Cały ten czerwiec

1 czerwca 2016

Zbliża się czas, kiedy wydarzenia Krakowskiego Festiwalu Filmowego płynnie przechodzą w spotkania Festiwalu Miłosza, a koncerty zagarniających całe miasto Wianków – w wydarzenia Festiwalu Kultury Żydowskiej. Czerwiec tradycyjny? Od Parady Smoków, poprzez intronizację króla kurkowego i harce Lajkonika, aż po Jarmark Świętojański na wiślanych bulwarach. Więcej plenerów? Od Bulwar(t)u Sztuki nad Zalewem Nowohuckim po Święto Soli w Wieliczce. Koncertowo? ICE Jazz z Adamem Bałdychem, Robym Lakatosem i Patem Methenym, pierwsze odsłony Letniego Festiwalu Jazzowego i występ Kenny’ego G w TAURON Arenie Kraków. Na poważnie? Rusza projekt Theatrum Musicum, a także Letni Festiwal Opery Krakowskiej. Wystawy? Ciągle trwa Miesiąc Fotografii i Krakow Photo Fringe, swoją 50. rocznicę świętuje Międzynarodowe Triennale Grafiki, zaś Muzeum Narodowe otwiera wielką prezentację związaną z lipcowymi Światowymi Dniami Młodzieży: Maria Mater Misericordiae. Pamiętajmy też o dzieciach, dla których pełen wrażeń miesiąc zaczyna się ich świętem…

Ta przydługa wyliczanka nawet nie próbuje wyczerpać tematu tego, co najciekawsze w czerwcu. Nie ma co opowiadać o „panoramie” czy „pełnym obrazie” – trzeba wyjść z domu, uczestniczyć, chłonąć pełną piersią i otwartą głową, nacieszyć się długimi dniami i ciepłymi wieczorami. W końcu – idą wakacje!

W numerze:

  • Magia Muzyki. Nawiązujące do tradycji świętojańskiej Wianki po raz trzeci przybiorą charakter miejskiego Święta Muzyki. 25 czerwca cały Kraków będzie żył muzyką!
  • Złoty wiek. W złote czasy ostatnich Jagiellonów przeniesiemy się za sprawą kolejnej edycji Jarmarku Świętojańskiego. Trwająca w dniach 24-26 czerwca impreza w całości poświęcona będzie okresowi panowania Zygmunta Starego i Zygmunta Augusta.
  • Pieskie życie. Nie dość, że podkręcił tempo i teraz wraca do Krakowa co roku, to jeszcze przerzucił się z maja na czerwiec. Cóż to za wędrowiec? Festiwal Miłosza!
  • Na strunach wyobraźni. W rytm synkopy poruszać się będą w tym miesiącu fasady ICE Kraków. 26 czerwca swój najnowszy projekt zaprezentuje Pat Metheny.
  • Wspominając Syjon. Diaspora i szabat to motywy przewodnie Festiwalu Kultury Żydowskiej, który po raz 26. stanie się pomostem łączącym różne narody, tradycje i serca, bo – jak mówią organizatorzy – w końcu wszyscy jesteśmy wiecznymi tułaczami tego świata.
  • Kryzys a fotografia. Kryzys? Jaki kryzys? Miesiąc Fotografii w Krakowie 2016 skłania do namysłu nad pytaniami, które niepokoją nas wszystkich.
  • Filmowe igrzyska. Zmagania olimpijczyków, trudne relacje rodzinne, egzorcyzmy i zjawiska paranormalne – podczas 56. Krakowskiego Festiwalu Filmowego czeka nas obfitość filmowych tematów oraz iście sportowa rywalizacja!
  • Język uniwersalny. Z okazji jubileuszu 50-lecia Stowarzyszenie Międzynarodowe Triennale Grafiki przywołuje najpiękniejsze momenty w historii przeglądu.

Udostępnij

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<