Wieczna chwała polskiego oręża upamiętnia 85. rocznicę powstania Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR, czyli armii Andersa – 2 Korpusu Polskiego. Złożą się na niego prelekcja wraz z koncertem muzyki polskiej.
Prelekcję historyczną dotyczącą powstania armii Andersa – 2 Korpusu Polskiego w rocznicę Powstania Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR wygłosi dr hab. Olgierd Grott, prof. UJ, zastępca dyrektora Muzeum Armii Krajowej w Krakowie oraz kierownik Katedry Historii Polskiej Myśli Politycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Głos zabiorą także przedstawiciele 2 Korpusu Polskiego – Dowództwa Komponentu Lądowego.
Podczas koncertu nastąpi prawykonanie pieśni Kocham w Tobie to zmierzchowe napisanej przez Mariusza Kramarza do słów Juliana Tuwima. Wykonawcami będą Jacek Ozimkowski, bas, dziekan Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, oraz Anna Łakomy, pianistka i kameralistka, prezes zarządu Stowarzyszenia Arte Musica.
Wydarzeniu towarzyszyć będzie rozdanie nagród laureatom konkursu plastycznego dla uczniów szkół podstawowych poświęconego armii Andersa – 2 Korpusowi Polskiemu oraz konkursu dla uczniów szkół ponadpodstawowych na napisanie eseju na temat armii Andersa – 2 Korpusu Polskiego.





