakli oraz poznać plany repertuarowe na sezon 2023/24.

Teatralny Instytut Młodych to nie tylko nowe miejsce, ale również kiełkująca od dawna idea na stworzenie miejsca w pełni dedykowanego młodemu widzowi, która właśnie teraz będzie mogła rozkwitnąć w nowych formach artystycznych, językach teatralnych i śmiałych, jak nigdy dotąd realizacjach.  Nowy budynek będzie bowiem nie tylko przestrzenią teatralną, ale również centrum spotkania i dialogu, zarówno dla mieszkańców Nowej Huty, jak i widzów, którzy staną się aktywnymi współtwórcami spektakli.  Teatralny Instytut Młodych to w końcu miejsce, które instytucjonalizuje dotychczasowe długoletnie doświadczenie Teatru Ludowego w działaniach artystycznych na rzecz młodzieży, ze szczególnym uwzględnieniem terapeutycznej roli sztuki w procesie wzrastania i wchodzenia w dorosłość. Dlatego też w ofercie TIM-u nie zabraknie warsztatów problematyzujących tematykę spektakli, spotkań z psychologami i pedagogami  teatru, a wszystko po to, by jak najuważniej wsłuchać się w puls, który tworzy i nadaje rytm wyborom i decyzjom, bolączkom i radościom współczesnych nastolatków.

Dlatego też, jedną z pierwszych premier Teatralnego Instytutu Młodych będzie spektakl „Kruk z Tower” w reżyserii Darii Kopiec na podstawie tekstu wstrząsającego tekstu Adrieja Iwanowa, który opowiada o pełnej bólu i toksycznej miłości relacji syna i matki. Obydwoje nie mogąc się odnaleźć w obliczu żałoby po śmierci ojca i męża próbują zbudować się na nowo już tylko we dwoje. Jednak ich relacja opiera się głównie na pretensjach, skrywanych żalach, poczuciu winy i krzywdy. I choć łączy ich tak wiele nie potrafią skomunikować się i nawzajem siebie usłyszeć. Nieoczekiwanie jedyną przestrzenią, w której rozmawiają ze sobą naprawdę staje się czat w internecie. Komunikator staje się protezą dla tej więzi, która wraz z kolejną wysyłaną wiadomością słabnie coraz bardziej. Bo spotkanie awatarów nie jest w stanie zastąpić spotkania w twarzą w twarz, w którym na pierwszym miejscu jest prawda, a nie wizerunek, wykreowana figura czy nasze własne wyobrażenie o nas samych.

Spektakl „Kruk z Tower” skierowany jest do młodzieży ze starszych klas szkoły podstawowej i liceum. Jego pokazom każdorazowo będą towarzyszyć warsztaty prowadzone przez pedagogów teatralnych, które będą stanowić rodzaj komentarza do spektaklu, ale również staną się okazją do dialogu i przepracowania tematów, jakie ze sobą niesie.

Ten model oferty repertuarowej dla młodzieży, w którym spektaklowi towarzyszy pogłębiający jego odbiór warsztat, jest według nas doskonałym rozwiązaniem szczególnie w odniesieniu do tej grupy odbiorców. Zależy nam, aby realizacje teatralne skierowane do nastolatków dotykały tematów ważnych, bliskich młodym ludziom, często również trudnych. Wiąże się to z odpowiedzialnością za odbiorcę, który nie powinien zostać sam po spektaklu, a mieć okazję do wyrażenia swojej opinii, podzielenia się swoimi przemyśleniami, ale też mieć szansę do zadania pytań, które pojawią się w związku ze spektaklem.

Kolejne premiery TIM-u na nadchodzący sezon to spektakle, dla których wspólnym mianownikiem jest młodość i wyobraźnia, wchodzenie w dorosłość i zostawianie za sobą beztroski i niewinności dzieciństwa.

  • Applegate, „Preskot” w reżyserii Mateusza Przyłęckiego

Polska prapremiera amerykańskiego bestselleru. Magiczna i ciepła opowieść o sile wyobraźni, która pomaga w chwilach gdy świat się chwieje w posadach. To historia dziesięcioletniego chłopca i jego wymyślonego przyjaciela, ogromnego jak tygrys, gadatliwego i niewidzialnego kota.

Premiera: 7 października 2023

  • „Aktorzy prowincjonalni” scenariusz i reżyseria Michał Siegoczyński

Spektakl inspirowany scenariuszem filmowym A. Holland i W. Zatorskiego,. Bohaterem tej historii jest młody aktor, który marzy o roli Konrada w „Wyzwoleniu” Wyspiańskiego. Podążając za marzeniem deprecjonuje resztę spraw życiowych i swoją żonę pracującą w teatrzyku dla dzieci.

Premiera: grudzień 2023.

  • Walczak „Piaskownica” w reżyserii Błażeja Biegasiewicza

 Spektakl realizowany w ramach cyklu Młodzi reżyserzy w Teatrze Ludowym. To debiutancka sztuka Michała Walczaka, która otrzymała pierwszą nagrodę w konkursie dramaturgicznym „My na progu nowego wieku”, a opowiada o parze 30-latków, którzy już dawno powinni dorosnąć, a wciąż tkwią emocjonalnie w piaskownicy. Dziecięce przepychanki przenikają się tu z damsko-męską rywalizacją dorosłej pary.

Premiera: luty 2024.

Oprócz produkcji spektakli zaproponujemy również naszym widzom możliwość udziału w czytaniach performatywnych oraz zobaczenia spektakli gościnnych, a wszystko to podczas to listopadowego Festiwalu Otwarcia Teatralnego Instytutu Młodych – wydarzenia, które mamy nadzieję zapoczątkuje nową tradycję, a jego kolejne edycje na stałe zagoszczą w kalendarzu, zarówno TIM-u, jaki i kulturalnego Krakowa. Podczas festiwalu zaprezentujemy nową dramaturgię, skierowaną do młodzieży, spektakle oraz projekty multidyscyplinarne współtworzone przez młodzież. Jedną z takich inicjatyw będzie realizaowany przez Michała i Stanisława Chludzińskich spektakl muzyczny w oparciu o tekstu autorstwa nastolatków, które powstaną w ramach cyklu warsztatów muzycznych prowadzonych przez twórców. To gest, w którym oddajemy głos tym odbiorcom, do których kierujemy naszą ofertę, wierzymy bowiem, ze dopiero poznanie ich i wysłuchanie ich potrzeb może przynieść owocne rezultaty, zarówno artystyczne, jaki i frekwencyjne.

Sam budynek TIM-u odegra również kluczową rolę w spektaklu produkowanym w ramach międzynarodowego projektu Play ON! New Storytelling and Immersive Technolgies, którego celem jest implementacja mechanizmów zaczerpniętych z gier komputerowych i produktów cyfrowych do narracji teatralnych. W roku 2024 powstanie interaktywny spektakl wykorzystujący przestrzenne narzędzia interaktywne, takie jak kontrolery ruchu, interaktywne światło, środowisko VR.

/materiały promocyjne/

Udostępnij

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<