Panorama maja

1 maja 2016

Kulturalny maj nadchodzi… z hukiem, bo impet, z jakim zwiększa się w tym czasie w Krakowie liczba i rozmach artystycznych działań, przypomina przejście do prędkości ponaddźwiękowej. Nie należy się jednak obawiać – usłyszymy przecież i zobaczymy mnóstwo niezmiernie ciekawych wydarzeń: od koncertu Maxa Richtera po Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie, od NETIA OFF CAMERA po Krakowski Festiwal Filmowy, od Nocy Muzeów po Festiwal Nauki i skoncentrowany tym razem na pojęciu piękna Copernicus Festival. Do tego kilkanaście wydarzeń w TAURON Arenie Kraków i w Centrum Kongresowym ICE Kraków, zaskakujące powroty: Motion Trio z Orkiestrą AUKSO, zespołu Kroke z Tomaszem Stańko i Voo Voo z Trebuniami-Tutkami – to wszystko składa się na niezwykłą panoramę kulturalnego miesiąca.

Tymczasem wiosna już w pełni i ważne rzeczy będą się działy nie tylko w salach koncertowych. Począwszy od Święta Konstytucji i sześćdziesiątej już (!) Lekcji Śpiewania na Małym Rynku, po zabawy juwenaliowe i Święto Rodziny na wiślanych bulwarach, Kraków znowu odsłoni uroki swoich plenerów – a to przecież tylko przygrywka do tego, co czeka nas latem. Na ciekawe wyprawy tropem… wody zapraszają Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego: będzie jak zwykle ciekawie i odkrywczo. W końcu – wszystko płynie!

W numerze:

  • Czas przygody. Bogactwo 9. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie może przytłoczyć. Pewne jest, że w dniach 24-30 maja każdy doświadczy tu wielozmysłowej przygody i odkryje własne skarby.
  • Do utraty tchu. Filmy przełamujące tabu, nazwiska z czołówki i z końcowych napisów, wiele nowości i niespodzianek… Nadchodzi 9. NETIA OFF CAMERA – poczujcie to na własnej skórze!
  • Jaki kryzys? U progu XXI wieku kryzys dotyka ekologii, polityki, gospodarki, stosunków społecznych. Czy historia ludzkości dotarła do krytycznego punktu? Między innymi takie pytania postawił antropolog kultury i fotoedytor Lars Willumeit, kurator programu głównego 14. edycji Miesiąca Fotografii w Krakowie.
  • Będzie pysznie! Szczypta animacji, garść filmowych portretów, mieszanka polskich, szwedzkich i nowojorskich opowieści doprawiona ezoteryką – i voilà! Podczas 56. Krakowskiego Festiwalu Filmowego czeka nas prawdziwa filmowa uczta.
  • Tradycja i nowoczesność. ICE Classic powraca! Gwiazdą drugiej odsłony cyklu będzie kompozytor i pianista Max Richter, którego muzyczna wyobraźnia nie zna żadnych granic.
  • Uchwytne czy niepojęte? Tegoroczna edycja Copernicus Festival będzie poświęcona pięknu. Przedstawiciele różnych dziedzin spróbują odpowiedzieć na pytania: czym ono jest? Co decyduje o tym, że jedne rzeczy wydają nam się piękne, a inne odrażające? I dlaczego tak często różnimy się w naszych opiniach?
  • Noc odkryć. Jeśli lubicie nowe wyzwania, 13. Noc Muzeów w Krakowie jest właśnie dla was! Hasło przewodnie brzmi w tym roku: Odkrywamy nieznane.
  • Pełne zanurzenie. Intrygujące, często niedostępne na co dzień zabytki naszego regionu oraz fascynujące historie, w których tle szemrzą rzeki i strumienie, biją źródła, fontanny i studnie, kuszą jeziora i stawy, mamią kałuże, błota i trzęsawiska… Motywem przewodnim XVIII Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego będzie aforyzm Heraklita z Efezu „Wszystko płynie”.

Udostępnij

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<