Misteria Paschalia 2023 – wydarzenia towarzyszące

21 lutego 2023

Już za niewiele ponad miesiąc będziemy świętować jubileuszową, dwudziestą edycję Misteria Paschalia, który oprócz bogatego programu koncertów oferuje także atrakcyjny program wydarzeń towarzyszących.

Czy wiesz, że krakowskie pomniki, fontanny, ornamenty i ogrody kryją wiele muzycznych tajemnic?

…że w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka, oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie, możemy przenieść się w czasie i podpatrzeć, jak obrazowano Święta Wielkanocne wiele wieków temu w kręgach Kościołów zachodniego i wschodniego?

…że rok 2023 ogłoszony został Rokiem Jerzego Nowosielskiego, jednego z najwybitniejszych polskich artystów XX wieku, malarza i myśliciela prawosławnego, wychowanego na styku kultur polskiej i ukraińskiej?

Niezależnie od odpowiedzi, w programie wydarzeń towarzyszących Festiwalowi Misteria Paschalia każdy znajdzie coś dla siebie! Rodziny z dziećmi zaproszone są na muzyczny spacer tropem instrumentów po Krakowie 1 kwietnia. Kolejnego dnia w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka odbędzie się oprowadzanie po wystawie skupione wokół wątków Wielkanocy w sztuce dawnej oraz poszukiwania podobieństw i różnic między obrządkami wschodnim i zachodnim. 4 kwietnia powrócimy w XX stulecie na Malarskie tajemnice – spotkanie wokół twórczości Jerzego Nowosielskiego w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. W przeddzień Wielkanocy w obrządku wschodnim, 15 kwietnia – a zarazem w przedostatnim dniu festiwalu – spotkamy się w Pałacu Potockich na wykładzie Krystyny Czerni Ikona na nowy wiek. Malarstwo sakralne Jerzego Nowosielskiego – między tradycją a awangardą, po którym odbędzie się mapping na fasadzie budynku.

Podczas tegorocznej edycji festiwalu po raz pierwszy w jego historii odbędzie się koncert w Wielkanoc obrządku wschodniego. Stąd wiele wydarzeń towarzyszących dotyczy relacji pomiędzy Wschodem a Zachodem. Wokół tego intrygującego od wieków zagadnienia koncentruje się załączony niżej felieton Krzysztofa Dixa, którego lekturę serdecznie polecamy.

Nie zabraknie również wydarzeń dla grup zorganizowanych. W marcu KBF organizuje spacery muzyczne dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz dla uczniów klas 1–6 szkół podstawowych, a także warsztaty dla licealistów inspirowane postacią Jerzego Nowosielskiego i muzyką dawną. W dniach 3–5 kwietnia odbędą się minikoncerty dla dzieci, podczas których studenci i wykładowcy Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie zaprezentują swoje instrumenty. Realizując ideę kultury dostępnej, KBF zaprosi również na warsztaty muzyczne dzieci z placówek specjalnych.

Festiwal Misteria Paschalia – wydarzenia towarzyszące dla odbiorców indywidualnych

1 kwietnia, godz. 11.00: muzyczny spacer dla rodzin z dziećmi
2 kwietnia, godz. 11.00 i 12.30: oprowadzanie po Pałacu Biskupa Erazma Ciołka (oddział Muzeum Narodowego w Krakowie)
4 kwietnia, godz. 17.00: oprowadzanie po MOCAK-u Malarskie tajemnice – spotkanie wokół twórczości Jerzego Nowosielskiego
15 kwietnia, godz. 18.00: wykład Krystyny Czerni Ikona na nowy wiek. Malarstwo sakralne Jerzego Nowosielskiego – między tradycją a awangardą w Pałacu Potockich
15 kwietnia, godz. 19.45: mapping na fasadzie Pałacu Potockich (po wykładzie Krystyny Czerni)

Więcej

Udostępnij

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<