Rok Jana Matejki na ASP

23 stycznia 2023

Krakowska Akademia Sztuk Pięknych zainaugurowała cykl wydarzeń, którymi oddaje hołd swemu patronowi i pierwszemu dyrektorowi w 185. rocznicę urodzin i 130. rocznicę śmierci wielkiego artysty.

16 listopada 2022 roku Senat Rzeczypospolitej Polskiej, ustanawiając rok 2023 rokiem Jana Matejki podkreślił, iż osoba artysty może stanowić wzór obywatelskiej służby narodowi. Matejko swymi dziełami przywoływał chlubną przeszłość i potęgę Rzeczypospolitej, czym rozpalał i podtrzymywał dążenia niepodległościowe Polaków. Zarazem starał się wnikliwie analizować przyczyny upadku państwa. 

Dla historii krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych istotna jest jeszcze jedna, rzadziej wspominana data – 150 lat temu, w 1873 roku, z krakowskiej Szkoły Rysunku i Malarstwa narodziła się samodzielna Szkoła Sztuk Pięknych, której dyrektorem został Jan Matejko. To on przez dwadzieścia lat kształtował akademicki profil Szkoły, zarazem wpływając na topografię Krakowa – na przekazanym przez artystę terenie przy placu Kleparskim wzniesiono w latach 1878-1879 gmach według projektu Macieja Moraczewskiego, stanowiący siedzibę główną dzisiejszej Akademii. 

Uczelnia pragnie oddać hołd swemu patronowi i pierwszemu dyrektorowi. Dlatego od stycznia do grudnia 2023 roku zamierza realizować zarówno przedsięwzięcia nawiązujące do tradycji i historii, jak i podejmować wątki, dotyczące reinterpretacji przeszłości oraz aktualności przekazu artystycznego. 

20 stycznia br. obchody Roku Jana Matejki w murach ASP zainaugurował wernisaż wystawy Gypsum Flesh Story. Kontekst ekspozycji stanowi kolekcja gipsowych odlewów antycznych rzeźb, sprowadzanych do Krakowa w XIX i XX wieku. Odlewy te, zdobiące na co dzień korytarze Uczelni, traktowano jako narzędzie niezbędne w procesie kształcenia przyszłych artystów. Ekspozycja pomyślana została jako prezentacja dzieł, obierających różnorodne perspektywy na cielesność, fizyczność i figurę człowieka. Prace artystów i artystek, zaproszonych do udziału w wystawie, zostały zestawione z wybranymi odlewami, przez długie lata funkcjonowania uczelni stanowiącymi pomoc dydaktyczną w nauce rysunku. Dzięki temu zostały one niejako wpisane inną narrację. Powstał opowieść o ciele, które odczuwa, walczy o swoją podmiotowość i choć poddawane jest rozlicznym rygorom, potrafi kształtować rzeczywistość.

Więcej

Udostępnij

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<