Spacer, który przeniesie nas w przeszłość Nowej Huty, w sam środek lat 50. na trasie plac Bieńczycki - ulica Obrońców Krzyża - osiedle Urocze - Aleja Róż. Przespacerujemy się ulicami dzielnicy i spróbujemy spojrzeć na nią oczyma ówczesnych przodowników i przodowniczek pracy. Jak wyglądało ich życie codzienne? Gdzie robili zakupy? Jak spędzali wolny czas i kto im go organizował? Gdzie i w jakich warunkach mieszkali? Jak świętowali? Gdzie leczyli zęby? Na podstawie wspomnień Nowohucian i Nowohucianek, zgromadzonych w Nowohuckim Archiwum Społecznym Ośrodka Kultury Norwida, postaramy się odtworzyć realia życia codziennego pierwszych mieszkańców i mieszkanek dzielnicy. Zapraszamy na podróż w przeszłość.
Prowadząca:
Katarzyna Kobylarczyk – reporterka, dziennikarka, zbieraczka opowieści. Członkini Nowohuckiego Laboratorium Dziedzictwa OKN, opiekunka Nowohuckiego Archiwum Społecznego. Autorka książek “Strup. Hiszpania rozdrapuje rany”, “Pył z landrynek. Hiszpańskie fiesty”, “Ciałko. Hiszpania kradnie swoje dzieci” oraz dwóch książek o Nowej Hucie, w której mieszka od urodzenia: ”Baśnie z bloku cudów. Reportaże nowohuckie” oraz “Kobiety Nowej Huty. Cegły, perły i petardy”. Laureatka Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, Kryształowej Karty Polskiego Reportażu, Krakowskiej Książki Miesiąca i Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Publikowała m.in. w „Dzienniku Polskim”, „Gazecie Wyborczej” i „Tygodniku Powszechnym”.
- czas trwania zajęć: ok. 1,5 godziny
- spotkanie przeznaczone dla studentów, osób dorosłych
- obowiązują zapisy na spotkanie, cena biletu: 30 zł/ zajęcia (wolni słuchacze)
Źródło: materiały organizatora





