Uczta na Wawelu, książka nie tylko kulinarna

8 lutego 2023

Czy kiedykolwiek na lekcjach historii „wchodziliście” do królewskiej kuchni? Zaglądaliście do przepisów kulinarnych z zamierzchłych czasów, by przekonać się, co jadali monarchowie rezydujący na Zamku Królewskim na Wawelu? Pewnie nie. Ale nadszedł czas na nadrobienie zaległości z historii. Od kuchni. Do rąk czytelników włąśnie trafia Uczta na Wawelu, książka nie tylko kulinarna Bartka Kieżuna wydana przez ZKnW, odsłaniająca nieoczywiste oblicze wawelskiej rezydencji. Przed nami pikantne i słodkie opowieści, a także liczne przepisy, m.in. na obwarzanki Jadwigi Andegaweńskiej i baraninę duszoną w winie, którą raczył się Stanisław August Poniatowski.

„Jesteśmy przekonani, że dzięki tak popularnym działaniom wydawniczym, wpisującym się zresztą w wiele niekonwencjonalnych projektów na Wawelu,  dotrzemy do nowych odbiorców, zachęcając ich do smakowania historii o bezcennej kolekcji na wielu poziomach, nie tylko kulinarnych” – mówi prof. Andrzej Betlej, Dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

W książce znajdziemy nie tylko wiele interesujących przepisów, ale poznamy też smaczne historie dotyczące życia na dworze. „Rozpoczynając pracę nad książką nie chciałem, by przypominała ona nudny podręcznik do historii. Zależało mi, by opowiedzieć historię lekką i barwną, odbrązawiającą władców panujących na Zamku Królewskim na Wawelu. Oni wszyscy mieli pragnienia, ambicje, zachcianki. Są więc tutaj krewcy włoscy architekci wcinający łazanki. Jest królowa Jadwiga z obwarzankiem, a Bona biega z garnkiem zupy cebulowej. Pojawia się też Zygmunt Stary z koszykiem pomarańczy i Michał Korybut Wiśniowiecki, który wbrew plotkom wcale nie udławił się korniszonem” – mówi Bartek Kieżun, autor Uczty na Wawelu.  

Jakim jadłem stała kuchnia polskich monarchów? Przede wszystkim rybami, dlatego w książce znalazły się m.in. rady, jak przyrządzić szczupaka w sosie szafranowym, a także karpia w sosie piwno-piernikowym. Poza tym Autor zachęca do przygotowania we własnym domu m.in.  zupy migdałowej, pasztetu z bażanta w piwie, raków w śmietanie i nalewki z kwiatów dzikiego bzu. Miłośnicy słodkich wypieków znajdą też przepisy na chałkę, miodownik, sernik krakowski i jagodzianki. W sumie pięćdziesiąt przepisów na dania kuchni polskiej, które mogły być zarówno przygotowane przez wawelskich kucharzy, jak i serwowane w krakowskich szynkach, karczmach czy prywatnych domach.

„Smaki królewskiej kuchni mieliśmy okazję poczuć w minionych latach podczas specjalnych uczt, organizowanych na dziedzińcu arkadowym. Książka Bartka Kieżuna jest efektem naszej współpracy, podsumowaniem wnikliwych poszukiwań odsłaniających interesujące i mało znane oblicze jagiellońskiej rezydencji. Cieszymy się niezmiernie, że popularyzacji historii przyjęła tak pyszną formę” – mówi Bogumiła Wiśniewska, szefowa Działu interpretacji Sztuki, pomysłodawczyni Uczty na Wawelu… .

***
Bartek Kieżun, Uczta na Wawelu, książka nie tylko kulinarna
Do kupienia w sklepach stacjonarnym i internetowym Zamku Królewskiego na Wawelu.

Więcej

Udostępnij

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<