80. rocznica likwidacji getta w Krakowie

1 marca 2023

W 2023 roku obchodzimy 80. rocznicę brutalnej likwidacji krakowskiego getta.Gdy nad ranem 13 marca oddziały Sonderdienstu wkroczyły na teren dzielnicy – nikt nie spodziewał się, że akcja będzie kosztowała życie kilku tysięcy Żydów. Funkcjonujące od dwóch lat getto zostało zniszczone w ciągu 48 godzin – i choć ,,prace” oczyszczające na jego terenie trwały do końca roku, to właśnie marzec 1943 roku uważa się za koniec funkcjonowania ,,żydowskiej dzielnicy mieszkaniowej” w Krakowie.

Punktem kulminacyjnym obchodów rocznicy likwidacji getta jest co roku Marsz Pamięci, który został zainaugurowany w latach 80. ubiegłego wieku przez Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej. Od kilkunastu lat marsz jest organizowany we współpracy z Prezydentem Miasta Krakowa oraz Gminą Wyznaniową Żydowską w Krakowie. Stał się oficjalną formą obchodów rocznicy likwidacji krakowskiego getta. W tym roku partnerami marszu są też Związek Krakowian w Izraelu oraz Muzeum KL Plaszow. − Zapraszamy na Marsz Pamięci z okazji 80. rocznicy likwidacji getta w Krakowie. Pokonując trasę, która dla wielu krakowskich Żydów była drogą ku śmierci, oddajemy im hołd i okazujemy pamięć o tych, którzy przez wieki współtworzyli nasze miasto – zachęcają organizatorzy marszu, który 12 marca, o godz. 12.00, wyruszy z placu Bohaterów Getta.

Rocznicowym obchodom towarzyszy szereg wydarzeń przypominających o żydowskich mieszkańcach miasta i przybliżających ich historie. Zostały one zorganizowane przez wiele instytucji troszczących się o pamięć lokalnej polsko-żydowskiej historii.

Muzeum Krakowa postanowiło uczcić tę wyjątkowo dramatyczną rocznicę poprzez serię wydarzeń edukacyjnych oraz trzy wystawy – jedną plenerową i dwie czasowe. Przez cały marzec krakowianie będą mogli uczestniczyć w spacerach, podczas których zostanie im przedstawiona historia likwidacji krakowskiego getta ze szczególnym uwzględnieniem miejsc z nią związanych. Ponadto w oddziale Apteka pod Orłem odbędą się dwa wykłady – o przebiegu akcji likwidacyjnej krakowskiego getta oraz życiu codziennym w zamkniętej dzielnicy.
Przez cały marzec na placu Bohaterów Getta przentowana będzie wystawa plenerowa „Getto przestało istnieć. W 80. rocznicę likwidacji żydowskiej dzielnicy” przygotowana w wersji polsko i angielskojęzycznej. Podzielona na tematyczne części przedstawi nie tylko właściwy okres likwidacji getta, ale również sytuację w dzielnicy przed akcją marcową. Na zwiedzających w oddziałach muzealnych będą czekać jeszcze dwie inne wystawy. W Muzeum Podgórza zostanie udostępniona wystawa „Zanim wyrosły mury. Żydzi w Podgórzu”, opisująca przedwojenną historię podgórskich Żydów. Z kolei w oddziale Fabryka Emalia Oskara Schindlera pod koniec marca zostanie otwarta wystawa „Przetłumaczyć rzeczy nieludzkie”, opowiadająca o tużpowojennych próbach rozrachunku ludności żydowskiej z tragicznym doświadczeniem okupacji niemieckiej w Krakowie.

Żydowskie Muzeum Galicja zaprasza na pokaz filmu „Polański, Horowitz. Hometown” oraz spotkanie poświęcone niedawno wydanej książce „Nie tylko Kroke. Historia Żydów krakowskich”.

W synagodze Tempel odbędzie się koncert „Muzyka Żydów polskich”. Nie zabraknie także wykładów i spotkań z badaczami tej tematyki oraz autorami książek poświęconych żydowskim mieszkańcom Krakowa.

W centrum JCC Kraków odbędzie się między innymi czytanie wspomnień „Głos ocalałych”.

Pełny program wydarzeń można zobaczyć tutaj.

Udostępnij

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<