Gorące dni lipca

6 lipca 2016

Kraków szykuje się na Światowe Dni Młodzieży: setki tysięcy radosnych pielgrzymów pojawią się w Małopolsce pod koniec lipca, ale warto do królewskiego miasta przyjechać jeszcze wcześniej. Czeka nas wiele niespodzianek w programach dobrze znanych, osadzonych od lat w krakowskim kalendarzu kulturalnym imprez. Festiwal Kultury Żydowskiej, Festiwal Muzyki Polskiej, teatry 29. ULICY, tradycyjny Letni Festiwal Jazzowy i niezwykle ciekawie zapowiadający się folkowy konglomerat EtnoKraków / Rozstaje – te i inne spektakularne wydarzenia pierwszej połowy lipca doskonale wpisują się w klimat nadchodzącego święta. W odkrywaniu duchowych tajemnic Krakowa pomoże otwarcie świątyń podczas przedłużonego w tym roku i nasyconego wydarzeniami programu Nocy Cracovia Sacra. Pielgrzymi, którzy tłumnie zjadą pod Wawel, wezmą udział także w Festiwalu Młodych, którego manifestacje – religijne, artystyczne czy sportowe – obejmą praktycznie całą przestrzeń miasta.

Kraków jak zawsze gościnnie wita przybyszów i zachęca ich do częstych powrotów. To przecież miasto, które Karol Wojtyła wybrał na swój dom – i do którego zawsze chętnie wracał.

W lipcowym „Karnecie”:

  • Zróbcie raban! Modlitwa na Błoniach, konfesjonały w parku Jordana, muzyka na Rynku Głównym i placu Szczepańskim, wystawy w muzeach i w przestrzeni miejskiej, a także tańce, spektakle i widowiska na placach, rondach czy łąkach – tak w skrócie zapowiadają się XXXI Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016. Pod koniec lipca setki tysięcy młodych ludzi przyjadą do Krakowa, by dać świadectwo swojej wierze i spotkać się z papieżem Franciszkiem.
  • Maria Mater Misericordiae. Wystawa zorganizowana przez Muzeum Narodowe w Krakowie we współpracy z Watykańską Fundacją Jana Pawła II dla Młodzieży jest jedyną oficjalną ekspozycją w ramach Światowych Dni Młodzieży 2016. Podziwiać będziemy powstałe od roku 1100 po wiek XVIII arcydzieła sztuki europejskiej takich mistrzów, jak: Giotto di Bondone, Paolo Veneziano, Donatello, Hans Memling, Andrea Mantegna, Albrecht Dürer, Peter Paul Rubens i wielu innych.
  • Altera Roma. Święto krakowskich kościołów i klasztorów to w tym roku aż cztery dni wypełnione wystawami i koncertami. Podczas Nocy Cracovia Sacra będziemy mieli okazję zapoznać się z sakralnym dziedzictwem Krakowa, usłyszeć jego współczesne echa i podziwiać niedostępne na co dzień skarby przeszłości.
  • Globalny puls. Kraków ponownie stanie się polską stolicą world music. Ponad 100 muzyków dosłownie z czterech stron świata zagości na festiwalu EtnoKraków / Rozstaje 2016. Ponad 20 koncertów, taneczne noce, wyjątkowe lokalizacje – muzyczna paleta wypełni się barwnymi melodiami całego globu.
  • Jazzowe oczko. Zaczęło się od kilku koncertów... Dziś Letni Festiwal Jazzowy w Piwnicy pod Baranami to seria blisko 100 występów na żywo i wydarzeń towarzyszących. Choć występ niekwestionowanego króla 21. edycji – Pata Metheny’ego – już za nami, rękawy organizatorów są na tyle długie, że w lipcowe wieczory wyłoni się z nich jeszcze wiele asów.
  • Słuchaj po polsku! Chopin, Moniuszko, Szymanowski, Penderecki… Wydaje się wam, że polska muzyka nie ma już przed wami tajemnic? 12. Festiwal Muzyki Polskiej pokaże, że macie rację – wydaje się wam!
  • Chwila wytchnienia. W czasach niepokoju i szybkich przemian współczesnego świata warto zatrzymać się w szaleńczym pędzie i pozwolić sobie na chwilę wytchnienia, którą zapewni nam 26. Festiwal Kultury Żydowskiej.
  • Karnawał Polski. W te wakacje Kraków znów zamieni się w wielką plenerową scenę, a my z zapartym tchem będziemy śledzić wspaniałe widowiska i kameralne spektakle, cyrkowe akrobacje i popisy żonglerskie... Ruszamy na 29. ULICĘ!
  • Kinobranie. Filmy wytrawne i wyraziste, o harmonijnym aromatycznym bukiecie, z dobrych roczników, delikatnie schłodzone w klimatyzowanych salach, a do tego bilety w atrakcyjnej cenie – tak zapowiada się 10. Letnie Tanie Kinobranie organizowane tradycyjnie przez Kino Pod Baranami.

Udostępnij

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<