Pomnik wieszcza przed MNK

24 maja 2023

Na placu przed Gmachem Głównym MNK stanął pomnik Adama Mickiewicza. To współczesna replika projektu Zbibigniewa Pronaszki z 1922 roku (w skali 1:2), która przyjechała do Krakowa z Muzeum Wilna.

Rzeźba jest drugim – po autorskim – modelem monumentu upamiętniającego Adama Mickiewicza. Pomnik został zaprojektowany dla Wilna przez Zbigniewa Pronaszkę w 1922 roku, a dwa lata później miało miejsce uroczyste odsłonięcie drewnianej makiety monumentu. To wydarzenie upamiętnił na fotografii Jan Bułhak.


Jan Bułhak, Uroczystość odsłonięcia pomnika Adama Mickiewicza przy ulicy św. Anny w Wiilnie. Widoczny Józef Piłsudski po złożeniu wieńca, 1924, Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji, Narodowe Archiwum Cyfrowe

Projekt Pronaszki był prawie dwa razy większy od obecnej rzeźby – miał mieć 12 metrów wysokości. Niestety autorski model nie doczekał naszych czasów. Więcej o historii niezrealizowanego nigdy pomnika można dowiedzieć się na otwartej właśnie wystawie Wilno, Vilnius, Vilne 1918–1948. Jedno miasto – wiele opowieści.
Ekspozycja przybliża sztukę, która powstawała w wielokulturowym Wilnie w wyjątkowo trudnym okresie, gdy miasto przechodziło z rąk do rąk – stawało się częścią Polski i Litwy, było zajmowane przez hitlerowców i przez wojska radzieckie, a kolejne okupacje i wojny radykalnie zmieniły jego strukturę społeczną i populację. W Gmachu Głównym MNK pokazano blisko 300 prac, w tym obrazy, prace na papierze i grafiki, rzeźby, fotografie, książki, pamiątkowe medale oraz materiały archiwalne.

Więcej

Udostępnij

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<