Znamy nominowanych do 11. Nagrody im. Wisławy Szymborskiej

10 maja 2023

Maciej Bobula, Stanisław Kalina Jaglarz, Kamila Janiak, Jadwiga Malina i Tomasz Różycki to pięcioro autorów i autorek nominowanych do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej za książki poetyckie wydane w 2022 roku.

Fundacja Wisławy Szymborskiej przedstawiła listę nominacji podczas konferencji prasowej, która odbyła się w środę, 10 maja w pałacu Potockich w Krakowie. Na konferencji obecne były przedstawicielki kapituły Nagrody – przewodnicząca dr Anna Marchewka i sekretarz Joanna Bociąg, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Kultury Robert Piaskowski, reprezentanci partnerów Fundacji oraz media i miłośnicy poezji. W imieniu Zarządu Fundacji głos zabrała prof. Teresa Walas.

Lista nominowanych tytułów:

Maciej Bobula, Pustko, Warstwy
Stanisław Kalina Jaglarz, gościć sójki, Biblioteka Śląska
Kamila Janiak, miłość, Wydawnictwo WBPiCAK
Jadwiga Malina, Teoria powtórzeń, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich
Tomasz Różycki, Ręka pszczelarza, Znak

Na liście nominowanych znalazły się nazwiska już dobrze znane, ale i takie, które dopiero przebijają się do świadomości osób czytających. Nagroda może wykorzystywać reguły ekonomii prestiżu, by nie tylko potwierdzać pozycję autorów czy autorek mocno już w obiegu literackim obecnych czy uznanych, ale by również wprowadzać nowe/nowsze nazwiska. Czy lista książek nominowanych w tym roku do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej w pełni reprezentuje stan współczesnej poezji? Częściowo – na pewno. Należy mieć nadzieję, że jest to część szczególnie warta uwagi – skomentowała wybór kapituły jej przewodnicząca Anna Marchewka. 

Nagroda za zwycięski tom zostanie wręczona 8 lipca 2023 roku, podczas Festiwalu Miłosza, na uroczystej gali w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

 

Udostępnij

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<