Nowe arcydzieła, skarby, unikaty w kolekcji Zamku Królewskiego na Wawelu

19 maja 2023

19 maja, tuż przez rozpoczęciem  19. Nocy Muzeów w Krakowie w Sali Senatorskiej Zamku Królewskiego na Wawelu minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński dokonał uroczystego odsłonięcia dzieła Tycjana, które na stałe wzbogaci wawelską kolekcję. Dzieło zostało zakupione dzięki dotacji MKiDN.

Pozyskany obraz jest wariantem datowanej na lata 1530–1540 Alegorii miłości małżeńskiej Tycjana z Musée du Louvre. W pracowni włoskiego mistrza często powtarzano kompozycje cieszące się powodzeniem. Wykonywano ich nieznacznie różniące się warianty, często z udziałem samego mistrza. Wawelska Alegoria miłości jest jednym z kilku podobnych obrazów, jednak na ich tle wyróżnia ją wysoki poziom artystyczny.

Jak poinformował minister kultury i dziedzictwa narodowego, resort przeznaczył w ostatnich latach na zakup dzieł sztuki dla polskich muzeów 115 mln zł. „Dzięki dotacjom udzielanym przez resort kultury, a także dzięki wsparciu darczyńców kolekcje polskich muzeów powiększyły się w ostatnich latach o wiele cennych obiektów, z których mogłyby być dumne największe instytucje muzealne świata” – powiedział na spotkaniu prof. Piotr Gliński.

Podczas wydarzenia odbyła się również prezentacja i uroczyste przekazanie do zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu odzyskanego obrazu Lekcja rysunku Jana Mauritsa Quinkhardta z 1762 roku. To dzieło, które trafiło na Wawel w roku 1927 wraz z kolekcją prof. Jerzego Mycielskiego. Obraz zaginął w czasie II wojny światowej, a w październiku 2022 r. został rozpoznany jako polska strata wojenna. Minister Gliński podkreślił, że jego odzyskaniu towarzyszyła godna naśladowania, obywatelska postawa: „Pan Ryszard Lachman – dyrektor Domu Aukcyjnego w Krakowie – zidentyfikował dzieło jako polską stratę wojenną i powiadomił o tym Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pan Piotr Paweł Grzyb, w którego posiadaniu znajdował się obraz, po zapoznaniu się z jego historią, zwrócił go do muzeum”. W ostatnich latach do polskich zbiorów udało się przywrócić ponad 600 pojedynczych obiektów, utraconych podczas II wojny światowej – przypomniał przy okazji minister.

Obraz Alegoria miłości Tycjana to niejedyne znaczące dzieło, które – dzięki dotacjom państwowym oraz wparciu darczyńców – wzbogaciło w ostatnim czasie wawelską kolekcję. Najnowsze nabytki Wawel prezentuje w ramach otwartego w Noc Muzeów pokazu Tycjan i inni. Najnowsze dzieła Zamku Królewskiego na Wawelu. Premierowa wystawa obejmuje także arcydzieła Jana II Brueghla, Parisa Bordona i Françoisa de Troy  – w otoczeniu niepokazywanych wcześniej skarbów z kolekcji rodu Sanguszków, a także niezwykłych porcelanowych figur, w tym naturalnych rozmiarów Lisa (jednego z czterech zachowanych na świecie egzemplarzy pochodzących z królewskiej manufaktury w Miśni). Pokaz specjalny uzupenia odzyskana Lekcja rysunku Jana Mauritsa Quinkhardta. Prezentacja potrwa do 11 czerwca, a później nowo pozyskane malowidła będą dostępne dla publiczności w ramach wystaw stałych: w Prywatnych Apartamentach oraz Reprezentacyjnych Komnatach Królewskich. Uzupełnią wawelską kolekcję malarstwa weneckiego na drugim piętrze zamku oraz dzieł mistrzów niderlandzkich na piętrze pierwszym, gdzie dzieło Jana II Brueghla pojawi się obok zakupionej pod koniec ubiegłego roku Karczmy Pod Świętym Michałem namalowanej przez Pietera II Brueghla.

Podczas spotkania prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu, dziękował darczyńcom za wsparcie w realizacji misji prowadzonej przez niego instytucji: „Zgodnie z towarzyszącą nam od początku myślą o Wawelu jako miejscu otwartym pragniemy we współpracy z Partnerami wdrażać nowe technologie, umożliwić zwiedzającym udział w emocjonujących rekonstrukcjach historycznych, niezapomnianych koncertach, a także interesujących warsztatach towarzyszących pokazom wybitnych dzieł sztuki. Wsparcie Partnerów pozwoli na realizację fascynujących pomysłów wielu zespołów – wawelskich ekspertów, interpretatorów sztuki i edukatorów, których wspólnym celem jest przybliżanie wiedzy o wawelskiej kolekcji szerokiej publiczności. W minionym roku odwiedziło nas już ponad 1 mln 791 tysięcy osób. To naprawdę imponujący wynik, nigdy wcześniej niezanotowany w historii, świadczący o wielkim zainteresowaniu Zamkiem, który trafił na prestiżową listę stu najpopularniejszych muzeów na świecie opublikowaną przez „The Art Newspaper”, zajmując wśród innych instytucji wysokie, 22. miejsce. Jestem przekonany, że przyszły rok może być jeszcze lepszy. Także dzięki nawiązanej współpracy”.

Więcej

Udostępnij

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<